مهاجرسرا
شیکاگو، ایالت ایلینوی - نسخه قابل چاپ

+- مهاجرسرا (https://www.mohajersara.org/forum)
+-- انجمن: آمریکا (https://www.mohajersara.org/forum/forum-4.html)
+--- انجمن: زندگی در آمریکا (https://www.mohajersara.org/forum/forum-27.html)
+--- موضوع: شیکاگو، ایالت ایلینوی (/thread-2947.html)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

RE: زندگی در شیکاگو - abbas41 - 2013-04-14

سلام .
بغیر از من اقا امید دستان کسی زیاد به این پست سر نمیزنه چچچچچچچچچچچچچچررررررررررررررررااااااا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

خانه - abbas41 - 2013-04-14

خرید و اجاره خانه در شیکاگوکدام راه بهتر است

RE: زندگی در شیکاگو - abas_kashan - 2013-04-14

بعد از ورود به فرودگاه اولین چیز خرید سیم کارت است که مهمه
نگران نباشید همون فرودگاه کلکشو میکنیم
این لیست فروشگاههای فرودگاه:
http://www.flychicago.com/OHare/EN/AtAirport/Shopping/Shopping.aspx
و اینهم مغازه های مربوط:
http://www.inmotionstores.com/
و
http://www.inmotionstores.com/
و
http://www.brookstone.com/
رفتین ببینین میفروشن

RE: زندگی در شیکاگو - arezoo bj - 2013-04-15

شیکاگو (به انگلیسی: Chicago)‏ نام شهری در ایالت ایلینوی کشور آمریکا است. این شهر حدود سه میلیون نفر جمعیت دارد.
نام شیکاگو را فرانسوی‌ها از واژهٔ شیکاکوا که از زبان بومیان آمریکا است ، گرفته‌اند که به معنی پیاز وحشی یا سیر وحشی است.

جلال آل‌احمد در خاطرات خود در مورد نام این شهر می‌نویسد:

«دیگر اینکه شیکاگو یک اسم سرخ‌پوستی است و به علت اینکه اول دست فرانسوی‌ها بوده، با ch می‌نویسند شین اش را.
مراکز فرهنگی و تحقیقاتی :

از مراکز دانشگاهی این شهر می‌توان انستیتوی تکنولوژی ایلینوی، دانشگاه شیکاگو و دانشگاه نورث وسترن و دانشگاه ایلینوی در شیکاگو را نام برد.

آزمایشگاه ملی آرگون، کتابخانه عمومی شیکاگو و مؤسسه خاورشناسی دانشگاه شیکاگو نیز در این شهر قرار دارند.

ورزش :

تیم فوتبال شیکاگو فایر، تیم فوتبال آمریکایی شیکاگو بیرز و تیم بسکتبال شیکاگو بولز از این شهرند.

جذابیتهای گردشگری :
پارک میلنیوم (شیکاگو)
منار شیکاگو
شیکاگو بولز
موسسه هنر شیکاگو
آسمان‌نمای ادلر
مرکز جان هنکاک
برج ویلیس
برج و هتل بین‌المللی ترامپ

فرودگاه‌ها :
فرودگاه بین‌المللی اوهیر شیکاگو
فرودگاه بین‌المللی میدوی شیکاگو

اقتصاد :
بازار تجارتی شیکاگو
اسکیدمور، اوینگز، مریل
بانک فدرال رزرو شیکاگو
Shy

RE: زندگی در شیکاگو - radman87 - 2013-04-15

(2013-04-07 ساعت 11:02)omidooo نوشته:  درود
از اونجایی که داشتن دارمد مهم ترین دغدغه های یه مهاجره پس تصمیم گرفتم هر چه سریع تر راجع بهش مطلبی - اگه خدا قبول کنه - مفید بذارم .امروز از درآمد ها در شیکاگو میخوام بگم. دو تا دسته بندی هست و راجع به هر کدومش تا اونجا که اطلاعات داشته باشم صحبت میکنم.

1-کارهایی که با چک پرداخت میشوند.( تجربه ی شخصی)

حتما میدونید که اگه شما با هر جا و هر شرکتی قرارداد ببندید حقوق شما به صورت چک و هر دو هفته یک بار پرداخت خواهد شد.
سرموقع و بی کم و کاست . البته میشه با هماهنگی کارفرما حقوقتون رو مستقیم به حساب واریز کنند.
8.25 $ در ساعت مینیمم حقوق در این دسته بندی است.این مینیمم دستمزد برای هر ایالت متفاوته .
فرض میکنیم که 160 ساعت در ماه کار میکنید و فول تایم هستید. پس میشه 1320 $ در ماه که پس از کسر مالیات حدودا 1000 تا 1100 دلار صافی براتون میمونه.
این نوع پرداخت حقوق چند تا خوبی داره :

یکم - چون حقوق شما به حساب شما واریز میشه تاثیر خوبی در کردیت داره .

دویوم - چون جزو افراد کم درامد حساب میشوید پس میتونید tax returned داشته باشید.

سیوم - تقریبا خیالتون راحته که یه آب باریکه دارید ولی نمیشه هم زیاد روش حساب کرد.

تو این دسته بندی باید مدیریت هزینه ی خیلی خوبی داشته باشید و همیشه دو دو تا چارتا کنید. میشه گفت که با این حساب سر انگشتی هزینه ی مسکن ، خورد و خوارک ،پوشاک ، تلفن و تردد با حمل و نقل عمومی تامین میشه.
تقریبا الان بنده 11 ماهه که به صورت چکی حقوق میگیرم.
اگه هم بیشتر از 8.25 $ میگیرید که دیگه کنترل هزینه معنی نداره و برید عشق و حال کنید.

2- کار به صورت cash ( تجربه ی دوستان مکزیکم)
این نوع کارها به صورت قراردادی نیست و خیلی از قوانین شاملش نمیشه. کارفرما میتونه به شما هیچی نده و بگه هر چی خودت از انعام دراوردی نوش جونت.
بعضی از کارفرما ها هم هستند که مقدار نا چیزی به صورت ساعتی میدن و ما بقیش درامد شما با انعام ها شکل میگیره .
به صورت کلی به این نوع کار کردن میگن : طرف cash کار میکنه و یا طرف سیاه کار میکنه.
عموما در این نوع کارها افراد مکزیکی همه جا رو قبضه کردند و جولان میدن.
دوستی مکزیکی دارم که اینجوری کار میکنه و درامدی حدودا 2500 دلار داره . البته بالا پایین داره ولی با کسب تجربه میشه به این عدد و حتی بالاتر هم رسید.
بدی هاش هم که میشه عکس دسته بندی اول : ینی حقوق رو به صورت نقد میگیرید پس تاثیر در کردیت نداره.
فایل های تکس رو نمیتونید پر کنید و آخر هم اینکه کارفرما میتونه بگه ازت خوشم نمیاد و از فردا نیا سر کار. که اگه خوب کار کنید همچین اتفاقی کمتر میفته.

اگه زنده بودیم و فرصتی دست داد پستی در مورد روشهای کاهش هزینه خواهم گذاشت.

بازگشت به فهرست اصلی

موفق که هستید موفق تر باشید.

با تشکر از اطلاعات خوبت لطفا بیشتر توضیح بدهید که چطور به صورت cashمیشه 2500دلار درامد داشت

RE: زندگی در شیکاگو - Omidooo - 2013-04-16

سلام
امروز میخوام درباره ی کالج های شیکاگو تا جایی که خودم هم میدونم بنویسم.
شیکاگو کالج های خصوصی و دولتی داره . تا اونجا که من میدونم معروفترین کالج هاش مربوط به مجموعه ی هفت گانه کالج های دولتی شیکاگوست که به City Colleges of Chicago یا همون CCC معروف هستند.
اما کالج ها و اسکول های فراوانی هم تقریبا در سراسر شیکاگو و سابرب های اطراف این وسط کار خودشون رو میکنن که خیلی از مردم هم اونجا در حال تحصیل هستند. من در مورد سیتی کالج ها مینویسم.

سایت سیتی کالج ها

به سایت اصلی سیتی کالج ها که تشریف میبرید در قسمت پایین و سمت راست لیست هفت گانه ی کالج ها رو میبینید که منم عینا همین جا همراه با وب سایت اونها کپی میکنم.

Harold Washington
Harry S Truman
kennedy king
Malcolm X
Olive-Harvey
Richard J. Daley
Wilbur Wright

موقعیت سیتی کالج ها نسبت به شهر شیکاگو

اگر اینجا کلیک کنید به گوگل مپ هدایت میشید. میتونید موقعیت هفت کالج اصلی دولتی شیکاگو رو با پرچم های قرمز و مراکز آموزشی و کمپوس های مرتبط با اونها رو با پرچم سبز رنگ ببینید.
ممکنه رشته ی خاصی در کالج اصلی ارائه نشه و اون رشته در مراکز فرعی ارائه بشه. البته که تمام قوانین برای همه ی مراکز اصلی و فرعی یکسان است.
Harold Washington را می توانید به عنوان بنچ مارک در نظر بگیرید که دقیقا در مرکز داون تاون شیکاگو قرار داره . موقعیت چغرافیایی دیگر کالج ها هم نسبت به اون بسنجید و برا تخمین زمان و فاصله از گوگل مپ کمک بگیرید.

انتخاب رشته

با کلیک به روی این لینک میتونید به صفحه ی اصلی رشته های تحصیلی برید و از اونجا رشته ی مورد نظر خودتون رو پیدا کنید.
پس از پیدا کردن رشته ی مورد نظر همراه با کالج دلخواه، با کلیک بروی آن به تمام جزییات دست پیدا خواهید کرد.

شرایط ثبت نام در سیتی کالج ها

سیتی کالج های شیکاگو هیچ شرطی خاصی برای ثبت نام ندارند.یعنی اینکه :
احتیاج نیست تا یکسال صبر کنید و in state بشید.
تو خود سایت سیتی کالج ها و در قسمت هزینه ها اگر نگاه کنید کسی که 30 روز قبل از شروع کلاس ها در شیکاگو زندگی کرده باشه IN STATE جساب میشه. پس میشه یه جورایی گفت که IN STATE شدن نمیخواد.
نکته ی کنکوری :
in state شدن فقط به کاهش هزینه کمک میکنه . تا جایی که میدونم اکثر ایالت های آمریکا بهتره in state بشید بعد وارد کالج بشید چون اگه هم بخواهید سال اول بخواهید وارد بشید باید هزینه رو خودتون پرداخت کنید که سرسام آوره و منطقی هم به نظر نمیرسه پس بهتره یک سال صبر بفرمایید آآآآآآآآما برا شیکاگو همون یک سال هم لازم نیست صبر کنید تا هزینه ها ی کالج کم بشه کافیه ثابت کنید 30 روز قبل از شروع کلاسها در شیکاگو زندگی کرده اید.
حالا چطوری ثابت کنید؟ با استفاده از انواع و اقسام بیل هایی که براتون میاد میتونید ثابت کنید. یعنی مثلا بیل پول برق رو که آدرس و اسم شما روی اون هست رو میبرید خدمت کالج و میگید که در شیکاگو دارید زندگی میکنید.

البت تو سایت جزو شرایط گرفتن کمک هزینه ها اومده ولی عملا گیر نمیدن. اینجا کلیک کنید. مثال زنده هم برای این مساله فراووون دارم. حالا بزنه و به شما گیر بدنBig Grin.
تافل و آیلتس نمیخواد.
شرط سنی نداره .
بدو بدو حراجش کردیمCool.
البته باید دیپلم داشته باشید ( که حتما دارید چون ویزا لاتاری گرفتید) ولی ممکنه همراه های شما نداشته باشند که در اون صورت باید مدرک GED رو بگذرونند.
فقط یه امتحان کوچولو هم هست که بهش میگن Placement test که تو اون باید حد نصاب نمره رو بیارید.
امتحانش خیلی آسونه و اصلا نگران نباشید اگه همین placement test رو تو اینترنت سرچ کنید نمونه سوالهاش میاد.
فقط زبان و ریاضی رو امتحان میگیرند. مثه آب خوردن. البته این دلیل نمیشه که نخونید چرا که هر چی نمره ی بیشتری در امتحان بگیرید پیش نیاز کمتر میخورید یا اصلا پیش نیازی نوش جان نمیفرمایید.
اینجا کلیک کنید تا به صفحه ی اصلی راهنمای خود سیتی کالجها برای این امتحان منتقل شوید.

تقویم تحصیلی

به اینجا سر بزنید.

از ایران میشه اقدام کرد؟

شدنش که میشه ولی آخه چه کاریه. شما اگه اول این استیت بشید که بهتره و پول کمتری میدید. به نظرم اگه بگم نه نمیشه اقدام کرد خیلی بهتره. والا.

هزینه ی کالج ها

با حدود 12 یا 13 کردیت برداشتن یا همون واحد برداشتن خودمون ( اینجا به واحد درسی میگن کردیت ) چیزی حدود 1500 تا با کمی تلرانس باید بپردازید. این هم لینک هزینه ها .

کمک هزینه ها

سه نوع کمک هزینه وجود داره که هر کدام شرایط خودشون رو دارند. علاوه بر کمک هزینه هایی که توضیح خواهم داد اگه دانشجوی فول تایم ( ینی کسی که حداقل 12 واحد درس در یک ترم برداشته باشه) کارت رایگان CTA میدهند که بهش میگن UPASS . با این کارت میتوانید هفت روز هفته و 24 ساعته از سیستم حمل و نقل عمومی شیکاگو استفاده کنید. حالا کمک هزینه ها :

Grant

این نوع کمک هزینه ، بدون بازپرداخت است. برای شیکاگو سالی 5500 دلار بهتون میدهند. نوش جونتون. هیچ پیش شرطی هم برا دریافتش نداره فقط تنها شرطش اینه که یا دیپلم باشید یا نهایتا فوق دیپلم. یعنی چی؟ ینی اینکه اگه لیسانس به بالا باشید بهتون تعلق نمیگیره . البته یک زوج خوشبخت رو میشناسم که تو فرم های ففسا نگفتن که لیسانس دارند و الانم در حال گرفتن گرنت هستند. اینکه گندش کی در بیاد و یا اصلا در بیاد رو باید منتظر بمونیم. ولی الان جفتشون 2 ساله که گرنت میگیرند. پس با یه حساب سر انگشتی میشه گفت که چیزی حدود 2500 دلار در سال ته جیبتون میمونه. چون از 5500 تا 3000 تاش میره جیب کالج . بقیش هم میمونه برا شما و خرج کتاب و تحصیل.

Loan

وام هم فکر میکنم یا سقفی نداره و یا تا 10000 دلار برا ی هر ترم میدهند. راستش مطمئن نیستم هر ترمه یا سالی یک باره.
باز پرداخت هم 9 ماه پس از خارج شدن از کالج ( به هر دلیلی . فارغ التحصیلی یا ترک تحصیل) شروع میشه .فکر میکنم راه هایی برای به تعویق انداختن بازپرداخت برای وام گیرنده در صورت آمادگی نداشتن برای باز پرداخت ها وجود داشته باشه.
سودش هم فکر کنم 6.5 درصد باشه.

Work study

برای کالچ کار میکنید و پول میگیرید . به نظرم رقابت بسیار شدید و سخته . اطلاعاتی در این خصوص ندارم و کسی رو هم ندیدم که بخوام بگم مثال دارم براش.

میشه واحد های پاس شده تو ایران رو ترنسفر کرد ؟

تا جایی که من میدونم میشه. تنها کاری که باید کرد اینه که پس از ورود به امریکا ریز نمرات خودتون رو بدید ارزیابی کنند و بعد با کالج هماهنگ کنید.

خالی از لطف هم نخواهد بود اگر به لینک های زیر سری بزنید.

[b]کالج - شهریه ها و کمک هزینه ها [/b]

لینک اول
لینک دوم
لینک سوم

بازگشت به فهرست اصلی

موفق باشیدWink.

(2013-04-13 ساعت 13:10)abas_kashan نوشته:  امیدو جان من یک سوال دارم ،خواستم ببینیم آیا مردم شیکاگو اینترنت گرا یعنی برای خرید و پیدا کردن تفریحات از اینترنت زیاد استفاده میکنند؟(منظورم اینکه چون محلات زیاده سرچی میکنند تا برای خرید به یک محله دیگر برند) و میشه بیزینس درب مغازه ای ساخت که هر فروشگاهی سایتی نداره با کمترین قیمت زیر 100 دلار براشون طراحی کنم
شما میخوای چیزی مورد نظرت پیدا کنی چطور عمل میکنی از طریق اینترنت یا گوگل مپ یا حضورا یا نیازمندی؟

والا عباس کاشان جان بستگی به کالای مورد نظر داره. من خودم هر چی بخوام یه ارزیابی میکنم ببینم کدوم راه برام به صرفه تره . آن لاین بخرم یا حضوری. اگه آن لاین باشه که دوووشوراری نداره ولی اگه حضوری بخوام بخرم اگه بلد باشم محل خرید رو که هیچ اگه هم نه که از گوگل مپ کمک میگیرم.
من همیشه شیکاگو رو مثه تهران توصیف میکنم . همه چی هست و تقریبا در اکثر مواقع در دسترس. کسانی هم که در خود شیکاگو زندگی میکنن اگه حضوری بخواند خرید کنند به شهر آشنا هستند و میدونن چی رو از کجا بخرند. مگه اینکه شخص ترجیح بده که آنلاین خرید کنه.
اخوی 100 دلار کم نیست؟
امیدوارم که جوابت رو گرفته باشی. اگه نگرفتی هم واضح تر با مثال بگو تا بتونم بهتر بتوضیحم.
موفق باشید.

(2013-04-14 ساعت 16:42)abbas41 نوشته:  خرید و اجاره خانه در شیکاگوکدام راه بهتر است

تقریبا همه با craigslist آشنا هستند. مثه نیازمندی های تهران و جمعه بازار میمونه.
سایت craigslist برای شیکاگو
موفق باشید.

(2013-04-15 ساعت 20:53)radman87 نوشته:  
(2013-04-07 ساعت 11:02)omidooo نوشته:  درود
از اونجایی .....

با تشکر از اطلاعات خوبت لطفا بیشتر توضیح بدهید که چطور به صورت cashمیشه 2500دلار درامد داشت

به سه عامل " محل کار " و " کرم مشتری " و " کار کردن شما " بستگی داره. متاسفانه و یا خوشبختانه شخصا تجربه ای در این زمینه ندارم آآآما " هوگو " دوست مکزیکیم در این کار بسی استاد است . جوری به مشتری سرویس میده که طرف خجالت میکشه بهش کم تیپ بده.
من هم همیشه سعی میکنم تیپ خوبی بدم چون درامد اونها از همین طریقه.

(2013-04-15 ساعت 17:34)arezoo bj نوشته:  [b]شیکاگو (به انگلیسی: Chicago)‏ نام شهری در ایالت ایلینوی کشور آمریکا است. این شهر حدود سه میلیون نفر جمعیت دارد.
نام شیکاگو را فرانسوی‌ها از واژهٔ شیکاکوا که از زبان بومیان آمریکا است ، گرفته‌اند که به معنی پیاز وحشی یا سیر وحشی است.

جلال آل‌احمد ........

البته arezoo bj عزیز یادش رفته که لینک ویکی پدیا رو به عنوان منبع مطلبش ذکر کنه.
به امید قبولی شما در لاتاریWink.

RE: زندگی در شیکاگو - abas_kashan - 2013-04-16

نقل قول:اخوی 100 دلار کم نیست؟
تقاضا بالا بره میشه خیلی تومن + رزومه و برندهای متفاوت

امیدو جان جوابت کامل بود Wink

RE: زندگی در شیکاگو - hamedm2m - 2013-04-22

سلام
میشه یکی از دوستان زحمت بکشه و از خیابان ها و محله های شیکاگو عکس تهیه کنه؟
درحد امکان عکس هارو خودتون با گوشی یا دوربینتون تهیه کنید لطفا
عکس هایی که تو نت هست رو دارم
میخوام یه ذهنیت از شیکاگو و شکل وشمایلش داشته باشم

RE: زندگی در شیکاگو - mary2606 - 2013-04-22

[quote='omidooo' pid='308900' dateline='1366086977']
سلام
امروز میخوام درباره ی کالج های شیکاگو تا جایی که خودم هم میدونم بنویسم..........
نقل قول:

دوست عزیز با تشکر از راهنمائیهای مفیدتون
آیا در مورد دانشگاه ها هم چنین حالتی هست که نیاز به "این-استیت" شدن نباشه؟ من فوق لیسانس دارم و میخوام برای دکترا اقدام کنم هر وقت رسیدم. آیا شما اطلاعاتی دارید که به من کمک کنه؟ ممنونم

RE: زندگی در شیکاگو - sadeghi897 - 2013-04-23

(2013-04-22 ساعت 10:02)mary2606 نوشته:  [quote='omidooo' pid='308900' dateline='1366086977']
سلام
امروز میخوام درباره ی کالج های شیکاگو تا جایی که خودم هم میدونم بنویسم..........
نقل قول:
آیا در مورد دانشگاه ها هم چنین حالتی هست که نیاز به "این-استیت" شدن نباشه؟ من فوق لیسانس دارم و میخوام برای دکترا اقدام کنم هر وقت رسیدم. آیا شما اطلاعاتی دارید که به من کمک کنه؟ ممنونم
دوست عزیز شما از الان هم که اقدام کنید برای پذیرش دکتری ، نزدیک یک سال زمان می بره خود ب خود این استیت می شین
البته قطعا نیاز به این استیت شدن نداره پذیرش برای دکتری بیشتر نمره تافل بالا و جی ار ای بالا ، ریکام از اساتید، مقاله ، sop ، و CV داره
البته باید دانشگاه رو رشته مد نظرتون رو نیگاه کنید و برید اون دانشگاه خاص یا چند تا دانشگاه خاص نیازمندی ها رو ببنید
اصولا اکثر دانشجویان دکتری رو بورس می کنن ، این استیت شدن باعث کاهش هزینه می شه اما خوب یک مورد هم هست هزینه های دکتری بدون بورسه واقعا زیاده ، دقیق سایت دانشگاه مد نظرتون رو نیگاه کنید می تونید اطلاعات مفیدی بدست بیارید.

RE: زندگی در شیکاگو - sadeghi897 - 2013-04-24

(2012-07-07 ساعت 21:13)omidooo نوشته:  ..
مثلا من دو سه روز پیش میخواستم از DOWNTOWN برم خونه . تو ذهنم بود که باید اتوبوس های
شماره 147 و 151 به سمت شمال شیکاگو میرن( جایی که من زندگی میکنم) ولی از 151 زیاد مطمئن نبودم .
به دلیل خلوت تر بودن 151 سوارش شدم و داشتم جهت حرکتش رو کنترل میکردم که یه موقع خدای نکرده از جهت شمال
منحرف نشه و به جاهای دیگه نره
بعد از چند دیقه دیدم دیگه دریا رو نمیبینم و محله ها کاملا جدیده .
ضمن اینکه داشت به سمت غرب حرکت میکرد.خواستم از راننده بپرسم

ولی حس ماجراجوییم گل کرده بود و میخواستم ببینم آخرش چی میشه و سر از کجا در میارم.
بازگشت به فهرست اصلی
موفق باشید
این پست خدا بود
دی

RE: زندگی در شیکاگو - Omidooo - 2013-04-28

(2013-04-23 ساعت 02:58)sadeghi897 نوشته:  
(2013-04-22 ساعت 10:02)mary2606 نوشته:  [quote='omidooo' pid='308900' dateline='1366086977']
سلام
نقل قول:
دوست عزیز شما از الان هم که اقدام کنید برای پذیرش دکتری ، نزدیک یک سال زمان می بره خود ب خود این استیت می شین
البته قطعا نیاز به این استیت شدن نداره پذیرش برای دکتری بیشتر نمره تافل بالا و جی ار ای بالا ، ریکام از اساتید، مقاله ، sop ، و CV داره
البته باید دانشگاه رو رشته مد نظرتون رو نیگاه کنید و برید اون دانشگاه خاص یا چند تا دانشگاه خاص نیازمندی ها رو ببنید
اصولا اکثر دانشجویان دکتری رو بورس می کنن ، این استیت شدن باعث کاهش هزینه می شه اما خوب یک مورد هم هست هزینه های دکتری بدون بورسه واقعا زیاده ، دقیق سایت دانشگاه مد نظرتون رو نیگاه کنید می تونید اطلاعات مفیدی بدست بیارید.

در تکمیل پست صادقی عزیز عرض کنم که شما اگه میخواهید ادامه تحصیل بدید همین الان از ایران اقدام کنید. چند تا از بچه های مهاجرسرا که باهاشون در ارتباطم هم همین کار رو کردند و بعضی هاشون جوری اومدن که یه راست رفتن دانشگاه و بعضی هاشون یه چند ماهی خوردن و خوابیدن بعد رفتن دنبال کسب علم. ضمن اینکه جواب اینگونه سوالات شما در وب سابت دانشگاه ها به طور مفصل توضیح داده شده. ممکنه در شیکاگو دو دانشگاه مختلف شرایط مختلفی داشته باشند. بهترین مرجع وب سابت دانشگاه مورد نظره.
موفق باشید.

(2013-04-24 ساعت 23:03)sadeghi897 نوشته:  
(2012-07-07 ساعت 21:13)omidooo نوشته:  ..
مثلا من دو سه روز پیش میخواستم از DOWNTOWN برم خونه . تو ذهنم بود که باید اتوبوس های

بازگشت به فهرست اصلی
موفق باشید
این پست خدا بود
دی

من از این کارا زیاد کردم اینجا.
راستی صادقی لینک ها به دردت خورد؟

RE: زندگی در شیکاگو - Omidooo - 2013-04-28

تو این پست میخوام در مورد کلاس های زبان شیکاگو توضیح بدم.
اول بگم که من قصد بی انگیزه کردن شما رو ندارم اما واقعیتی که لااقل من خودم دیدم و تجربه کردم رو نوشتم براتون .
اولین نکته ای که به نظرم میرسه اینکه تا میتونید و جون دارید تو ایران زبان بخونید. حال مپرسید چرا ؟ خب معلومه دیگه به دلایل زیر :

1- تا زمانی که کار پیدا نکرده اید تقریبا میشه گفت با کسی در ارتباط نخواهید بود . اگه هم به فروشگاه ها تشریف ببرید مثه فروشگاه های شهروند ایران خودتون جنس رو انتخاب میکنید و نهایتش یه سلام و علیک خشک و خالی با کشیر انجام میدید.

2- ارتباط گرفتن با مردم عادی کمی سخت به نظر میرسه . نه اینکه فکر کنید اونا آدم های بدی هستد ولی خب براشون عجیبه دیگه. ولی ممکنه در پارک ها بتونید ارتباط خوبی برقرار کنید .

3- تصور کنید اومدید امریکا و دارید ماهی چند صد دلار هزینه میکنید . بعد بخواهید تو این شرایط تازه به یاد گرفتن زبان انگلیسی همت بگمارید. کمی سخته . نیست؟

4- فکر نکنید کلاس های مجانی اینجا یه چیز خیلی خوفی هستند. نه . از این خبرا نیست . همون سیستم ایران خودمون رو دارند . تو یه کلاس 20 نفره و در عرض 1.5 ساعت کلاس سر جمع دو کلمه حرف نمیزنید. مگر اینکه به کلاس های خصوصی برید که اون طور که از دوستان شنیده ام هزینه ای در حدود 2000 دلار خواهد داشت. من اوایل که اومده بودم یه ترم کلاس مجانی رفتم و با اجازتون نصفه کاره ولش کردم. البته ممکنه یه دوستی چیزی اونجا پیدا کنید و شانستون رو برای مکالمه ی بیشتر افزایش بدید. رفتن به کلاس رو نهی نمیکنم اما دارم میگم که خیلی هم انتظار نداشته باشید.

5- در ایران با هزینه ی خیلی خیلی کمتر میتونید رو زبان خودتون کار کنید . قبل از برنده شدن در لاتاری و زمانی که ایران بودم به کلاس های زبان کیش میرفتم . تا اونجا که یادم میاد ترمی 30 تومن هزینش بود. که در اواخر شد ترمی 70 تومن. کتاب های True to Life رو میخونیدیم بعد به Total English تغییرش دادند که به نظرم خیلی کتاب معرکه ای بود. ضمن اینکه کیش کلاسهاش هر روز و به مدت 1.45 ساعت بود. دقیقا میتونم بگم که پایه ی زبان منو ساخت.

و آآآآآآآآما کلاس های زبان اینجا :
در سیتی کالج ها کلاس های زبان رایگان که به ESL(English as a Second Language )معروف هستند برگزار میشه. هفت تا لول داره که با یه امتحان تعیین سطح که برا ما فقط رایتینگ و گرامر بود لول شما رو مشخص میکنند . من اون موقع افتادم لول 6 که میگم که اونم نصفه کاره ول کردم.

در جاهای دیگر هم کلاس های رایگان زبان موجود است که من هیچ تجربه ای از اونا ندارم . ااتفاقا چند روز پیش که داشتم تو یه خیابونی قدم میزدم یه تبلیغ پرده نویسی شده دیدم که راجع به کلاس رایگان زبان انگلیسی بود.

در نهایت به نظر من هر چقدر زبان ایران بخونید برد کردید . یادمه اون اوایل برنده شدن بچه های 2013 من هی تاکید میکردم بابا اینقدر خودتون رو مشعول روند ویزا گزفتن نکنید . تمام انرژی تون رو بذارید برا زبان و چیزهای دیگه .ویزا رو خواهید گرفت. چند تا از بچه ها که هر از گاهی با هم در تماسیم از فرصت در ایران استفاده کرده بودند. اونا خوشحال اند و من خوشحال تر.

امیدوارم فرصتی که در ایران دارید رو غنیمت بشمارید و کیسه تون رو پر کنید.
موفق باشید.

بازگشت به فهرست اصلی