مهاجرسرا
سیاتل، ایالت واشنگتن - نسخه قابل چاپ

+- مهاجرسرا (https://www.mohajersara.org/forum)
+-- انجمن: آمریکا (https://www.mohajersara.org/forum/forum-4.html)
+--- انجمن: زندگی در آمریکا (https://www.mohajersara.org/forum/forum-27.html)
+--- موضوع: سیاتل، ایالت واشنگتن (/thread-4065.html)

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - kavoshgarnet - 2012-07-23

خب، می بینم که بعضی از پستها در مورد جرم و جنایت که به این تاپیک مربوط نبود به تاپیک جرم و جنایت در آمریکا منتقل شده و دوستانی که مایل به دریافت اطلاعات بیشتری هستند تاپیک مربوطه بحثهای زیادی در این مورد داره.

تاپیک سیاتل با سرعت زیادی داره پیشرفت می کنه ولی هنوز اطلاعات جامعی درباره کالجها و دانشگاههای واشنگتن اینجا نیست. من که قصد نقل مکان از شیکاگو به سیاتل را دارم همه گزینه ها برام ایده آل هستش به جز کالجها و دانشگاههای واشنگتن که با تحقیقات اولیه من سطح و تعداد کالجها و دانشگاههای ایالت نسبت به شیکاگو خیلی پایینتر و کمتره.

از دوستانی که در این مورد تحقیقات کامل انجام داده باشند و یا در واشنگتن درس خوانده یا در حال درس خواندن باشند کسی اینجا نیست؟

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - امیر مهاجر - 2012-07-23

من دیروز داشتم درباره دانشگاه واشنگتن تحقیق میکردم.
خیلی وقت گذاشتم. اما هنوز خیلی باید تحقیق کنم.
این دانشگاه سه تا campus داره. یکی در تاکوما، یکی در Bothell و دیگری در داون تاون سیاتل.
هر کدوم رشته‌هایی رو دارند. بعضی از رشته‌ها هم مشترکه.
تا اینجا طبق ادعای خود دانشگاه واشنگتن، دپارتمان علوم و مهندسی کامپیوتر در بین 10 دانشگاه برتر آمریکا دارای مقام است. البته در این سایت دپارتمان کامپیوتر این دانشگاه رتبه 18 جهانی و رتبه 9 رو در بین دانشگاه‌های آمریکا در سال 2012 داره که ادعای این دانشگاه رو تأیید میکنه. سایت بسیار خوبیه چون انواع و اقسام رنکینگ‌ها رو بر اساس عوامل مختلف میتونید درش بررسی کنید.
کمی هم در مورد رشته مهندسی زیستی یا bioengineering کنجکاو بودم و در موردش تو سایت دانشگاه واشنگتن مطالعه کردم تا بهتر بفهمم چیه!

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - kavoshgarnet - 2012-07-23

رتبه بندی سایت US news معتبرترین سایت رتبه یندی مراکز تحصیلی هستش که خود دانشگاههای معتبر هم در تایید رتبه به این سایت استناد می کنند. دانشگاه واشنگتن در علوم کامپیوتر در این سایت رتبه هفت داره. ولی تا رتبه صد هیچ دانشگاه دیگه ای از واشنگتن نیست.

رتبه دانشگاهها در علوم کامپیوتر - US News

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - مهتاب - 2251 - 2012-07-24

خوب برای من و خانواده ام ، کار در درجه اول هست بعد تحصیل برای همین اصلا به این موردش فکر نکردم که دانشگاهها چه طورین !
هر چند که کسی که داره برامون دنبال جا میگرده دیشب میگفت یه جا دیدم نزدیک دانشگاه هم هست برات خیلی خوبه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Smile
البته اعتراف میکنم که به هیچ عنوان الان در حال حاضر نمی خوام درس بخونم دیگه Smile اینجا به قدر کافی خوندم و دیگه نمیخوام دوباره شروع کنم !
ولی نمیدونم برم اونجا شرایط چی باشه برای همین بد نیست به مقوله دانشگاه هم بپردازمSmile

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - kavoshgarnet - 2012-07-24

(2012-07-24 ساعت 01:29)مهتاب - 2251 نوشته:  خوب برای من و خانواده ام ، کار در درجه اول هست بعد تحصیل برای همین اصلا به این موردش فکر نکردم که دانشگاهها چه طورین !
هر چند که کسی که داره برامون دنبال جا میگرده دیشب میگفت یه جا دیدم نزدیک دانشگاه هم هست برات خیلی خوبه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Smile
البته اعتراف میکنم که به هیچ عنوان الان در حال حاضر نمی خوام درس بخونم دیگه Smile اینجا به قدر کافی خوندم و دیگه نمیخوام دوباره شروع کنم !
ولی نمیدونم برم اونجا شرایط چی باشه برای همین بد نیست به مقوله دانشگاه هم بپردازمSmile

شما مگه نمی خواهید برای پول کار کنید؟ خب اگر که شما در سطح زبان خوبی باشید برای درس خواندن بیشتر از کار کردن پول دریافت می کنید! حدود شش هزار دلار در سال کمک هزینه سالیانه که حدود 2500 تا 3000 دلار هزینه کالج می شه و حداقل 3000 دلار برای بخشی از سایر هزینه های زندگی که به پول ایران می شه ماهی پانصد هزار تومان برای هفته ای سی و شش ساعت درس خواندن! کمه؟ اگر نیاز به پول بیشتری داشتید سالی نه هزار تا ده هزار دلار هم وام با شرایط ویژه بدون نیاز به ضامن کارمند و بازاری بگیرید. و تا زمانی که یک کار خوب پیدا نکرده اید هزینه شما تامین می شه.

البته تاکید می کنم که صرف داشتن مدرک لیسانس یا فوق لیسانس ایران کافی نیست. فقط شما باید از نظر زبان در حد بالایی باشید و از نظر ریاضی هم در سطح دیپلم ریاضی کافیه.

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - mehdiii - 2012-07-24

(2012-07-24 ساعت 09:24)kavoshgarnet نوشته:  
(2012-07-24 ساعت 01:29)مهتاب - 2251 نوشته:  خوب برای من و خانواده ام ، کار در درجه اول هست بعد تحصیل برای همین اصلا به این موردش فکر نکردم که دانشگاهها چه طورین !
Smile

شما مگه نمی خواهید برای پول کار کنید؟ خب اگر که شما در سطح زبان خوبی باشید برای درس خواندن بیشتر از کار کردن پول دریافت می کنید! حدود شش هزار دلار در سال کمک هزینه سالیانه که حدود 2500 تا 3000 دلار هزینه کالج می شه و حداقل 3000 دلار برای سایر هزینه های زندگی که به پول ایران می شه ماهی پانصد هزار تومان برای هفته ای سی و شش ساعت درس خواندن! کمه؟ اگر نیاز به پول بیشتری داشتید سالی نه هزار تا ده هزار دلار هم وام با شرایط ویژه بدون نیاز به ضامن کارمند و بازاری بگیرید. و تا زمانی که یک کار خوب پیدا نکرده اید هزینه شما تامین می شه.

البته تاکید می کنم که صرف داشتن مدرک لیسانس یا فوق لیسانس ایران کافی نیست. فقط شما باید از نظر زبان در حد بالایی باشید و از نظر ریاضی هم در سطح دیپلم ریاضی کافیه.
سلام بر شما کاوشگر عزیز
فرمودید در سال 6000 دلار کمک هزینه میدهند ؟ اگر در سال باشه که عدد کوچکی است!!! البته اینکه کمک هزینه میدهند نکته بسیار خوبیه و باید خدا رو هم شکر کرد ولی با توجه به اینکه شما در پاسخ به مهتاب این نکته رو فرمودید، برداشت من اینه که اگر این عدد در سال باشه و طبق فرمایش شما 3000 دلار برای سایر هزینه ها باقی بمونه که در ماه میشه کمتر از 300 دلار و این عدد شاید فقط هزینه خوراک یکنفر مجرد باشه، لطفا بیشتر راهنمایی کنید شاید من اشتباه برداشت کردم.
ممنون از شما

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - hamedhamed - 2012-07-24

(2012-07-24 ساعت 10:00)mehdi.pazoki نوشته:  
Smile

شما مگه نمی خواهید برای پول کار کنید؟ خب اگر که شما در سطح زبان خوبی باشید برای درس خواندن بیشتر از کار کردن پول دریافت می کنید! حدود شش هزار دلار در سال کمک هزینه سالیانه که حدود 2500 تا 3000 دلار هزینه کالج می شه و حداقل 3000 دلار برای سایر هزینه های زندگی که به پول ایران می شه ماهی پانصد هزار تومان برای هفته ای سی و شش ساعت درس خواندن! کمه؟ اگر نیاز به پول بیشتری داشتید سالی نه هزار تا ده هزار دلار هم وام با شرایط ویژه بدون نیاز به ضامن کارمند و بازاری بگیرید. و تا زمانی که یک کار خوب پیدا نکرده اید هزینه شما تامین می شه.

سلام بر شما کاوشگر عزیز
فرمودید در سال 6000 دلار کمک هزینه میدهند ؟ اگر در سال باشه که عدد کوچکی است!!! البته اینکه کمک هزینه میدهند نکته بسیار خوبیه و باید خدا رو هم شکر کرد ولی با توجه به اینکه شما در پاسخ به مهتاب این نکته رو فرمودید، برداشت من اینه که اگر این عدد در سال باشه و طبق فرمایش شما 3000 دلار برای سایر هزینه ها باقی بمونه که در ماه میشه کمتر از 300 دلار و این عدد شاید فقط هزینه خوراک یکنفر مجرد باشه، لطفا بیشتر راهنمایی کنید شاید من اشتباه برداشت کردم.
ممنون از شما
به نظر من همه عدد ها يه صفر ازش افتادهTongue
من در رابطه با آمريكا زياد اطلاعاي ندارم ولي واسه فوق و دكترا در كانادا معمولاً دانشگاههاي با رنكينگ زير 500 جهاني رو كه من چك ميكردم در سال 22 تا 28 هزار دلار در سال fund ميده در ازاي TA يا RA كه حدود 15 تا 18 هزار تاش ميره واسه Tuition و هزينه بيمه دانشجويي و كتاب جزوه و ازين حرف ها و بقيش ميمون واسه خورد و خوراك و مسكن كه واسه يه مجرد خيلي خوبه و واسه يه خانواده 2 نفره قابل تحمل و يا بهتره بگيم در مقايسه با وضع ما تو ايران قابل قبوله.
اين اطلاعات من مربوط به يكي 2 سال پيش بوده در حال حاظر اطلاعي ندارم.
براي اطلاع بيشتر راحت ميتوني به سايت هر دانشگاه سر بزني و هزينه هاي اونجا را در بياري حتي خيلي از سايت هاي دانشگاه هزينه زندگي تو اون شهر رو هم حدودي گفته چقدره
راستي اين اعداد كه گفتم مربوط به يه دانشجوي اينترنشنال بود نه كسي كه سيتيزن هست يا Instate شده
كه به نظر من اين هزينه ها واسه چنين شخصي كمتر هم ميشه

Smile

سلام بر شما کاوشگر عزیز
ممنون از شما

می خواستم بنویسم: ("بخشی" از سایر هزینه های زندگی) که کلمه "بخشی" جا افتاد. به اضافه اینکه با دریافت وام ده هزار دلاری در سال تقریبا همه هزینه های یک آدم صرفه جو در یک ایالت متوسط تامین می شه و ضمن اینکه با گرفتن یک کار پاره وقت و موقت می شه کم و کسری را جبران و کمی هم به تفریح رسید.

مهمترین نکته اینه که ضمن تامین هزینه زندگی ضمن تحصیل با گذراندن هر دوره امکان یافتن کار بیشتر می شه و سطح دستمزد و حقوق هم بیشتر می شه.

البته برای ایالتهای ثروتمند چندین نوع کمک هزینه های فرعی هم هست که با توجه به نیاز شخص توزیع می شه.

اگه هنوز کمه بگو بیشترش کنم.Big Grin

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - mehdiii - 2012-07-24

(2012-07-24 ساعت 10:21)kavoshgarnet نوشته:  
هر چند که کسی که داره برامون دنبال جا میگرده دیشب میگفت یه
شما مگه نمی خواهید برای پول کار کنید؟ خب اگر که شما در سطح زبان خوبی
سلام بر شما کاوشگر عزیز
ممنون از شما

می خواستم بنویسم: ("بخشی" از سایر هزینه های زندگی) که کلمه "بخشی" جا افتاد. به اضافه اینکه با دریافت وام ده هزار دلاری در سال تقریبا همه هزینه های یک آدم صرفه جو در یک ایالت متوسط تامین می شه و ضمن اینکه با گرفتن یک کار پاره وقت و موقت می شه کم و کسری را جبران و کمی هم به تفریح رسید.

مهمترین نکته اینه که ضمن تامین هزینه زندگی ضمن تحصیل با گذراندن هر دوره امکان یافتن کار بیشتر می شه و سطح دستمزد و حقوق هم بیشتر می شه.

البته برای ایالتهای ثروتمند چندین نوع کمک هزینه های فرعی هم هست که با توجه به نیاز شخص توزیع می شه.

ممنون از توضیحاتت
فقط سواال دیگه ای دارم، برای کسانی که با کیس لاتاری میرن اونجا، این وامها بلافاصله داده میشه یا باید Instate بشیم و بعد از اون اقدام کنیم ؟ (برای پذیرش و ادامه تحصیل + وام و کمک هزینه و ...)
البته شاید سوال تکراری باشه ولی از اونجایی که بعضاً در این مورد ایالتها متفاوت عمل میکنند، میخواستم در خصوص سیاتل و واشنگتن هم مطمئن بشم.

مرسی

(2012-07-24 ساعت 10:44)mehdi.pazoki نوشته:  
(2012-07-24 ساعت 10:21)kavoshgarnet نوشته:  
هر چند که کسی که داره برامون دنبال جا میگرده دیشب میگفت یه
شما مگه نمی خواهید برای پول کار کنید؟ خب اگر که شما در سطح زبان خوبی
سلام بر شما کاوشگر عزیز
ممنون از شما

ممنون از توضیحاتت
فقط سواال دیگه ای دارم، برای کسانی که با کیس لاتاری میرن اونجا، این وامها بلافاصله داده میشه یا باید Instate بشیم و بعد از اون اقدام کنیم ؟ (برای پذیرش و ادامه تحصیل + وام و کمک هزینه و ...)
البته شاید سوال تکراری باشه ولی از اونجایی که بعضاً در این مورد ایالتها متفاوت عمل میکنند، میخواستم در خصوص سیاتل و واشنگتن هم مطمئن بشم.

مرسی

بعضی از ایالتها In State شدن لازم دارند و بعضی ها نه؛ من درباره سیاتل و واشنگتن هنوز مطمئن نیستم.

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - sepand88 - 2012-07-24

(2012-07-07 ساعت 17:19)مهتاب - 2251 نوشته:  
(2012-07-07 ساعت 10:15)schaghayegh نوشته:  
(2012-06-29 ساعت 23:53)مهتاب - 2251 نوشته:  فکر کنم اخرشم فقط منو شما هستیم که میریم سیاتلSmile
چرا هیچ کس دیگه به فکرش نیست!!!!!
فکر کنم همه می خوان برن لس انجلسSmile)یا تکزاس

سلام...
عزيزم منم واقعا از اين مدل اب و هوا و منطقه خوشم مياد.... وقتي داشتم تحقيق ميكردم و توي مهاجرسرا ميگشتم اينجا چيز خاصي پيدا نكردم ... فكر كنم تازه داره رونق پيدا ميكنه... Wink به نظر من كه سياتل واقعا عاليه... يكي از جاهايي كه من واقعا دوست دارم برم و زندگي كنم سياتله Smile
خوب هنوزم دیر نشده شما هم بیاSmile اونجا همو داریمSmileWink
من اب و هوا خیلی برام مهمه اصلا جای گرم باشم مطمئنم میمیرم
و با تحقیقات بدست اومده سیاتل خیلی عالیهSmile

آقا ماهم سیاتلی هستیم رو ماهم حساب کنین Big Grin

(2012-07-24 ساعت 10:12)hamedhamed نوشته:  
Smile

سلام بر شما کاوشگر عزیز
ممنون از شما
به نظر من همه عدد ها يه صفر ازش افتادهTongue
من در رابطه با آمريكا زياد اطلاعاي ندارم ولي واسه فوق و دكترا در كانادا معمولاً دانشگاههاي با رنكينگ زير 500 جهاني رو كه من چك ميكردم در سال 22 تا 28 هزار دلار در سال fund ميده در ازاي TA يا RA كه حدود 15 تا 18 هزار تاش ميره واسه Tuition و هزينه بيمه دانشجويي و كتاب جزوه و ازين حرف ها و بقيش ميمون واسه خورد و خوراك و مسكن كه واسه يه مجرد خيلي خوبه و واسه يه خانواده 2 نفره قابل تحمل و يا بهتره بگيم در مقايسه با وضع ما تو ايران قابل قبوله.
اين اطلاعات من مربوط به يكي 2 سال پيش بوده در حال حاظر اطلاعي ندارم.
براي اطلاع بيشتر راحت ميتوني به سايت هر دانشگاه سر بزني و هزينه هاي اونجا را در بياري حتي خيلي از سايت هاي دانشگاه هزينه زندگي تو اون شهر رو هم حدودي گفته چقدره
راستي اين اعداد كه گفتم مربوط به يه دانشجوي اينترنشنال بود نه كسي كه سيتيزن هست يا Instate شده
كه به نظر من اين هزينه ها واسه چنين شخصي كمتر هم ميشه

نه حامد عزیز صفرهای من نیفتاده، من درباره کمک هزینه برای Undergraduate نوشته ام. که تقریبا در کل ایالتهای آمریکا یکسان هستش. به عبارتی 5550 دلار Federal Financial Aid و 9500 دلار Federal Loans به دانشجویان سال اول کالج ها تعلق می گیره که شرایط ساده ای هم داره. و برای سالهای بعد هم کمی افزایش پیدا می کنه.

و هزینه متوسط کالج های دولتی هم همان است که نوشته ام. هزینه تحصیل برای مقاطع بالاتر از لیسانس بین بیست هزار تا چهل هزار دلار در سال می شه که اصلا با این کمک هزینه ها و وامها پوشش داده نمی شه.

درباره Graduate گستردگی Fund و Schoolarship خیلی بالاست و ایالت به ایالت و دانشگاه به دانشگاه خیلی متفاوت هستش که در این باره تاپیک جداگانه ای هست. البته Federal Loan برای دانشجویان Graduate از بیست هزار دلار شروع می شه.

ولی همه بحث من برای بچه های گرین کارتی هستش که در بدو ورود به این کمک هزینه ها و وامها به عنوان یک پشتوانه و پشت گرمی نگاه کنند و اگر نیاز مالی شدید پیدا کردند به جای پرداختن به کارهای خارج از توان جسمی و روحی، می توانند ضمن آپدیت کردن خودشان از این کمک هزینه ها استفاده کنند تا زمانی که با پیدا کردن یک شغل مناسب در اینجا پایدار بشن.

حداقل هزینه زندگی و تحصیل در سطح Undergraduate در سیاتل برای یک نفر حدود بیست هزار دلار در سال می شه که با کمی صرفه جویی می شه با همان دریافتی ها زندگی کرد یا با گرفتن یک کار پاره وقت ساده جبران کسری را داشت. صد البته اگر کسی یک کار خوب گیرش بیاد که بهتره وام نگیره و ....

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - shahrzad_a - 2012-07-25

(2012-07-23 ساعت 22:33)به گل نوشته:  سلام دوست عزیز
خانم شما کار خوبی می کند یکی از دوستان من سال 2010 رفته سیاتل لیسانس کشاورزی داشت ولی آمد یک دوره کاشت ناخن (آرایشگری) دید وقتی ازش پرسیدم کار چطوره ؟ گفت بابت هر کاشت ناخن هر دودست 200 دلار می گیره گفت کار آرایشگری خیلی درآمد داره.
کاش بپرسین کجان که یه وقت پیششون نریم Big Grin

من تو Yelp برای کاشت ناخن سرچ کردم تو سیاتل و فیلتر رو گزاشتم رو $$$ و$$$$ دیگه گرونتر از 60 ندیدم ! مثال

تازه نه صاحب سالن و نه کسی که کار می کنه این پول رو کامل نمی گیرن.

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - hamedhamed - 2012-07-25

كاوشگر جان شما ايلتي را براي Graduate سراغ داري كه از بدو وروود Instate محسوب بشي؟
مرسي از راهنمايي هات

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - marmary - 2012-07-26

سلام دوستان عزیز

من مطالبتون رو خندم ،من حدود ۲ ماه هست که اومدم اینجا(از کانادا) و در حل حاضر در شهر Bellevue هستم،اینجا شهر سرسبز و تمیز و زیبایی هست و این مدت هم که من اینجا بودم چون تابستون هست روزهایی آفتابی زیاد دشتیم ،ولی‌ هم از مردم اینجا و هم از ایرانیهای که مدت زیادی اینجا هستند سوال کردم ،گفتن اینجا روزهایی ابری خیلی‌ زیاد هست که ممکنه ازردهنده باشه،ولی‌ از لحاظ کاری برای کسانی‌ که در زمینه کامپیوتر واقعا تخصص دارن ،علی‌ هست و کار زیاد و حقوق هم بالا ،ولی‌ واقعا باید کار بلد باشند و همین طور زبان انگلیسه نه اینکه فقط مدرک داشته باشن،من همسر خودم در مایکروسافت هست،که کلا خدمات بسیار خوبی‌ تا اینجا ارائه کرده ،در مورد گواهینامه رننندگی هم اگه سالی‌ داشتید می‌تونم راهنمایی کنم،در مورد کالج خودم هم می‌خوام دنبالش برم و تحقیق کنم و بیشتر دوست دارم در زمینه رشته‌های پیرپزشکی بخونم،حالا اگه کسان دیگه در این زمینه اطلاعاتی دارن ممنون میشم راهنمایی کنید
راستی‌ اینم اضافه کنم که همه میگن اینجا کامیونیتی ایرانی‌ بسیار خوبی‌ داره البته نقل قول هست ،من چون هنوز تازه هستم نمیتونم این حرف رو ۱۰۰% اعلام کنم،البته این هم مزیت بسیار خوبی‌ هست Smile