مهاجرسرا
شیکاگو، ایالت ایلینوی - نسخه قابل چاپ

+- مهاجرسرا (https://www.mohajersara.org/forum)
+-- انجمن: آمریکا (https://www.mohajersara.org/forum/forum-4.html)
+--- انجمن: زندگی در آمریکا (https://www.mohajersara.org/forum/forum-27.html)
+--- موضوع: شیکاگو، ایالت ایلینوی (/thread-2947.html)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

RE: زندگی در شیکاگو - Pardin7 - 2013-07-19

دوستان قدیمی مطالب خیلی خوبی گذاشته اند ولی از متن ها به نظرم رسید که نگاه مردانه به موضوعات دارند . فکر کنم بعضی از خانم های عزیز هم باشند که بخواهند به مسایل ریزتری بپردازند. من سعی می کنم که جزییاتی را که در ذهنم مانده بنویسم . بعضی چیزها هست که وقتی توی موقعیتش گیر می کنی خیلی خوبه از قبل بدونی چیکار کنی بهتره . من که فکر کنم حداکثثثثثثر استفاده رو از اینترنت می کنم . هرچی پول می دیم حتی نیم سنت هم حروم نمی شه Smile خوبیه سرعت اینترنت بالا در اینجا همینه که شما رو از خیلی نگرانی ها و ندانستن ها نجات می ده . هر آنچه که بخواین رو در چند ثانیه سرچ کنین و بهترین جوابها رو می گیرین پس خیلی نگران نباشید که با بعضی مسایل آشنا نیستین . مطالب اولیه رو که دونستین بقیه رو همین جا کم کم یاد می گیرین .
راستی .... هر جایی که بودید یادتون باشه که Mc Donald اینترنت wi fi مجانی داره . پیشنهاد می کنم خرید یک آی پد رو در الویت هزینه هاتون بذارین چون اینجا بیاین هم جی پی اس داره که همه جا کار می کنه می تونین راه ها رو یاد بگیرین هم خیلی اپلیکیشن ها هست که استفاده می کنین . و اینکه می ذارین تو کیفتون می رید مک دونالد اینترنت رایگان دارین . چون وقتی که درخواست نصب اینترنت و تلویزیون رو می دید ( این دو سرویس معمولا با هم هست ) چند روز بدون اینترنت هستین .

سلام مجدد ... اینجا اینوره شیکاگو یعنی حومه شمال غرب شیکاگو ، یعنی آرلینگتون هایتز است . ساعت 5:41 عصر . هوای گرم Sad و مرطوب Sad ولی استخر رفتن تو این هوا خیلی کیف داره . اول اینکه اگر نخواین توی خود شهر شیکاگو سکونت کنین که معمولا خانواده های معمولی در حومه هستند ، شاید مدتها بگذره و کارتون به شیکاگو نیفته . مگر اینکه اونجا شاغل باشین . به تموم قسمت های حومه بین ایرانیا می گن "شهر" ولی در تقسیم شهری "village" ' هست ... ! پس خیلی هل نباشین دارین از شهر میاین تو روستا Wink شوخی کردم این اصطلاح فقط به معنی قسمت های مختلف حومه است . ما بعد بررسی های خیلی پشت سر هم و پوست کندنی با اینترنت در تهران به این نتیجه رسیدیم که یکی از حومه های شمال غرب رو انتخاب کنیم . هم قیمت ها مناسب تر است هم امنیت خیلی خوبی دارد هم آرام و بی سر و صدا است . وقتی بیاین متوجه می شین که چقدر اعصاب همه ما داغون بوده از سرو صدا و نگرانی های مختلف و بی دلیل که اینجا بعنوان زندگی روزمره از آنها دور هستین . ما چند شهر ( حومه ) رو مدنظر داشتیم : Arlington Heights , Schaumburg , Evanston , Palatine ولی اینجا که اومدیم Evanston حذف شد چون اجاره گرونتره و البته بیشتر به شمال نزدیک می شه . مهم ترین چیز برای خانواده های بچه دار اینه که شما هر جا سکونت کنین همون جا نزدیک ترین مدرسه فرزند شما رو ثبت نام می کنه و شما خیلی اختیاری ندارین . بیخود هم خودتون رو برای مدرسه های خصوصی به زحمت نندازید و پول الکی ندین . مدرسه های دولتیشون حرف نداره . البته ما پسرمون در شهری ( حومه ی ) دورتر مدرسه می ره چون اتیسم هست و باید به مدرسه خاص بره که طبق تشخیص اداره به اونجا فرستاده شد و خدا رو شکر بهترین مدرسه رو براش درنظر گرفتن . بهرحال موضوع اینه که اینجا فرض بر این است که بهترین را به فرزند شما می دهند . پس سعی نکنین خیلی دخالت کنین که اینکار از نظرشون توهینه و خیلی بدشون می آد . بعدا کم کم دوستانه با معلم ها در تماس باشین . معلم های مدرسه می تونن باهاتون با ایمیل در تماس باشن و همه چیز رو بپرسید و جواب بگیرید.
محل سکونتتون رو طوری انتخاب کنین که به مراکز خرید نزدیک باشین . اینجا مثل ایران اونطوری فروشگاه دم دستتون نیست مگر در مواردی که خیلی نزدیک به مرکز خرید زندگی کنین . در حومه ها هر چند صد متر یک زمین وسیع با چندین فروشگاه هست و فست فود معمولا کسی به اونجا ها مراجعه نمی کنه و همه به فروشگاه های بزرگ می رن . خیلی هاشون فروشگاه های ژاپنی و هندی و مکزیکی هستند . راستی به مراکزی که واسه ماساژ هست بدون مطالعه مراجعه نفرمایید مسایلی هست که بعدا می گم همسرم براتون بنویسه :O خب داشتم می گفتم ... این مراکز کوچک را پلازا می گن . که زیاد هم هستند . برای کسانی که اهل نوشیدن نوشیدنی هستند ! این فروشگاه ها در این پلازا ها زیادند ولی یادتون باشه قانون این ایالت نوشیدن مشروبات الکلی را در بیرون از منزل حتی حیاط خونه تون ممنوع کرده و پلیس برخورد می کنه فقط می تونین حداکثر در بالکن بنوشین برای خرید و فروششون هم فکر کنم محدویت زمانی دارن . در این مورد این اطلاعات رو از دوستان قدیمی شنیدم خودمون تجربه نداشتیم . خلاصه ... فروشگاه های متنوعی هست که بصورت زنجیره ای در سراسر امریکا هستند و در همه آنها محصولات یکسان عرضه می شه . برای خرید وسایل اولیه و ضروری اگر خیلی دنبال چیزهای فانتزی نباشین انقدر که کارتون راه بیفته ... می تونین به فروشگاه های Dollar Tree نه Three ! مراجعه کنین در این فروشگاه ها همه چیز با قیمت یک دلار هست بخصوص وسایل اولیه آشپزخانه البته بدون ظروف آشپزی .
خسته شدم بقیه شو دوباره می آم می نویسم Smile

بعضي جيزايي كه مي نويسم نيست Sad كجا مي ره ؟؟؟!!!! مي شه يكي به من ياد بده كجا بأيد بيداشون كنم ؟

(2013-07-13 ساعت 22:29)mhz_ir نوشته:  ﺷﻴﻜﺎﮔﻮ ﻧﺸﻴﻨﺎﻥ ﻋﺰﻳﺰ ﻛﺴﻲ ﻫﺴﺖ ﺑﺮﺍﻱ ﭘﻴﺪﺍ ﻛﺮﺩﻥ ﺧﻮﻧﻪ ﺍﺟﺎﺭﻩ ﺍﻱ ﺗﻮ ﺷﻴﻜﺎﮔﻮ ﺭﺍﻫﻨﻤﺎﻳﻲ ﻛﻨﻪ.ﻳﻪ ﭘﺴﺮ ﻣﺠﺮﺩﻡ ﻭ ﺍﺳﺘﻮﺩﻳﻮ ﺑﺎﺷﻪ ﻳﺎ ﺑﺎ ﻧﻴﺘﻴﻮﻫﺎﻱ ﺳﻔﻴﺪ ﻫﻢ ﺑﺎﺷﻢ ﻣﺸﻜﻠﻲ ﻧﻴﺴﺖ؟

اكه مي خواين تو خود شيكاكو باشين فرق داره با حومه ولي از بجه هاي إيراني مهاجرسرا ( مديران سابق ) ! تجربه أش رو دارن حتما مي تونن كمكتون كنن فكر كنم أو نطور كه به همسرم كفتند موفق هم هستند خدا رو شكر . شما جاي سه ماهه اكه بتونين أجاره كنين بعدا كه اشنا شدين با أينجا مي تونين جاتون رو عوض كنين Smile

(2013-07-19 ساعت 01:13)rimaya نوشته:  
(2013-07-19 ساعت 00:58)Pardin7 نوشته:  توجه توجه ...... !!!! از الان دنبال كرفتن ريز نمرات و "بخصوووووووووص" ديبلم دبيرستانتون باشيد . من ديبلم رو نكرفتم و نيا وردم الان نمي تونم أينجا درس بخوانم با كمك مالي ! شما براي درس خوندن مي تونين يا grant در خواست كنين يا loan . كساني كه براي بار اول در اين كشور مي خوان درس بخونن و كمك مالي بخوان مي تونن grant استفاده كنند ، يعني كمك مالي بلاعوض كه فقط در صورتي كه ادعا كنين ديبلمه هستين بهتون مي دن و أكر مدرك ديبلم نداشته باشيد مثل بنده سركردان و حيران خواهيد ماند . ولي براي كرفتن loan محدوديتي نيست ولي درستون تموم شد كار ندارن كه شاغل هستين يا نه بأيد وأم رو بس بدين ، در ضمن بنده بي سواد نيستم اين اشتباه نوشتاري كه ملاحظه مي فرماييد از تبلت مبارك است Sad(( بكذريم .... بس شد دو تا كار ضروري فعلا يكي كواهينامه بين المللي نزديك اومدنتون كه تاريخش أينجا اومدين نكذره و باطل بشه و دومي ريز نمرات و ديبلم البته ترجمه شده

خب الان بگو برات ترجمه کنن و بفرستن ، انقدرها هم پیجیده نیست Smile

موضوع اينه كه موقع كرفتن مدركم از دانشكاه ديبلم رو نكه داشتن كه برمي كرده به سال ٧٥ Sad حالا يكي بأيد وقت كنه بره أونو مطالبه كنه !!!! بعد ترجمه و .... ادم بيكار مي خواد رآه بيفته دنبالش منم روم نمي شه به كسي بكم

RE: زندگی در شیکاگو - کاوه شیز - 2013-07-20

(2013-07-19 ساعت 22:29)Pardin7 نوشته:  بعضي جيزايي كه مي نويسم نيست Sad كجا مي ره ؟؟؟!!!! مي شه يكي به من ياد بده كجا بأيد بيداشون كنم ؟

نمی دونم مشکلتون چی هست ولی خوندن این تاپیک شاید کمکتون کنه:
http://mohajersara.com/thread-6199.html

RE: زندگی در شیکاگو - Pardin7 - 2013-07-20

(2013-07-20 ساعت 00:19)کاوه شیز نوشته:  
(2013-07-19 ساعت 22:29)Pardin7 نوشته:  بعضي جيزايي كه مي نويسم نيست Sad كجا مي ره ؟؟؟!!!! مي شه يكي به من ياد بده كجا بأيد بيداشون كنم ؟

ممنونم عالی بود مرسی ولی باید حرفه ای بشم توی این کار فکر کنم کمی زمان و دقت بیشتر لازم داره Smile بازهم مرسی Big Grin

(2013-07-20 ساعت 01:37)Pardin7 نوشته:  
(2013-07-20 ساعت 00:19)کاوه شیز نوشته:  

ممنونم عالی بود مرسی ولی باید حرفه ای بشم توی این کار فکر کنم کمی زمان و دقت بیشتر لازم داره Smile بازهم مرسی Big Grin

فقط این صفحه که بعد ارسال پاسخ می آد که می گه اگه نمی خواین منتظر بشین اینجا رو کلیک کنین ... یه جوریه ! خب نمی دونم شاید هم بعضی ها خوششون بیاد منتظر بشن Big Grin کلا نمی تونم با این جمله ارتباط برقرار کنم WinkSmile

RE: زندگی در شیکاگو - milo2007 - 2013-07-20

(2013-07-18 ساعت 23:07)Pardin7 نوشته:  [quote='tabim4' pid='377148' dateline='1374069671']
[quote='ha290' pid='376841' dateline='1374042060']

[quote='milo2007' pid='377120' dateline='1374067785']
سلام
شیکاگونشینان عزیز، ممنون میشم راهنماییمون کنین
برای یک زوج که از ایران میخوان بیان شیکاگو و اول زندگیشونه پیشنهاد میکنین چه وسایلی رو با خودشون بیارن
منظورم اینه که اسباب خاصی نداریم و توصیه میکنین چیا بخریم و بیاریم که تو شیکاگو نیست و یا گرونه
مرسی

يه كم وقت بدي من مفصلللللللل براتؤن مي كم اكه عجله ندارين

[quote='Omidooo' pid='374669' dateline='1373678065']
[quote='behzadb57' pid='360562' dateline='1371540626']
[quote='omidooo' pid='359254' dateline='1371367141']
ممنونم عجله زیادی ندارم Smile
ممنون میشم کمکمون کنین

RE: زندگی در شیکاگو - fire dragon - 2013-07-20

چقدر خوبه که دوستان شیکاگو نشین دارن زیاد میشن . من خودم پس از مدتها به اینجا سر زدم و دیدم یکی از دوستان که حدس میزنم خانوم هم باشن دارن خوب فعالیت میکنن.
حقیقتش این موضوع مراکز خرید که دوستمون نوشتن برای اطراف شیکاگو صدق میکنه و گرنه من تو خود شهر شیکاگو هستم و دور و برمون مغازه هایی مثل سوپر مارکتهای ایران زیاده . دوستی درباره وسایل خونه پرسیده بودن که من پیشنهاد میکنم زیاد با خودتون وسایل نیارید . چون علاوه بر هزینه ،دردسر حمل و نقل هم خواهید داشت.
یه مثال میزنم من چون کاری که پیدا کردم که یه کم از شیکاگو دوره و هزینه بنزین برام زیاد میشه دارم کلا میرم یه شهر دیگه نزدیک شیکاگو ( حدود یک ساعت رانندگی فاصله داره نزدیک 30 مایل ) . چند تا چمدون دارم و یه تخت خواب و متعلقات خرده ریز .
حساب کردم دیدم اگه برای حمل و نقل ماشین بگیرم خیلی گرونتر در میاد . بنابراین با ماشین خوذم خورده ریزها رو میبرم و میرم جای جدید تخت سفارش میدم با شیپینگ مجانی تقریبا یکی میشه .
کسانیکه وسایل زیاد میارن به خصوص خانواده ها ممکنه تو چند ماه اول به دفعات جابه جایی داشته باشن و هزینه زیادی رو باید متقبل بشن .
بنابراین یا کلا وسایل زیادی نیارید و اینجا بگیرید . مخصوصا وسایل برقی سعی کنید نیارید چون علاوه بر بحث گارانتی و قطعات یدکی برای تبدیل 220 به 110 ولت هم به مشکل میخورید . یا اینکه وقتی جا افتادیدو کار و محل زندگیتون حداقل برای یکسال مشخص شد از ایران فریت کنید.
البته من کمتر از 3 ماهه که اینجا ساکنم و دوستان با سابقه تر میتونن اطلاعات بهتری بدن.

من با دوست عزيز fire dragon در مورد بالا بودن هزينه هاي جابه جايي كاملا موافقم . ما هم فعلا به همين دليل نتونستيم تو اين نه ماه جا به جا بشيم . البته همونطور كه قبلا نوشتم ما ٤٠٠ كيلو فريت كرديم ! به سه دليل اول اينكه من بجه اتيسم دارم و بأيد يه جيزايي رو مي اوردم جون بهشون عادت داشت ، دوم به اين دليل كه ما با دلار ١٢٠٠ دولتي فريت كرديم به خريدن دوباره در أينجا با دلار ٢٧٠٠ كه أورده بوديم مي أرزيد و سوم اينكه ما بعد ٥ روز اومديم تو خونه خودمون و بأيد يه جيزايي مي اوردم جون ماشين نداشتيم كه بريم بخريم Sad ولي فكر كنم الان نمي أرزه هزينه فريت زياد بدين با اين أوضاع دلار . فقط موضوع اول وروده كه اكه خونه كسي يا هتل باشين سخت نيست ولي اكه بخواين برين تو خونه خودتون يه جيزايي از همون اول لازمه

طرز تهيه بليت براي برواز مناسب با قيمت مناسب Smile
اول به سايت cheapoair سر بزنين يه تاريخ حدودي وارد كنيد با تعداد مسافر مورد نظر ! براي همه بروازها قيمت مي ده يه جايي تو ستون سمت جب اكه درست يادم باشه كلاس برواز رو هم تعيين كنين economy يا ... براي همه أش قيمت مي ده . فقط يه جيزي أكر شما خارج از فصل سفر به أمريكا بليت بخرين ارزونتره و اينكه كاهي ......... Special offer دارن با قيمت كمتر . ما بخاطر شرائط خاص بسرمون بأيد جاي راحت و با دو سه توقف مي كرفتيم . بهمين خاطر شروع كرديم به جستجو . من يه جدول درست كردم از برواز هاي با قيمت مناسب و شرائط همه رو تو جدول مي نوشتم باورتون نمي شه ما حتي مجبور بوديم رو google image عكسا رو هم بيار يم كه ببينيم اقازاده أروم مي شينن يا نه Sad خلاصه حتي مشخصات صندليا رو از نظر طول و عرض و ارتفاع در أورده بوديم ولي به نتايج بهتري مي رسيديم كه ناكهااااااان ........... با يك special offer عالي برخورد كردم Smile ما مي خواستيم مستقيم بيايم شيكاكو ولي اين برواز مي رفت نيويورك . بررسي هاي جديد در راستاي اين برواز انجام شد و بالاخره به اين شكل بليت كرفتيم . تهران - استانبول - نيويورك ولي بين دو نيمه برواز حدود ٧ يا ٨ ساعت توقف بود . خدمت شما عرض كنم كه اين برواز به نيويورك و فكر كنم لوس أنجلس هست كه در تركيش أيرلاين بين كلاس أكونومي و فرست يك كلاسي هست به نام كامفورت comfort اين كلاس برواز special offer داشت . براي ما خوب شد . از تهران بعد مراسم اشك و آه نيمه شبانه به سمت استانبول رآه افتاديم . استانبول رفتيم تو هتل فرودكاه براي ٥ ساعت اتاق رزرو كرديم . رفتيم تو اتاق حسابي خوابيديم بعدش يه دوش كرفتيم و سرحال رفتيم براي نيمه دوم برواز به سمت نيويورك . جامون عالي بود و جون كسي از اين برواز خيلي خبر نداشت به جز جند نفر كسي أون قسمت نبود . به نيويورك كه رسيديم وارد سالن فرودكاه كه شديم كيج و ويج به هم و به أطراف نكاه مي كرديم . حالا بأيد مي رفتيم ترمينال داخلي !!! بدون موبايل . از اين ترمينال به أون يكي هم كه فقط مترو بود ترسيديم با اين جمدون ها و بجه و نابلدي همديكه رو كم كنيم بالاخره ٨٥ دلار قلمبه داديم به اقاي باربر عزيز ما رو با وسايلمون رو تا دم كيت أون برواز برد . راستي يكي از خوبي هاي اين برواز اين بود كه مي تونستيم دوتا ٢٣ كيلو ببريم واسه هر نفر ؛) از اونجا هم تا دو ساعت بعد شيكاكو بوديم كه يكي از بستكان همسرم ما رو بد خو نشون ولي بعد ٥ روز من فرار كردم زودتر خونه كرفتيم و اومديم خونه خودمون . شما توي اين سايت مي تونين خيلي جيزا بيدا كنين سايت خوبيه . البته ما خودمون حتي تا نقشه فرودكاه رو هم قبلا روي اينترنت ديده بوديم و google image كه يك تصور ذهني از اطرافمون داشته باشيم . از google map , google earth براي ديدن شيكاكو استفاده كنين .

RE: زندگی در شیکاگو - rimaya - 2013-07-20

من مدت ٧ ماهه كه اومدم لس آنجلس ولى اصلن راضى نيستم به فكر بوستون و نيويورك بودم
ولي بعد از خوندن توضيحات شما از شیکاگو هم خوشم اومده از سیاتل هم خوشم اومده بود ولی یکمی تحقیق کردم دیدم نه جایی نیست که من بخوام

بچه ها يك استوديو يه جاي خوب شهر يا متوسط تو چه رنج قيمتي ميشه پيدا كرد ؟

و حمل و نقل عمومیش وضعیت خوبی داره شنیدم درسته ؟

RE: زندگی در شیکاگو - mhz_ir - 2013-07-21

(2013-07-20 ساعت 23:02)rimaya نوشته:  من مدت ٧ ماهه كه اومدم لس آنجلس ولى اصلن راضى نيستم به فكر بوستون و نيويورك بودم
ولي بعد از خوندن توضيحات شما از شیکاگو هم خوشم اومده از سیاتل هم خوشم اومده بود ولی یکمی تحقیق کردم دیدم نه جایی نیست که من بخوام

استودیو خوب تو رنج 500 تا 700 پیدا میشه.حمل و نقل حرف نداره.مترو عالی اتوبوس عالی.فکر کنم متروش 24 ساعته باشه!اگه اشتباه بود دوستان پیشکسوت تصحیح کنن.

RE: زندگی در شیکاگو - کاوه شیز - 2013-07-21

(2013-07-21 ساعت 05:24)mhz_ir نوشته:  
(2013-07-20 ساعت 23:02)rimaya نوشته:  من مدت ٧ ماهه كه اومدم لس آنجلس ولى اصلن راضى نيستم به فكر بوستون و نيويورك بودم

استودیو خوب تو رنج 500 تا 700 پیدا میشه.حمل و نقل حرف نداره.مترو عالی اتوبوس عالی.فکر کنم متروش 24 ساعته باشه!اگه اشتباه بود دوستان پیشکسوت تصحیح کنن.

این اجاره شامل پارکینگ، سرمایش و گرمایش هم میشه؟