مهاجرسرا
سیاتل، ایالت واشنگتن - نسخه قابل چاپ

+- مهاجرسرا (https://www.mohajersara.org/forum)
+-- انجمن: آمریکا (https://www.mohajersara.org/forum/forum-4.html)
+--- انجمن: زندگی در آمریکا (https://www.mohajersara.org/forum/forum-27.html)
+--- موضوع: سیاتل، ایالت واشنگتن (/thread-4065.html)

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - مهتاب - 2251 - 2013-07-10

apoornaki جان كجايي؟ داشتي از نيويورك گزارش ان لاين ميدادي يو غيب شدي؟؟؟؟

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - apoornaki - 2013-07-10

(2013-07-10 ساعت 05:50)مهتاب - 2251 نوشته:  apoornaki جان كجايي؟ داشتي از نيويورك گزارش ان لاين ميدادي يو غيب شدي؟؟؟؟
سلام مهتاب جان
ممنون و خوشحالم كه يكنفر به ياد من هست
از وقتي كه شما فرموديد كه نوشته هام شما رو "ياد فيلم دارو دسته نيويوركي ها ميندازه" ديگه ادامه ندادم...
ضمنا هر روز به مهاجرسرا سر ميزنم و از نوشته هاتون استفاده ميكنم

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - مهتاب - 2251 - 2013-07-10

(2013-07-10 ساعت 08:14)apoornaki نوشته:  
(2013-07-10 ساعت 05:50)مهتاب - 2251 نوشته:  apoornaki جان كجايي؟ داشتي از نيويورك گزارش ان لاين ميدادي يو غيب شدي؟؟؟؟
سلام مهتاب جان
ممنون و خوشحالم كه يكنفر به ياد من هست
از وقتي كه شما فرموديد كه نوشته هام شما رو "ياد فيلم دارو دسته نيويوركي ها ميندازه" ديگه ادامه ندادم...
ضمنا هر روز به مهاجرسرا سر ميزنم و از نوشته هاتون استفاده ميكنم
جدي كه نميگين؟؟؟ با من شوخي كردم باهاتون خيلي هم استفاده ميكردم از اطلاعاتتون لطفا ادامه بدينSmileWink

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - امیر مهاجر - 2013-07-10

دوستان در خصوص «۱- نژاد پرستی» و «۲- پرهیز» از بعضی از سیاهپوستها (یا هیسپانیکها و ...) و اینکه این دو با هم متفاوتند و نباید اشتباه گرفته بشن خواستم مطلبی رو بگم که یادم اومد قبلا جای دیگری گفته بودم. نقل قول میکنم و امیدوارم بتونم این سوء تفاهم رو که همیشه بوجود میاد برطرف کنم.

(2013-03-04 ساعت 01:21)امیر مهاجر نوشته:  دوستان اصلا این مسأله ربطی به نژاد پرست بودن یا نبودن نداره.
شما ممکنه بخواید تو شهری زندگی کنید که هم فرهنگ خودتون زیاد باشند.
برای همینه که آمار میدن. میگن فلان شهر اینقدر سیاه داره. اینقدر هیسپانیک داره و اینقدر آسیایی و اینقدر سفید.
درسته که اینها نژاده. اما در عمل یه جور تمایز فرهنگی رو مشخص میکنه.
لزوما برای این نیست که اگر فلان شهر سیاه پوستهاش زیاده کسی نره. شاید برای این باشه که یه سیاهپوست دوست داشته باشه پیش هم نژادهای خودش باشه (بدلیل نزدیک بودن عادات و فرهنگ)
اما این بحث که چرا تو محلهٔ سیاهها نمیرن افراد تفسیر داره:
همین که میگید محلهٔ سیاه پوستها خود شما دارید مشخص میکنید که راجع به محله‌های خاصی صحبت میکنید.
ببینید اون دسته از سیاهپوستهایی که مشکل رفتاری و قانون شکنی ندارند و خطرناک نیستند تو اون محله‌ها زندگی نمیکنند. بین بقیه زندگی میکنند.
در واقع جاهای عادی شهر از همه نوع نژادی باهم زندگی میکنند. بدون مشکل. بدون نژاد پرستی.
اما کسانی که تو کار خلافند (مواد مخدر) یا تو کار قاچاق اسلحه یا دزدی میرند تو اون محله‌ها. از قضا آدمهای فقیر هم از هر رنگ و نژادی باشند مجبورند همونجاها برن چون پول کافی ندارند.
حالا یه نکته میمونه و اون اینکه آمار نشون میده که تعداد سیاه پوستهای خلافکار بیشتر از نژادهای دیگه است تو آمریکا. این یک چیز قابل مشاهده است و با زندگی در آمریکا اونو شخصا بخوبی لمس میکنید. هیچ ربطی هم به نژاد پرستی نداره. یک واقعیته.
شما ممکنه صمیمی ترین دوستاتون سیاه پوست باشند (پس نژاد پرست نیستید) ولی هرگز حاضر نشید تو شهری زندگی کنید که تعداد سیاه پوستهاش زیاده (بدلیل امنیت خودتون). حتی ممکنه یک سیاه پوست هم معیارش برای انتخاب شهر جایی باشه که سیاهپوستش کمه (باز هم بدلیل امنیت خودش)
خیلی چیزها رو باید تجربه کنید تا بدونید همیشه حرفهایی که میشنوید اونطوری که به نظرتون میرسه نیستند...

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - مهتاب - 2251 - 2013-07-11

(2013-07-10 ساعت 20:22)خانه نوشته:  سلام مهتاب خانم و یک دنیا تشکر بابت راهنماییهاتون میخواستم بدونم این everett که پیشنهاد دادید خوب هستش مخصوصا برای مجردا(چون من مجردم) از نظر کار پیدا کردن چطوره کار هم توش پیدا میشه و مورد بعدی هم اینه که من اول کار که میام هیچی ندارم جز پاسپورتم و پول میخواستم ببینم با همین میتونم یه اتاق مثلا 600 دلار در ماه پیدا کنم؟
در ضمن اون ـــــ هم که هی میگه becare با مشت بزن تو دماغشBig GrinWink بعدش بهش بگو حالا تو becareBig GrinBig Grin
بازم ممنونم
در مورد كار بايد ببينيد كه چه كاري ميخواين انجام بدين ولي در مورد خونه ميدونم كه با ٦٠٠ يا ٧٠٠ دلار ميتونين خونه بگيرينShy

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - پسرک مهاجر - 2013-07-11

مهتاب عزیز بازم برامون از سیاتل عکس های قشنگ می ذاری Smile

چقدر خوب می شد که از داخل شهر و خیابان ها هم می ذاشتید

سپاس فراوان

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - مهتاب - 2251 - 2013-07-11

(2013-07-11 ساعت 10:33)پسرک مهاجر نوشته:  مهتاب عزیز بازم برامون از سیاتل عکس های قشنگ می ذاری Smile

چقدر خوب می شد که از داخل شهر و خیابان ها هم می ذاشتید

سپاس فراوان
حتما اگه عكس جديد بگيرم ميذارم ولي اينا هم همه تو شهره هاااا اينجا اين شكليه مثل نيويورك نيست كه همش برج و بارو باشهTongue

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - شهلا 1346 - 2013-07-12

درود بر دوستان گرامی

لینک زیر رو برای دوستانی اینجا می گذارم که از لحاظ زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم ممکنه مشکل داشته باشند،مزیت این سایت آنلاین بودن اونه و در ترم های بالاتر میتونید چت کنید و با همکلاسی ها و معلم آنلاین صحبت کنید، ضمنا آموزش زبان در این سایت با لهجه آمریکن هست و توی اون معلم از اصطلاحات رایج که ممکنه در هر کلاسی اونها رو آموزش ندن هم استفاده می کنه و اونها رو هم یاد میده،از ترم 1 و مقدماتی داره تا.....امیدوارم دوستانی که قصد مهاجرت و زندگی رو در اینجا دارند از این سایت نهایت استفاده رو ببرند و به قول بسیاری از دوستان عزیز " زبان رو کاملا جدی بگیرید "، امیدوارم این لینک و فایلهای اون با سرعت اینترنت در ایران قابل دسترسی باشه.

http://www.learnamericanenglishonline.com/

دوستان عزیزم این سایت به نظر من خیلیییی مفیده حتما سر بزنید......
http://www.englishlearner.ir

دوستانم این سایت را هم یک سر بزنید. زبان آمریکایی است و درسهای خوبی داره :
http://streettalk.blog.ir

پسوردشو پائین هر دانلود زده .
پسورد: "www.streettalk.blog.ir

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - میخک سفید - 2013-07-12

با سلام به همه دوستان
ما هم میایم سیاتل Smile
از همه دوستان و به خصوص امیر خان تشکر میکنم بابت مطالب خوبشون Smile
خیلی خیلی از سیاتل خوشم اومده Tongue

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - مهتاب - 2251 - 2013-07-13

لطفا اگه كسي ميدونه اسم فرودگاه پروازهاي داخلي سياتل چيه بگه Smile

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - مهتاب - 2251 - 2013-07-14

ميخك سفيد جان ٍببخشيد سوالتو اينجا جواب ميدم چون شايد كسي جوابشو بدونه
اول كه خيلي ممنون از لطف شما Smile

بعدش چون بچه من بزرگه خبري از شير خشك و ايناي بچه ندارم والله ! ولي چيزي كه فهميدم اين مدت اينجا همه چيز فوالعاده ارزونه البته با درامد دلاري نه ريالي حالا اگه كسي بهتر ميدونه بگه
منم رفتم خريد قيمتها رو نگاه ميكنم برات

بقيه دوستهاي عزيزي كه پيام فرستادين خيلي خيلي دوست دارم كمكتون كنم ولي باور كنين منم تازه اومدم اينجا و خيلي اطلاعات راجب اينجا ندارم مخصوصا كه زبانم خوب نيست
من فقط از محدوده خونه خودم خبر دارم كه چي داره و نداره و قيمتاش چطوره حتي مثلا بگين شهر كناريت چطوره خبر ندارم چه برسه تا پرتلند Smile
واسه هزينه ها هم به نظر من با كمترين هم ميشه و براي مدت كم و بايد سريع كار پيدا كنين
من نميتونم بگم مثلا اورت خوبه براي يه ادم مجرد يا نه؟! چون هر كس يه معياري داره
بايد ببينين كجا كار پيدا ميكنين و .....
براي بيمه هم چند بار گفتم سوشال به ما گفت بايد حساب بانكيتون زير ١٥٠٠ باشه تا بتونين از مزاياي سوشال كه يكيش بيمه هست استفاده كنين
در اخر هم اضافه ميكنم كه خيلي خوشحالم كه مهاجر هاي سياتل بيشتر شده و اميدوارم ما تازه واردهاا بتونيم يه جامعه ايراني خوب و متفاوت از قديمي ها ايجاد كنيم كه توش همبستگي و كمك بهم بيشتر باشه واقعاااا جاي تحسين داره كه ملت هاي ديگه مثل چيني ها و هندي ها و ... ااينقدر همبستگي دارن اينجا و بقدري بهم كمك ميكنن و همو بالا ميكشن كه امكان نداره تو بهترين مراكز كاري برين و خيل عظيمي از هندي ها يا چيني ها رو نبينين ! اميدوارم روزي برسه كه ما هم ياد بگيريم بجاي خالي كردن زير پاي هموطنامون بهشون كمك كنيم Smile

اين پست مخصوص مهسا جون و بقيه Smile
قبلا همه گفتن ولي من ياداوري ميكنم Smile دقت كنين چمدون هاتون مثلا اگه به جاي ٢٣ شد٢٤ شايد شايد اشكال نگيره ولي بيشتر بشه ٥٠ دلار جريمه داره كا ندارن چند كيلو بيشتر مثلا نيم كيلو بايد ٥٠ و بدين فكر نكين مجموع ٢ تا چمدون و حساب ميكنه نه! دونه دونه
تو اون چمدوني كه ميبرين تو هواپيما چيزاي سنگين بذارين اصلا اونو نميكشًن با اون يه كوله و يه كيف دستي يا لپ تاب هم ميتونين اضافه ببرين ، فقط تو مرز ايرانه كه هي ميگن تو پرواز بعدي نميذارن !!! وگرنه پرواز بعدي اصلا كاري نداره البته من در موردامارات صحبت ميكنم
قضيه اين اضافه بار هم اينه كه اينور دنيااا به اين مساله خيلي اهميت ميدن كه اون شخص باربر بار بيشتر از ٢٣ كيلو برنداره براي همينه ميگن سنگينتر نباشه حالا اين اضافه بارو نميدونم والله چه جوريه كه وقتي ميگيرن. ديگه مئكلي نيست اون باربره چمدونو برداره!!!!!!
اين ساكهاي مكه اي از همه چي سبك تره و ترجيحا از اونا استفاده كنين وزنش ١ و نيم كيلو هست ، حتما يه روبان رنگي و البته قرمز نباشه بهتره چون همه قرمز ميبندن به ساكتون يا چمدونتون ببندين
موقع پرواز زود تر برين چون پرواز اول دبي ميشينه خيليييي مسافر داره و صف تحويل يار واقعا طاقت فرساست و وقتي دير ميرين استرس ميگيرين كه اي بابا نكنه تاخير داشته باشه! و به پرواز بعدي نرسيم و هر چند در دو حالت هواپيما سر ساعت و البته با كمي تاخير بلند ميشه ولي اينجوري مجبور نميشين ٢ ساعت سر پا و خواب الود وايسين و حرص بخورين!

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - fariba_a - 2013-07-14

سلام
مهتاب جون حالا که میبینم اینجایی و دوستان مهاجر را راهنمایی میکنی، من هم میخوام چند دقیقه وقت این روز یکشنبتو بگیرم و چند تا سوال ازت بپرسم.
یکی اینکه شما فرمودید قبلا در کار غذا بودید، یعنی تجربه ی این کار را بصورت حرفه ای و بازاری داشتید؟ و باتوجه به اینکه کلا نوع غذاهای آنجا با ایران خیلی فرق داره این تجربه چقدر به دردتون خورده؟ البته بانوان ایرانی همه هنرمندند و اگر فرضا 50 نفر میهمان هم دعوت کرده باشند خونه، براحتی از پسش برمیان و میتونند چند نوع غذای آبرومندانه و سالاد و دسر را خودشون تهیه کنند. آیا این توانایی و تجربه کمک کننده و مفیده در پیدا کردن کار ؟
- یکی از کاربرهای قدیمی به نام یامی میگفت آنجا یک سرآشپز یا آشپز باید بتونه مثل فرفره دور خودش بچرخه و همه چیزو زیرنظر و کنترل داشته باشه و یک دقیقه هم وقت آزاد نداره. آیا این حقیقت داره؟
- کسی که قبلا سابقه ی کار مرتبط در این مورد نداشته، چطوری رزومه بنویسه و به تواناییهاش اشاره کنه که استخدامش کنند؟
- اگر دوست داری میزان حقوق و دستمزدت را بنویس. و آیا بجز حقوق مزایای دیگری هم داره؟ بیمه و ...............
همیشه از دیدن هموطنانم که در کشور دیگری موفق هستند مسرور میشم.
سلامت باشید.

(2013-07-14 ساعت 19:02)fariba_a نوشته:  سلام
مهتاب جون حالا که میبینم اینجایی و دوستان مهاجر را راهنمایی میکنی، من هم میخوام چند دقیقه وقت این روز یکشنبتو بگیرم و چند تا سوال ازت بپرسم.
یکی اینکه شما فرمودید قبلا در کار غذا بودید، یعنی تجربه ی این کار را بصورت حرفه ای و بازاری داشتید؟ و باتوجه به اینکه کلا نوع غذاهای آنجا با ایران خیلی فرق داره این تجربه چقدر به دردتون خورده؟ البته بانوان ایرانی همه هنرمندند و اگر فرضا 50 نفر میهمان هم دعوت کرده باشند خونه، براحتی از پسش برمیان و میتونند چند نوع غذای آبرومندانه و سالاد و دسر را خودشون تهیه کنند. آیا این توانایی و تجربه کمک کننده و مفیده در پیدا کردن کار ؟
- یکی از کاربرهای قدیمی به نام یامی میگفت آنجا یک سرآشپز یا آشپز باید بتونه مثل فرفره دور خودش بچرخه و همه چیزو زیرنظر و کنترل داشته باشه و یک دقیقه هم وقت آزاد نداره. آیا این حقیقت داره؟
- کسی که قبلا سابقه ی کار مرتبط در این مورد نداشته، چطوری رزومه بنویسه و به تواناییهاش اشاره کنه که استخدامش کنند؟
- اگر دوست داری میزان حقوق و دستمزدت را بنویس. و آیا بجز حقوق مزایای دیگری هم داره؟ بیمه و ...............
همیشه از دیدن هموطنانم که در کشور دیگری موفق هستند مسرور میشم.
سلامت باشید.
بله فريبا جون من حدود ٦ سال كترينگ داشتم تو ايران و همزمان مربي اموزشگاه هم بودم ضمن اينكه رشته خودمم مديريت بوده و مدرك اشپزي و قنادي و كافي شاپ دارم و تو رزومه ام اينا رو نوشتم . شما هم اگه ميخواي اينجا كار كني يه دوره اي كلاسي چيزي برو كه بنويسي تو رزومه ات چون اينجا حرفتونو باور ميكنن مدرك نميخوان يا لااقل از من نخواستن ولي خوب يه امادگي بايد داشته باشيي . اينجا غذاها خيلي متفاوته با ما تو ايران مخصوصا اينجا كه من كار ميكنم چون رستوران مديترانه اي هست خرچنگ و اختاپوسو انواع صدف و گوشت خوك و غيره هست كه ما اصلااااا نديديم چه برسه كه بلد باشيم بپزيم!!! اما يه چيزي هست كه وقتي شما اين كاره باشين ياد گرفتن اينا خيلي براتون راحتره و هر جا برين يكي دوهفته بهتون اموزش ميدن . و اينم بگم به قول شما خانوماي ايراني توانايي شون زياده و كششش و دارن چون اينجا خانوما خيلي راحت طلبن و واقعا ما رو شگفت انگيزز ميبينن!!!
در مورد اينكه سر اشپز وقت ازاد نداره هم درسته هم نه اون بستگي به مديريت اونجا داره و به روزهاي شلوغي و خلوتي رستوران ولي كلا چون مسئوليت باهاشه كارش سخته ولي در روز يه ساعت استراحت دارن ولي كلا طاقت فرسا نيست براشون چون بيشتر كاراي سخت مال كمك اشپزاست و سراشپزا حقوق خيلييييي بالايي هم دارن .حالا من نميدونم اگه سابقه كار ندارين چي بايد بنويسين چون اينا مبنا رو ميذارن رو درستي حرف شما ! حالا بهر حال تو رستوران بايد پله ها رو يكي يكي برين بالا از تميز كردن سالن و دستشويي بعد ظرفشويي و ..... ممكنه همون كه بنويسين خيلي كاري ز زرنگ هستين و علاقه هم دارين كمكتون بكنه
براي حقوق هم من ساعتي ١٠ دلار ميگيرم و بجز حقوق تيپ هم ميگيرم و مزايايي ديگه اي نداره و بيمه هم جايي كه من هستم نداره جاهاي ديگه رو نميدونم ولي بيمه بيكاري داره و بگم كه اين حداقل حقوق تو واشنگتن هست .