مهاجرسرا
سیاتل، ایالت واشنگتن - نسخه قابل چاپ

+- مهاجرسرا (https://www.mohajersara.org/forum)
+-- انجمن: آمریکا (https://www.mohajersara.org/forum/forum-4.html)
+--- انجمن: زندگی در آمریکا (https://www.mohajersara.org/forum/forum-27.html)
+--- موضوع: سیاتل، ایالت واشنگتن (/thread-4065.html)

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - mazerati - 2013-07-15

سلام دوستان خوب اهل سياتل دوستان واسه يه زوج 2 نفره حداقل چقدر پول بايد بيارن تا جا بيفتند و زبان ياد بگيرند براي سال اول ممنون ميشم جواب بديد تا حالا 3 بار سوالمو مطرح كردم ولي تا الان كسي جوابمو نداد

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - peyman1355 - 2013-07-15

(2013-07-10 ساعت 04:07)مهتاب - 2251 نوشته:  منم با شما موفقم پيمان جان ! بعد از همه اين حرفا كه تبعيض نژادي بده و واي خدا مرگم بده اين حرفاااا.......
درود بر مهتاب گرامی

دوست خوبم،پستی که امیر مهاجر گرامی گذاشتند بسیار سودمند بود و فرق بین هیسپانیک ها و سیاه پوستان رو به خوبی برای بنده شخصا باز کردند، من که خودم از پست ایشون استتفاده کردم و از ایشون بسیار سپاسگزارم و مطلب جدیدی یاد گرفتم،اما اینکه چرا این دسته از افراد چنین برخوردی رو با افراد جامعه دارند به نظر شخص بنده بر می گرده به برخورد نژاد پرستانه با آنها طی قرون گذشته و برخورد منفعلانه آنها با نژاد پرستی و همینطور وضعیت هورمونی آنها ( اگر مایل هستید که بدونید بطور کلی انسان چیست و چه چیزی نوع رفتار و احساسات اون رو تعیین می کنه به ترجمه مقاله ای از بخش سلامت نشریه نیویورک تایمز مراجعه کنید و این جمله رو در گوگل سرچ کنید و بخونید " عشق این گنداب هورمونی احمقانه " ) البته من شخصا جبر زمان و مکان رو با وضعیت هورمونی افراد ملغمه ای می دونم که در نهایت برآیند اون شخصیت افراد و جهان بینی اونها رو می سازه و تشکیل می ده و این حقیقتی است انکار ناپذیر،کما اینکه ظاهرا فرمول شیمیایی عشق رو دانشمندان اخیرا کشف کرده اند ! ماده ای شیمیایی که باعث میشه فرد احساس عاشق شدن بهش دست بده و عاشق بشه.
حالا اینکه توی محل کار شما چنین فردی هست و چنین برخوردی داره به نظر بنده بر می گرده به همون جبر زمان و مکان و وضعیت هورمونی اون فرد! به تائید فرمایش سرکار برای مثال همین امروز (یکشنبه) با همسرم و پسرم رفته بودیم برای گردش پای میخ سیاتل، دنبال سطل زباله می گشتم که زباله توی دستم رو بندازم توش،بین اون همه جمعیت یکی از همین افراد ( الان اسم ببرم مورد حمله بعضی ها واقع می شم ! ) به من گفت مستی داری چپ و راست میری؟؟!! گفتم نه،دنبال سطل زباله می گردم،بهم گفت بندازش تو خیابون !!!! گفتم نه مگه خیابون سطل زباله است؟گفت همه می اندازند تو هم بنداز !!! گفتم آنها اشتباه می کنند،یه کم بگردم سطل زباله هم پیدا میشهSmile
بگذریم،امیدوارم ما پیش از قضاوت راجع به هموطنان خودمون یه ذره به خودمون و ایرادهای خودمون هم نگاه کنیم و دنبال نقد ! افراد پیش از شناخت آنها نباشیم، به قول شاعر بزرگ نظامی گنجوی:

عیب کسان منگر و احسان خویش /دیده فرو بر به گریبان خویش
اینه روزی که بگیری به دست /خود شکن آنروز مشو خودپرست
خویشتن آرای مشو چون بهار/تا نکند در تو طمع روزگار
عمر به خوشنودی دلها گذار/تا ز تو خشنود شود کردگار
گرم شو از مهر و زکین سرد باش /چون مه و خورشید جوانمرد باش
هر که به نیکی عمل اغاز کرد /نیکی او روی بدو باز کرد

از مدیر گرانقدر تاپیک سیاتل و پیشکسوتان بزرگوار شخصا پوزش می خوام که زیاده گویی کردم،خاک پای همه بزرگواران هم هستم،همواره شاد و تندرست و پیروز باشید.

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - peyman1355 - 2013-07-15

(2013-07-15 ساعت 10:44)mazerati نوشته:  سلام دوستان خوب اهل سياتل دوستان واسه يه زوج 2 نفره حداقل چقدر پول بايد بيارن تا جا بيفتند و زبان ياد بگيرند براي سال اول ممنون ميشم جواب بديد تا حالا 3 بار سوالمو مطرح كردم ولي تا الان كسي جوابمو نداد
درود بر دوست گرامی جناب Mazerati

برای یک زوج 2 نفره حدودا بین 1500 دلار تا 1700 دلار در ماه (حداکثر) مورد نیازه،البته بدون در نظر گرفتن هزینه خرید لوازم منزل مثل تخت و مبلمان و غیره و همینطور خرید اتوموبیل که این ها هزینه ای جداگانه رو شامل میشه،برای یادگیری زبان هم بعضی از کلیساها کلاسهای رایگان زبان دوم برای مهاجرین تشکیل می دهند که می تونید از اونها استفاده کنید،باز هم اگر پرسشی داشتید خوشحال میشم بتونم در حد توان و اطلاعاتم دوستانم رو راهنمایی کنمSmile

شادو تندرست و پیروز باشید

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - montazer59 - 2013-07-15

سلام به همه
دوستان کسی در باره زندگی تو شهر اورت اطلاعاتی داره؟ برای خانواده بچه دار مناسبه؟

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - پسرک مهاجر - 2013-07-16

مهتاب جان الان که شما سیاتل هستی چقدر راضی هستی؟
آیا اونطوری بود که قبلا فکر می کردید و تو این تاپیک صحبت می کردید؟

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - مهتاب - 2251 - 2013-07-16

(2013-07-16 ساعت 11:20)پسرک مهاجر نوشته:  مهتاب جان الان که شما سیاتل هستی چقدر راضی هستی؟
آیا اونطوری بود که قبلا فکر می کردید و تو این تاپیک صحبت می کردید؟

خيلي عاليه فرا تر از حد تصور من بودShy

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - پسرک مهاجر - 2013-07-16

از این بابت خیلی بهتون تبریک می گم و یک تشکر ویژه هم ازتون دارم بابت اینکه بعد از رفتنتون به تایپیک مرتبا سر می زنید تا تجربیاتتان را با سایر دوستان به اشتراک بگذارید.
به شخصه ازتون بسیار ممنونم.

مهتاب خانم عزیز چند روز بعد از عظیمتتون موفق به پیدا کردن کار شدید؟
من مبلغ زیادی نمی تونم با خودم بیارم شاید 3000$ یا نزدیک 5000$ ، آیا با این مقدار می شه در سیاتل اتاقی اجاره کرد و سریعا هم کاری پیدا کرد؟؟
من با اینکه سنم زیاد نیست اما آشپزیم بد نیستا Smile (اطرافیان که خیلی تعریف می کنن) ، تو زمینه ویتری و آشپزی و کلا کار تو رستوران می شه تو ماه اول کاری پیدا کرد؟
آیا با اینطور کارها می شه به راحتی اجاره خانه را پرداخت کرد و سایر هزینه های زندگی را تأمین کرد؟؟؟؟

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - مهتاب - 2251 - 2013-07-17

(2013-07-16 ساعت 14:09)پسرک مهاجر نوشته:  از این بابت خیلی بهتون تبریک می گم و یک تشکر ویژه هم ازتون دارم بابت اینکه بعد از رفتنتون به تایپیک مرتبا سر می زنید تا تجربیاتتان را با سایر دوستان به اشتراک بگذارید.
به شخصه ازتون بسیار ممنونم.

مهتاب خانم عزیز چند روز بعد از عظیمتتون موفق به پیدا کردن کار شدید؟
من مبلغ زیادی نمی تونم با خودم بیارم شاید 3000$ یا نزدیک 5000$ ، آیا با این مقدار می شه در سیاتل اتاقی اجاره کرد و سریعا هم کاری پیدا کرد؟؟
من با اینکه سنم زیاد نیست اما آشپزیم بد نیستا Smile (اطرافیان که خیلی تعریف می کنن) ، تو زمینه ویتری و آشپزی و کلا کار تو رستوران می شه تو ماه اول کاری پیدا کرد؟
آیا با اینطور کارها می شه به راحتی اجاره خانه را پرداخت کرد و سایر هزینه های زندگی را تأمین کرد؟؟؟؟
خواهش ميكنم اين ديني هست كه همه ما به مهاجرسرا داريمShy
من يه ماه اول كه گيج ميزدم تا يه كم فهميديم كه دنيا دست كيه شد دوماه !!! تو اين دوماه هم سوشال و گرين كارتمون اومد و كلاس زبان رفتيم و ... بعد از رزومه امون ٣٠ تا كپي گرفتيم و به همه رستورانها برديم يه اقايي هست اينجا كه ايراني و خيلي كافي شاپ داره و معروفه كلا تو سياتل و مارو به اون معرفي كردن اونم بعد اينكه ما رو كلي منتظر نگه داشت گفت من فقط با امريكايي ها كار ميكنم !!!!
خلاصه ٣-٤ جا بهمون جواب داد كه براي ظرفشوري بود و اين يكي كه الان ميريم انگار خدا نازلش كرد!! بهمون كار اشپزخونه داد . و كلا ٢ هفته شد كه دنبال كار بوديم
شما هم اگه سطح توقعتون تو ماهاي اول بالا نباشه و فقط بخواين كار كنين حالا هر چي ، پيدا ميشه مطمئن باشين
براي شروع هم شما چون مجردي خيلي راحتري. ميتوني بري پانسيون يا اتاق اجاره كني من فكر ميكنم اگه سريع كار بگيري پولت كافي باشه
در ضمن اگه خواستي سياتل بيايي يه رستوران ايراني هست تو بلويو به اسم كاسپين كه فوق العاده مدير با شخصيتي داره و فكر ميكنم براي كاراي اشپزخونه قبولتون كنه
ولي براي ويتري اينجا هيچ وقت غير امريكايي نميذارن چون هنر ويترها تو زبونشونه و بايد فوق العاده خوب صحبت كنن .ولي درامدشون عاليههههه يعني قوقشون پايينه ولي اينجا تيپ دادن خيلي رايجه و خوب ميدن!
و يه چيز ديگه هم بگم اينجا كار عار نيست ! بيكاري عاره! تو محيط كار برخورد با مدير و ظرفشور يكيه و احترام ميذارن ، و جالبه شما با حداقل درامد ميتوني خوب زندگي كني

همين امروز ديدم يه اقايي كه براي ظرفشوري و اين كارا مياد رستوران ما با يه كمري اخرين مدل رفت!!! خيلي هم اقاي با شخصيته ها ادم ميبينه فكر ميكنه با يه مديري چيزي روبروست
شما هم اگه هنوز وقت داري اول اول اول زبانتو خوب كن دوم يه كلاسي چيزي برو اگه ميخواي بري تو رستوران كار كني
يه پيشنهاد به همه ميدم من ميدونم تو تهران جاهايي هست كه به صورت خصوصي اموزش بارمني ميدن! اگه زبانتون خوبه برين اين دوره رو ببينين كه اينجا رو هوا ميبرنتون و حقوقشم عاليههههههه
در ضمن براي كار تو رستوران بايد از اينجا مدرك هلس فود بگيرين كه ميشه اينترنتي هم اقدام كرد . اول يه ساعت فيلم اموزشيه و بعد ٣٥ تا سوال اگه جواب بدين همونجا براتون كارت صادر ميشه و ١٠ دلار هم ميگيره

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - پسرک مهاجر - 2013-07-17

(2013-07-17 ساعت 04:13)مهتاب - 2251 نوشته:  خواهش ميكنم اين ديني هست كه همه ما به مهاجرسرا داريمShy
من يه ماه اول كه گيج ميزدم تا يه كم فهميديم كه دنيا دست كيه شد دوماه !!! تو اين دوماه هم سوشال و گرين كارتمون اومد و كلاس زبان رفتيم و ... بعد از رزومه امون ٣٠ تا كپي گرفتيم و به همه رستورانها برديم يه اقايي هست اينجا كه ايراني و خيلي كافي شاپ داره و معروفه كلا تو سياتل و مارو به اون معرفي كردن اونم بعد اينكه ما رو كلي منتظر نگه داشت گفت من فقط با امريكايي ها كار ميكنم !!!!
خلاصه ٣-٤ جا بهمون جواب داد كه براي ظرفشوري بود و اين يكي كه الان ميريم انگار خدا نازلش كرد!! بهمون كار اشپزخونه داد . و كلا ٢ هفته شد كه دنبال كار بوديم
شما هم اگه سطح توقعتون تو ماهاي اول بالا نباشه و فقط بخواين كار كنين حالا هر چي ، پيدا ميشه مطمئن باشين
براي شروع هم شما چون مجردي خيلي راحتري. ميتوني بري پانسيون يا اتاق اجاره كني من فكر ميكنم اگه سريع كار بگيري پولت كافي باشه
در ضمن اگه خواستي سياتل بيايي يه رستوران ايراني هست تو بلويو به اسم كاسپين كه فوق العاده مدير با شخصيتي داره و فكر ميكنم براي كاراي اشپزخونه قبولتون كنه
ولي براي ويتري اينجا هيچ وقت غير امريكايي نميذارن چون هنر ويترها تو زبونشونه و بايد فوق العاده خوب صحبت كنن .ولي درامدشون عاليههههه يعني قوقشون پايينه ولي اينجا تيپ دادن خيلي رايجه و خوب ميدن!
و يه چيز ديگه هم بگم اينجا كار عار نيست ! بيكاري عاره! تو محيط كار برخورد با مدير و ظرفشور يكيه و احترام ميذارن ، و جالبه شما با حداقل درامد ميتوني خوب زندگي كني

همين امروز ديدم يه اقايي كه براي ظرفشوري و اين كارا مياد رستوران ما با يه كمري اخرين مدل رفت!!! خيلي هم اقاي با شخصيته ها ادم ميبينه فكر ميكنه با يه مديري چيزي روبروست
شما هم اگه هنوز وقت داري اول اول اول زبانتو خوب كن دوم يه كلاسي چيزي برو اگه ميخواي بري تو رستوران كار كني
يه پيشنهاد به همه ميدم من ميدونم تو تهران جاهايي هست كه به صورت خصوصي اموزش بارمني ميدن! اگه زبانتون خوبه برين اين دوره رو ببينين كه اينجا رو هوا ميبرنتون و حقوقشم عاليههههههه
در ضمن براي كار تو رستوران بايد از اينجا مدرك هلس فود بگيرين كه ميشه اينترنتي هم اقدام كرد . اول يه ساعت فيلم اموزشيه و بعد ٣٥ تا سوال اگه جواب بدين همونجا براتون كارت صادر ميشه و ١٠ دلار هم ميگيره
خیلی ممنون بابت پاسختان
مهتاب خانم عزیز ای کاش آدرس اون سایت (هلس فود) می ذاشتید که حداقل تو ایران باهاش آشنا شم فوقش اومدم اونجا مدرکشو می گیرم.
درمورد بارمنی هم واقعا اگر بدونم تو تهران کجا هست حتما می رم و دورشو می بینم
چون یکی از دوستانمان هم خیلی تعریف می کرد و می گفت اگر بلد باشی و زبانتم خوب باشه رو هوا می زننت و حقوقشم عالیـــــــــــــــــــــــــــــــه
ولی خوب نیازی به مدرک نداره یعنی ازمون مدرک نمی خوان برای بارمنی؟؟
شما فرمودید اونجا با حداقل دستمزد می شه خیلی راحت زندگی کرد،مثلا حقوق یک ظرفشور یا کسی که تو آشپزخانه کار می کنه واقعا برای اجاره خانه-قبض ها و... کافیه؟؟؟
شما فرموده بودید برای کار اونجا ساعتی 10 دلار هستش ، می خواستم بپرسم که حداکثر و حداقل چند ساعت می شه در روز کار کرد (یعنی هفت روز هفته کار می کنن یا مثل ما که جمعه ها تعطیلیم اونا هم یکشنبه ها تعطیل می کنن؟؟؟ )؟؟؟؟

درمورد زبان هم خدمتتون عرض کنم که تا وقتی که بخوام بیام سطحم تا سر
upper Intermediate می رسه.و می تونم در حد متوسط شایدم یکمی متوسط به بالا مکالمه کنم. می دونم کافی نیست اما برای شروع بنظرتون خوبه؟؟؟

راستی مهتاب خانم تو ایالت واشنگتن in-state شدن هم یکسال و یک روزه؟؟؟؟

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - safarikelay - 2013-07-17

سلام
از دوستانی که در شهر سیاتل هستند خواهش دارم که اسم مناطقی که از لحاظ بافت شهری در منطقه ای هست که 1- اجاره خونه (یا اتاق ) ارزون باشه 2-دسترسی به مراکز خرید داشته باشه 2- نزدیک ایستگاه های مترو و اتوبوس و ... و در کل برای یک نفر با نقدینگی کم مناسب هست رو بگن.
برای من خیلی مهمه که در بدو ورود اجاره کم بدم و چون دارم بین چند تا ایالت و شهر های دیگه (دالاس و پرتلند ) قیاس می کنم گفته های شما خیلی می تونه مفید باشه که کجا رو مقایسه کنم .
وضعیتم : زور بزنم 5000 جور کنم و زبان در حد مکالمه (جمله های بلند و طولانی نه ) ، لیسانس عمران

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - rimaya - 2013-07-19

رفقا یه جواب صاف و پوست کنده به من بدید

وضعیت حمل و نقل عمومی اونجا در چه سطحیه ؟

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - apoornaki - 2013-07-19

(2013-07-19 ساعت 01:57)rimaya نوشته:  رفقا یه جواب صاف و پوست کنده به من بدید

وضعیت حمل و نقل عمومی اونجا در چه سطحیه ؟

Perfect
نمره 9 ميدم از ١٠

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - rimaya - 2013-07-20

من مدت ٧ ماهه كه اومدم لس آنجلس ولى اصلن راضى نيستم به فكر بوستون و نيويورك بودم
ولي بعد از خوندن توضيحات شما در مورد سياتل از سياتل هم خوشم اومده

بچه ها يك استوديو يه جاي خوب شهر يا متوسط تو چه رنج قيمتي ميشه پيدا كرد ؟
و يك چيزي كه منو اينجا اذيت ميكنه خلوت بودن و به اصطلاح مرده بودن شهر هست
سياتل چه وضعيتي داره از اين نظر ؟

ضمنن خيلي بچه ها اينجا خوب توضيح دادن تشكر فراوان بايد كرد

ولي متأسفانه براي بوستون چيز خاصي نوشته نشده

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - مهتاب - 2251 - 2013-07-20

(2013-07-20 ساعت 03:31)rimaya نوشته:  من مدت ٧ ماهه كه اومدم لس آنجلس ولى اصلن راضى نيستم به فكر بوستون و نيويورك بودم

اگه شما به لس انجلس ميگي شهر مرده ها من نميدونم اينجا رو به كجا تشبيه كنم پس!!!Tongue
فكر كنم استوديو ٧٠٠ ي ٨٠٠ دلار باشهSmile

RE: ایالت واشنگتن و شهر سیاتل - rimaya - 2013-07-20

(2013-07-20 ساعت 05:37)مهتاب - 2251 نوشته:  
(2013-07-20 ساعت 03:31)rimaya نوشته:  من مدت ٧ ماهه كه اومدم لس آنجلس ولى اصلن راضى نيستم به فكر بوستون و نيويورك بودم

اگه شما به لس انجلس ميگي شهر مرده ها من نميدونم اينجا رو به كجا تشبيه كنم پس!!!Tongue
فكر كنم استوديو ٧٠٠ ي ٨٠٠ دلار باشهSmile

خب طبیعتن لس آنجلس شهر مرده ای نیست به اون صورت
ولی بیشتر قسمت سانتا مونیکا و خیابان سوم و این جور جاها شلوغ و زنده ست
که وسع من نمیرسه اونجاها زندگی کنم
کلن به دلایل زیادی من از لس آنجلس خوشم نمیاد که در حوصله این بحث نمیگنجه
راستش اینکه کجا میخوای زندگی کنی تا خوشحال باشی و راضی خیلی مسأله شخصیی میتونه باشه و بیشتر بستگی به انتظارات و دید آدم به زندگی داره
خیلی ها هم اینجا هستن و بسیار هم راضی هستن ولی خب خیلی مسائل هست که تأثیر میگذاره
من از ناراضیان درجه یک هستم