مهاجرسرا
لس آنجلس، ایالت کالیفرنیا - نسخه قابل چاپ

+- مهاجرسرا (https://www.mohajersara.org/forum)
+-- انجمن: آمریکا (https://www.mohajersara.org/forum/forum-4.html)
+--- انجمن: زندگی در آمریکا (https://www.mohajersara.org/forum/forum-27.html)
+--- موضوع: لس آنجلس، ایالت کالیفرنیا (/thread-101.html)

RE: زندگی و کار در لس آنجلس - y.n - 2014-02-12

دوستان
نظرتون در مورد tarzana چیه؟ در مورد موقعیت زندگی و محیط و اشتغال

RE: زندگی و کار در لس آنجلس - farmiz - 2014-02-12

اينم ليستي از فروشگاهاي ايراني تو آمريكا البته كامل نيست
http://www.parstimes.com/cuisine/stores/

RE: زندگی و کار در لس آنجلس - mechanicalengineer - 2014-02-12

(2014-02-12 ساعت 01:58)mahdibashoma نوشته:  
(2014-02-11 ساعت 14:32)mechanicalengineer نوشته:  دوستان امروز برای مدیکالم رفته بودم که یه ایرانی رو دیدم که سیتیزن آمریکا بود و تو هیوستون زندگی میکرد ، بهم گفت مقصدت کجاست گفتم ال ای خیلی تعجب کرد و گفت احتمالا ثروتمندی میخوای بری اونجا و شروع کرد کلی بد گفتن از ال ای و هزینه هاش درصورتیکه من از دوستانم با 8000 دلارم رفتن اونجا و الان دارن کارای معمولی هم انجام میدن و خرجشون در میاد ، حالا واقعا ال ای پول زیادی میخواد برای زندگی و بنظرم میاد که حداقل برای کار شروع کسی که توی آمریکا بستگانی نداره که پیش اونا بمونه بد نباشه ! دوستانی که اونجا هستند واقعا منفیه اوضاع اونجا یا نه ؟Wink

درباره کلیفرنیا مخصوصا ال ای این مطلب به نظر من درست هست..کلیفرنیا جزو مناطق پر هزینه هست...البته به همان میزان هم درامد بیشتر است ..ایالتهای ارزان تر هم هست ولی ال ای میزان تراکم ایرانی ها بیشتره..مخصوصا در ولی و اورنج کانتی ..
سعی کنید برای شروع همخانه بگیرید..

از کجا باید همخونه پیدا کرد غیر از تاپیک اینجا جای دیگه ای هم هست ؟

RE: زندگی و کار در لس آنجلس - mechanicalengineer - 2014-02-22

دوستان این قضیه اجاره خونه که میگن اوایلش بهت نمیدن چون تازه واردی داستانش چیه ؟
در مورد مدت اجاره چطور باید 6 ماهه و یکساله باشه یا کمتر م اجاره میدن ؟

راهکارش چیه ومیشه از دوستانی که اونجا هستند یه مدت کمک گرفت و باسم اونا اجاره کنی؟

RE: زندگی و کار در لس آنجلس - sselinaa - 2014-02-23

سلام میشه لطفا به یکی به من بگه که منظور این متن چیه؟
As a permanent resident, you must file income tax
returns and report your income to the Internal Revenue
Service (IRS) and your state, city, or local tax department,
if required. If you do not file income tax returns while
living outside of the U.S. for any length of time, or if you
say that you are a “non-immigrant” on your tax returns,
the U.S. government may decide that you have given up
your permanent resident status
همسر من بعد از 6 ماه که به اتلانتا رفته بود برای یه مدت اومده ایران تو این مدت هم تکس ریترن رو پر نکرده حالا این که نوشته یعنی چی؟ مشکل ساز میشه براش؟ میشه راهنماییم کنید؟ یعنی کلا 6 ماه اونجا بوده و یک سال هم نشده بوده که بخواد پر کنه!

RE: زندگی و کار در لس آنجلس - rimaya - 2014-02-23

رفقا این لس آنجلسی که من دارم تقریبن یک سال و نیم داخلش زندگی میکنم زیادم جای خفنی نیستا گزینه های بهتر و به صرفه تری هم هست باور کنید . البته تا خودتون تشریف نیارید متوجه نمیشید. شهرهایی مثل پورتلند ، سیاتل ، مینیاپلیس ، پیتسبورگ حتا شیکاگو ، دی سی و... هم هستن خیلی هم جاهای خوبی هستن

RE: زندگی و کار در لس آنجلس - ali234 - 2014-02-23

(2014-02-12 ساعت 02:34)y.n نوشته:  دوستان
نظرتون در مورد tarzana چیه؟ در مورد موقعیت زندگی و محیط و اشتغال

سلام تارزانا یه محله است توی ولی.. valley خودش شامل چند تا محله میشه اینکه میگن شهر تارزانا یا شهر انسینو و ... اینها رو بخوایم با تهران مقایسه کنیم اندازه محله ها هستن مثلا چطور بگم شهر تارزانا و شهر انسینو مثل نارمک و تهرانپارس می مونه خیلی بزرگ نیستن ولی اینجا به عنوان شهر شناخته میشن. تارزانا - انسینو- وودلندهیلز سه تا شهر یا محله به هم چسبیده توی ولی هستن که پر از ایرانی هست و مناطق ایرانی نشینه. وودلندهیلز باکلاستره و گرونتر نسبتا تعداد وایتها و ایرانیها بیشتره ولی تارزانا اسپنیشها و ایرانیها بیشترن. انسینو هم کلا ایرانی نشینه.. از نظر قیمت وودلندهیلز گرونتره انسینو و تارزانا توی یک رنج قیمت هستند.در کل جای خوبیه برای زندگی .. روی گوگل مپ نگاه کنید هر چی به سمت ونچورا بلوار نزدیک میشید بهتره. ( از نظر امنیت و مدرسه بچه و.. می گم )

(2014-02-22 ساعت 23:25)mechanicalengineer نوشته:  دوستان این قضیه اجاره خونه که میگن اوایلش بهت نمیدن چون تازه واردی داستانش چیه ؟

راهکارش چیه ومیشه از دوستانی که اونجا هستند یه مدت کمک گرفت و باسم اونا اجاره کنی؟

اولش خیلی سخته.. راحت اعتماد نمی کنن و حق هم دارن. خیلی ها رو می بینم الان که اجاره خونه اشون عقب می افته یا کارشون رو از دست میدن و چند ماه اجاره نمی دن اینجا پیش میاد بالاخره مهاجرته و از فردای خودت خبر نداری..صاحبخونه یا کمپانی هم به همین دلیل سخت اعتماد می کنه .. من تجربه خودم رو نوشته بودم .. کپی می کنم براتون بخونید:

(2013-09-23 ساعت 04:29)ali234 نوشته:  -----------------------------------------------

ما لس انجلس منطقه ولی هستیم برای اجاره خونه اینجا باید یا یک حساب بانکی بالای 10 هزار دلار ارائه بدید یا اسپانسر ( کو-ساینر) داشته باشید یا کردیت بالا.. شرط سوم رو که خب ما تازه وارد ها نداریم ولی با یکی از دوتای اول کار حله و خیلی راحت خونه رو به شما اجاره میدن. اگر حساب بانکی بالا ندارید ولی کار دارید از شما ته چک حقوقتون رو میخوان که اگه هم خودتون و هم همسرتون کار کنید و یا مبلغ دریافتی اتون بالای 3000 دلار باشه باز هم به شما خونه اجاره میدن بی قید و شرط.. اگه هیچکدوم از شرایط رو ندارید باید خیلی بگردید بالاخره یک منیجر پیدا میشه که خونه اش رو بی شرط بده..

برای اجاره کردن هم اگه بچه کوچک دارید اول مدرسه مورد نظرتون رو انتخاب می کنید از توی سایت greatschool.com می تونید گرید مدرسه رو ببنید بعد توی حوالی مدرسه ( تا یک مایل ) اگه خیابونی بود که آپارتمان ( یا همون کاندو ) توش بود راه میوفتید و دونه دونه اپارتمانهایی که جلوش تابلو زده و نوشته واحد خالی دارن ( vacancy ) پشت در واحد منیجر رو شماره اش رو پیدا می کنید یا تماس تلفنی می گیرید میرید داخل معمولا واحد خالی رو نشون میدن. اگه پسند کردید و شرایطی رو که گفتم داشتید دیگه بقیه اش خیلی راحته . امضای فرم قرارداد و تمام.

البته اینجا ( لس انجلس ) شما چه کردیت داشته باشید و چه نداشته باشید کردیت شما رو چک می کنند برای این کار مبلغ 30 دلار می گیرن ( حتی اگه بگید من کردیت ندارم ولی این کار باید صورت بگیره و این مبلغ رو میگیرن). فقط برای اینکه یه سابقه و شناختی از شما داشته باشند.

در نهایت زبان انگلیسی اتون خوب باشه خیلی پروسه راحتی هست. موفق باشید.

(2014-02-23 ساعت 06:56)rimaya نوشته:  رفقا این لس آنجلسی که من دارم تقریبن یک سال و نیم داخلش زندگی میکنم زیادم جای خفنی نیستا گزینه های بهتر و به صرفه تری هم هست باور کنید . البته تا خودتون تشریف نیارید متوجه نمیشید. شهرهایی مثل پورتلند ، سیاتل ، مینیاپلیس ، پیتسبورگ حتا شیکاگو ، دی سی و... هم هستن خیلی هم جاهای خوبی هستن

ما هم کم کم داره یکسال میشه که لس انجلسیم . من تجربه خودم رو می گم . درسته جاهای بهتری توی امریکا برای زندگی هست ولی بستگی به روحیه فرد هم داره . اینجا یک حسن بزرگ داره ( البته می تونه عیب هم حساب بشه میگم بستگی به خود فرد داره که از محیط زندگیش چی بخواد ) و اونم اینه که ایرانی خیلی زیاده و اصلا حس غربت نداری. انگار یکی از شهرهای ایرانه منتها چندتا قاره اینورتر.. اینجا ما خیلی ها رو می بینم که از ایالتهای دیگه اومدن فقط به این دلیل که دوست داشتن کمتر احساس غربت کنن. هر چقدر هم از ایرانی و ایرانی جماعت دوری می کنن باز هم برای یک تفریح یا یک مهمونی دورهمی دوست دارن با هموطن وهمخون خودشون باشن و بگردن و نشست و برخاست کن.. اینجا ایرانیها شناخته شده ان و کامیونیتی قوی دارن. نژادپرستی اصلا دیده نمیشه و ملیتهای مختلف از افغانی پاکستانی وعرب و ایرانی وهندی و چینی و مکزیکی همه کنار هم زندگی می کنن .. اب و هواش هم از جاهای دیگه به نظر میاد بهتر باشه البته من ایالتهای دیگه نرفتم ولی اینا دلایلی هست که از دوستانی که از ایالتهای دیگه میان ال ای شنیدم و توجیهشون اینه.. حتما عیوبی هم داره یکی از مهمتریناش اجاره خونه بالاست.

(2014-02-11 ساعت 14:28)mechanicalengineer نوشته:  علی جان ممنون از توضیحتون
1)در مورد این وام دانشجویی که گفتید میدن و بعدا پس میگیرند ، این چقدره ؟ وهزینه تحصیل اونجا ترمی چنده چون من بعضیا رو دیدم که میگن سالی 20 هزارو ... برای مثال دانشگاهی مثه نورتریج که میگن برای ادامه تحصصیل خوبه وشرایط ورودیش خیلی سخت نیست ، چطور میشه ثبت نام کرد و در مقطع ارشد شروع کرد و برای ورود غیر از تافل و جی ار ای از گرین کارتیها چی میخواد ؟ و هزینه ای دانشگاه میده برای هر ترم ، صرفا برای تحصیله یا چیزی هم ازش میمونه برای زندگی؟
برای مثال دانشگاهی که ترمی Aدلار هزینشه ، وامی که میدند چقدر از این رو پوشش میده

2)شرایط پس دادن وامش چیه و چند وقته و از موقعی که کار پیدا کنیه یا بلافاصله بعد از تموم شدن فوق لیسانست باید شروع به قسط دادن کنی و کاری ندارن که کارپیدا کردی یا نه ؟

3)کسی که ارشد میخونه حجم درسها و روزهای کلاس طوری هست که بشه کنارش کار کرد و اجازه کار هم دانشگاه بهت میده ؟ چون تو ایران الان بعضی داشنگاهای سراسری کارکردن رو برای مقاطع ارشد ممنوع میدونن و بفهمند داستان میشه !

سوال آخرمم اینه که کسی که تو رشته مهندسی برای لیسانس درس خونده ، برای ارشد میتونه بره رشته های مدیریت یا ... ادامه بده ، بعدا تو آمریکا بعنوان مهندس یا کاری مرتبط به رشته مهندسی که توی ایران گرفته بهش کار میدند با لحاظ کردن فوق لیسانست که مثلا مدیریت بوده یا دیگه باید بری تو فیلد کارای مدیریتی و اونو برات لحاظ میکنند ؟ و در نهایت داشتن فوق مدیریت یا مشابه این در شغلهای مهندسی مزیت محسوب میشه اونجا یا همون ادامه رشتت رو بخونه بهتره ؟ اینو بیشتر از این بایت میپرسم که بنظرم میاد اونا دروس تخصصی رو تو لیسانس از ما قویتر خونده باشند و شاید بریم تو فوق رشته های مهندسی به مشکل بخوریم!؟

سلام دوست عزیز پاسخ سوالاتتون کاملا بستگی داره به دانشگاهی که می خواهید اپلای کنید مثلا همین دانشگاه northridge که نوشتید باید یا انلاین یا حضوری با Financial Aid Office دانشگاه تماس بگیرید و یک مشاور راهنماییتون می کنه . من همسرم بعد از in state شدن می خواد اپلای کنه و تا اونجاییکه می دونم بستگی به درامدش ( چون زیاد بالا نیست ) میزان payment رو تعیین می کنن و قسطهای طولانی تری باید بپردازه و هزینه اش هم همونطور که گفتید بالاست ولی دولت کامل وام می ده و وامی که میده بخشی از هزینه های اجاره خونه و مثلا مهدکودک بچه رو هم شامل میشه ولی باز بسته به رشته و دانشگاه متفاوته
سوال اخر رو اصلا اطلاع ندارم
موفق باشید

RE: زندگی و کار در لس آنجلس - rimaya - 2014-02-23

(2014-02-23 ساعت 07:45)ali234 نوشته:  
(2014-02-23 ساعت 06:56)rimaya نوشته:  رفقا این لس آنجلسی که من دارم تقریبن یک سال و نیم داخلش زندگی میکنم زیادم جای خفنی نیستا گزینه های بهتر و به صرفه تری هم هست باور کنید . البته تا خودتون تشریف نیارید متوجه نمیشید. شهرهایی مثل پورتلند ، سیاتل ، مینیاپلیس ، پیتسبورگ حتا شیکاگو ، دی سی و... هم هستن خیلی هم جاهای خوبی هستن

ما هم کم کم داره یکسال میشه که لس انجلسیم . من تجربه خودم رو می گم . درسته جاهای بهتری توی آمریکا برای زندگی هست ولی بستگی به روحیه فرد هم داره . اینجا یک حسن بزرگ داره ( البته می تونه عیب هم حساب بشه میگم بستگی به خود فرد داره که از محیط زندگیش چی بخواد ) و اونم اینه که ایرانی خیلی زیاده و اصلا حس غربت نداری. انگار یکی از شهرهای ایرانه منتها چندتا قاره اینورتر.. اینجا ما خیلی ها رو می بینم که از ایالتهای دیگه اومدن فقط به این دلیل که دوست داشتن کمتر احساس غربت کنن. هر چقدر هم از ایرانی و ایرانی جماعت دوری می کنن باز هم برای یک تفریح یا یک مهمونی دورهمی دوست دارن با هموطن وهمخون خودشون باشن و بگردن و نشست و برخاست کن.. اینجا ایرانیها شناخته شده ان و کامیونیتی قوی دارن. نژادپرستی اصلا دیده نمیشه و ملیتهای مختلف از افغانی پاکستانی وعرب و ایرانی وهندی و چینی و مکزیکی همه کنار هم زندگی می کنن .. اب و هواش هم از جاهای دیگه به نظر میاد بهتر باشه البته من ایالتهای دیگه نرفتم ولی اینا دلایلی هست که از دوستانی که از ایالتهای دیگه میان ال ای شنیدم و توجیهشون اینه.. حتما عیوبی هم داره یکی از مهمتریناش اجاره خونه بالاست.

حرفتون رو کاملن قبول دارم . هم از نظر آب و هوا و هم از نظر روحیاتتون که دوست دارید با ایرانی ها باشید و ...
اما من میخواستم بیشتر این رو برسونم که لس آنجلس اون چیزی نیست که در ذهنیت خیلی ها هست.
من خودم راستش دوست ندارم اصلن اینجارو البته خیلی ها هم دوست دارن همونطور که اشاره کردید و من هم خودم بارها تو تاپیک های دیگه به این مهم اشاره کردم که بسته به روحیات و شرایط هست .

RE: زندگی و کار در لس آنجلس - mechanicalengineer - 2014-02-23

(2014-02-23 ساعت 07:39)ali234 نوشته:  
(2014-02-22 ساعت 23:25)mechanicalengineer نوشته:  دوستان این قضیه اجاره خونه که میگن اوایلش بهت نمیدن چون تازه واردی داستانش چیه ؟

اولش خیلی سخته.. راحت اعتماد نمی کنن و حق هم دارن. خیلی ها رو می بینم الان که اجاره خونه اشون عقب می افته یا کارشون رو از دست میدن و چند ماه اجاره نمی دن اینجا پیش میاد بالاخره مهاجرته و از فردای خودت خبر نداری..صاحبخونه یا کمپانی هم به همین دلیل سخت اعتماد می کنه .. من تجربه خودم رو نوشته بودم .. کپی می کنم براتون بخونید:

(2013-09-23 ساعت 04:29)ali234 نوشته:  -----------------------------------------------

ما لس انجلس منطقه ولی هستیم برای اجاره خونه اینجا باید یا یک حساب بانکی بالای 10 هزار دلار ارائه بدید یا اسپانسر ( کو-ساینر) داشته باشید یا کردیت بالا.. شرط سوم رو که خب ما تازه وارد ها نداریم ولی با یکی از دوتای اول کار حله و خیلی راحت خونه رو به شما اجاره میدن. اگر حساب بانکی بالا ندارید ولی کار دارید از شما ته چک حقوقتون رو میخوان که اگه هم خودتون و هم همسرتون کار کنید و یا مبلغ دریافتی اتون بالای 3000 دلار باشه باز هم به شما خونه اجاره میدن بی قید و شرط.. اگه هیچکدوم از شرایط رو ندارید باید خیلی بگردید بالاخره یک منیجر پیدا میشه که خونه اش رو بی شرط بده..

برای اجاره کردن هم اگه بچه کوچک دارید اول مدرسه مورد نظرتون رو انتخاب می کنید از توی سایت greatschool.com می تونید گرید مدرسه رو ببنید بعد توی حوالی مدرسه ( تا یک مایل ) اگه خیابونی بود که آپارتمان ( یا همون کاندو ) توش بود راه میوفتید و دونه دونه اپارتمانهایی که جلوش تابلو زده و نوشته واحد خالی دارن ( vacancy ) پشت در واحد منیجر رو شماره اش رو پیدا می کنید یا تماس تلفنی می گیرید میرید داخل معمولا واحد خالی رو نشون میدن. اگه پسند کردید و شرایطی رو که گفتم داشتید دیگه بقیه اش خیلی راحته . امضای فرم قرارداد و تمام.

البته اینجا ( لس انجلس ) شما چه کردیت داشته باشید و چه نداشته باشید کردیت شما رو چک می کنند برای این کار مبلغ 30 دلار می گیرن ( حتی اگه بگید من کردیت ندارم ولی این کار باید صورت بگیره و این مبلغ رو میگیرن). فقط برای اینکه یه سابقه و شناختی از شما داشته باشند.

در نهایت زبان انگلیسی اتون خوب باشه خیلی پروسه راحتی هست. موفق باشید.
با تشکر
ما اولش که میایم بنظرم بعد از 10 روز میشه حساب بانکی داشت و اون موقع حالتی که اشاره کردید منیجر پیدا کنیم رو یکم بیشتر توضیح میدید یعنی چی؟
و اینکه اونجا مثل ما بنگاه مسکن دارند و ایا همونreal agency که میگنه ؟ باید این موارد رو با اونا چک کنیم یا هر جا به چشممون خورد برای اجاره گذاشتند بریم سراغشون چون اینجور ی باید را ه بفتیم تو شهر و...که!

مسئله دیگه در مورد کو ساینر ، کسانی که باهات دوست باشند تو امریکا ممکنه این کار و برات انجام بدن یا مسئولیت براشون داره و کلا در مورد این موضوع فضا شون چطوه اونجا ؟ مرسوم هست بین بچه ها و ایرانیا که باهم دوست هستند یا خیر

RE: زندگی و کار در لس آنجلس - mechanicalengineer - 2014-02-23

دوستانی که اطلاع دارند این سه تا INN چجور محلی هستند و از نظر موقیعیت و رفت وآمد مناسب هستند :

1 )Samesun Venice Beach
25 Windward Avenue, Venice Beach, Los Angeles, CA 90291

2)Titta Inn
5533 Huntington Drive North, Los Angeles, CA 90032

3)Stay on Main Value Deal
640 South Main Street, Downtown Los Angeles, Los Angeles, CA 90014

RE: زندگی و کار در لس آنجلس - ali234 - 2014-02-24

اینجا زیاد real stateیا بنگاهی برای اجاره کردن مرسوم نیست. توی خیابون باید راه بیوفتید خونه هایی که تابلو زده vacancy رو دونه دونه زنگ در رو بزنید توی تایم اداری 8 صبح تا 5 بعد ازظهر.. هر واحدی یک منیجر داره که اون بهتون واحد رو نشون میده انگار که مثلا شاگرد بنگاهی توی هر خونه هست.. شما زنگ واحد منیجر رو می زنید و شرایط رو ازش سوال می کنید.. بالاخره بین منیجرها یکی ممکنه پیدا بشه که طبق شرط و شروطی که میزاره باهاتون راه بیاد مثلا در ازای گرفتن 2 تا دیپازیت ( دوبرابر دیپازیت ) یا گرفتن کپی چک که از محل کارتون می گیرید یا حساب بانکی بالا قبول کنه که خونه رو بده بهتون.

لازم نیست کل شهر رو بگردین .. یک یا دو محله خاص رو مد نظر بگیرید اینجا اپارتمان خالی خیلی زیاده.. مثلا ما می خواستیم حتما نزدیک مدرسه بچه باشیم که مورد نظرمون بود.. تا شعاع یک مایلی مدرسه دنبال خونه گشتیم.

در مورد کوساینر خیالتون رو راحت کنم توی خاک امریکا فقط برادر برای خواهر و پدرومادر برای بچه هاشون یک حرکتی ممکنه بکنند .. اینجا هیچکس از دیگری انتظار نداره .. اصلا رسم نیست که اشنا یا فامیل یه همچین حرکتی برای بقیه بکنن. چون اگه فرضا من نوعی اجاره رو نداشته باشم که بدم از حساب ایشون کم میشه .. یا کردیتش خراب میشه و.. اینقدر از این مسایل پیش اومده که به ندرت من دیدم کسی ضامن یا کوساینر بشه البته استثنا همیشه هست حتما.

RE: زندگی و کار در لس آنجلس - ali234 - 2014-02-24

(2014-02-23 ساعت 14:40)mechanicalengineer نوشته:  دوستانی که اطلاع دارند این سه تا INN چجور محلی هستند و از نظر موقیعیت و رفت وآمد مناسب هستند :

1 )Samesun Venice Beach
25 Windward Avenue, Venice Beach, Los Angeles, CA 90291

2)Titta Inn
5533 Huntington Drive North, Los Angeles, CA 90032

3)Stay on Main Value Deal
640 South Main Street, Downtown Los Angeles, Los Angeles, CA 90014

این سه تا محل رو من روی مپ چک کردم از ما خیلی دوره و شناختی ندارم. اگر اینا هتل هست شما میتونید بعد از چند روز جابه جا بشید.. ولی دوتای اولی محله هایی است که ایرانی نشین نیست. سومی نزدیک داون تاونه ..اگر بچه کوچک ندارید زیاد در مورد محل هتل سخت نگیرید .. ما قبل از اینکه بیایم همین ولی رو روی گوگل مپ نگاه می کردم احساس می کردم چقدر به نظر ناامنه ولی الان به نظرم از تهران امن تره.. بعد از یه مدت احساس امنیت و ارامش می کنید توی تاپیک اولین سفر 2014 من دو تا هتل معرفی کردم برای لس انجلس.