مهاجرسرا
برای من در آمریکا چه شغلی هست؟ - نسخه قابل چاپ

+- مهاجرسرا (https://www.mohajersara.org/forum)
+-- انجمن: آمریکا (https://www.mohajersara.org/forum/forum-4.html)
+--- انجمن: زندگی در آمریکا (https://www.mohajersara.org/forum/forum-27.html)
+---- انجمن: اشتغال و کار در آمریکا (https://www.mohajersara.org/forum/forum-70.html)
+---- موضوع: برای من در آمریکا چه شغلی هست؟ (/thread-4231.html)

RE: برای من در آمریکا چه شغلی هست؟ - yami - 2014-04-07

سایه جان
کار عکاسی معمولا شما در یک مغازه در یک پاساژ یا مال تنها هستی و خودت و خودت. میخوای میشینی، میخوای وایمیستی. جابجایی بار نداری. کار تخصصی تر هست و بمرور زمان حرفه ای تر میشی و کارت رو از دست بدی احتمال اینکه کار مشابه زود پیدا کنی هست و معمولا سی درصد بیشتر از کار فروشگاه. با آدم عوضی معمولا آدم سر کار نداره. طرف بچه اش رو آورده عکس هنری بندازه، خوب نیم ساعت بگو بخنده. حقوقش هم از فروشگاه کمی بالاتره. اما دو تا بدی داره. اول اینکه نظافت مغازه بعهده خودته. دوم اگه ببینن که به اندازه کافی نمیتونی فروش داشته باشی، مخصوصا فروش لوازم جانبی مثل قاب عکس و عروسک و اینا ممکنه بگن خداحافظ!!
http://www.s121.com مثلا یکی از این عکاسی های زنجیره ای هست.

کار فروشگاه همش سرپا. مدیر و سوپروایزر عوضی زیاد. حقوقش کم. معمولا جابجایی وسایل و بار و دولا شدن زیاد. اگه والمارت و تارگت باشه که هیچ وگرنه می سیز و اینجور جاها باشه فروشت هم باید خوب باشه وگرنه میندازنت بیرون.

مارکو جان، حرف من هم همین هست. من خودم اول که آمدم اعتراف میکنم که به درس خواندن در اینجا به چشم پول هدر دادن نگاه میکردم. مخصوصا کسانی که از ایران لیسانسی چیزی دارن ولی دیدم اشتباه میکنم.
البته کسانی که از ایران مدرک دارن و کار بلد هستن، بهتر هست صرفا مدرکشان را evaluation کنن و بعد یک دوره certificate بگذرونن. اینطوری در کوتاه مدت انگار مدرکشان آمریکایی شده هست. اما برای رشته هایی مثل حسابداری و حقوق و اینجور چیزها باید از اول خوند وگرنه کارفرما سخته اعتماد بکنه.
با این حقوقها اگه یک زن و شوهر باشن و بچه نداشته باشن، مثلا هر کدام با یک کار نیمه تخصصی (نه فروشندگی فروشگاه ساعتی 7 دولار) بتونن ساعتی 12 دولار در بیارن میشه ماهی نفری تقریبا 1900 دولار. منهای مالیات و مخلفات میمونه جمعا 3300 دولار مثلا. منهای بیمه و اجاره خانه و بیمه دو تا ماشین و قبض ها و غذا و ... با این پول میتونن راحت دو نفری زندگی کنن. اما پس انداز تقریبا نمیشه. البته من مبالغ رو برای طرف خودمان گفتم. میدونم که مثلا جاهای خوب شهرهای بزرگ همین 12 دولار ممکنه تو فروشگاه در بیاد اما خرج زندگی هم به همان نسبت بالاتره.

RE: برای من در آمریکا چه شغلی هست؟ - sayeh_m - 2014-04-07

يامي جان

در مورد عكاسي درست ميگي . البته اگر در اتليه جاهاي شلوغ و معروف كار كني ، مثل جي سي پني ، خب اونجا هم فكر نكنم فرصت نشستن پيدا كني . ولي در مورد حقوق ، من تو فروشگاه كار ميكنم و ساعتي ١٠ دلار ميگيرم ، شايد ايالتها با هم فرق داره . تو ميسيز هم ، اگر كار كمسيوني انجام بدين و فروش نداشته باشين ، ميندازنت بيرون . مثل لوازم ارايش و يا جواهرات . واگرنه قسمتهاي ديگه اينطوري نيست . اون قسمتها هم اگر طرف جربزه داشته باشه ميتونه پول خوبي در بياره .
كار تو فروشگاه هايي مثل جيسي پني ،ميسيز و يا شبيه اين مزيت هايي هم داره ( در كنار سختيهاش ) اول اينه كه سرگرمت ميكنه و كمتر ميشيني تو خونه و فكر ميكني و خيلي زودتر ميشه با كالچر اينا اشنا شد ، زبان تازه مهاجرهايي مثل من رو زودتر راه ميندازه ، و دوم اينه كه اگر ادم زرنگ باشه ميتونه در كنار درس خوندن و كالج رفتن ، كارش رو ( ولو شندرقاز ) نگه داره . به نظر من هم در دراز مدت ، فروشندگي فايده نداره ، ولي براي يكي دو سال اول مهاجرت گزينه خوبيه و مثلاً از كار تو ساندويج فروشي بهتره . نه اينكه ساندويچ فروشي يا پيتزا فروشي بد باشه ، اينجا خدا رو شكر ادم ياد ميگيره كه هيچ كاري عار نيست ، ولي تو رستوران ادم يه سري جمله هاي تكراري ميگه و ميشنوه و يا اگر اون پشت كار كنه كه شايد همون رو هم نگه ، و خيلي با مشتري وارد جزييات نميشه ولي تو فروشگاه ، مخصوصاً فروشگاه هاي بزرگ ، قضيه فرق ميكنه .
در كل همه اينا بايد با روحيه فرد هم سازگار باشه Smile

RE: برای من در آمریکا چه شغلی هست؟ - yami - 2014-04-07

درسته سایه جان. کار در می سیز برای یک سال من رو حسابی از بابت زبان راه انداخت ولی واقعیت رو باید بگم که از بابت اون همه ساعت سر پا واستادن و بخاطر ساعتی 7 دولار این همه راه با ماشین شخصی رفتن آمدن ارزشش رو نداشت.
در مورد کمسیون که خیر سرم با اینکه منطقه خوبی بودم، هر کاری کردم یک بار بیشتر نتونستم کمسیون بگیرم و همیشه جوری هدف فروش روزانه میزدن که خیلی زور میزنی چند دولاری پایین اون میتونستی بفروشی. مخصوصا اینکه اگه مطمئن بودن که فروش خیلی بالا خواهد بود براشون صرف داشت که یک نفر دیگه رو ساعتی 7 دولار استخدام کنن تا اینکه اجازه بدن شما هر ساعت بیش از 7 دولار هم کمسیون بگیری!!!! یعنی پدر سوختگی از نوع درجه اول!
البته به منیجر فروشگاه هم خیلی بستگی داره اما همشون از یک جا آب میخورن نهایتا.
اگه وضع کار بار فروشگاه خوب باشه و فروش شما پایین ممکنه اخراج نکنن ولی مغز آدم رو اونقدر به کار میگیرن و هی به جلسه آموزشی دعوت میکنن که آدم کم میمونه از جیب خودش چیز بخره ولی از اینا حرفی دیگه نشنوه!! اما اگه وضع کار بار فروشگاه جالب نباشه، میندازن بیرون.
منم اون زمان موقعی استخدام بودم که هالیدی بود و نفر احتیاج داشتن وگرنه زمان معمولی نمیشد و اگه زیاد رو دفیسیت میرفتی یعنی پشت سر هم فروشت از هدف کم میشد مینداختن بیرون.
ولی انصافا برای خانمهایی که با ازدواج اومدن و نیازی به پولش ندارن و فقط میخوان خونه نباشن همه روز، بهترین کار هست. از این بابت کاملا با شما موافقم. خیلی از فروشگاههایی مثل والمارت و تارگت یا کار سخت و حساس رستوران بهتره. خداییش هم نصف بیشتر پرسنل اون می سیزی که من میرفتم کاملا مشخص بود به پولش نیازی ندارن!! و صرفا جهت وقت گذرانی آمدن.

RE: برای من در آمریکا چه شغلی هست؟ - farmad - 2014-04-07

سلام دوستان یه سوال داشتم امید وارم کسی باشه بتونه جواب بده
میخواستم ببینم واسه یه تازه وارد تو آمریکا کاری هست مثل تمیز کردن شیشه های برج های بلند (کلا یه تیپ شغل های با ریسک بالا اینجوری خطرناک که درآمدش مناسب باشه ) ؟شنیدم اونجا این گونه شغل ها پردرآمد هستند؟کلا یه شغل این تیپی واسه یکی دو سال اول که راه بیفتی و بعدش تو رشته مربوط به خودت کارت رو شروع کنی؟

RE: برای من در آمریکا چه شغلی هست؟ - farmad - 2014-04-10

سلام دوستان یه سوال داشتم امید وارم کسی باشه بتونه جواب بده
میخواستم ببینم واسه یه تازه وارد تو آمریکا کاری هست مثل تمیز کردن شیشه های برج های بلند (کلا یه تیپ شغل های با ریسک بالا اینجوری خطرناک که درآمدش مناسب باشه ) ؟شنیدم اونجا این گونه شغل ها پردرآمد هستند؟کلا یه شغل این تیپی واسه یکی دو سال اول که راه بیفتی و بعدش تو رشته مربوط به خودت کارت رو شروع کنی؟

RE: برای من در آمریکا چه شغلی هست؟ - yami - 2014-04-10

(2014-04-10 ساعت 19:40)farmad نوشته:  سلام دوستان یه سوال داشتم امید وارم کسی باشه بتونه جواب بده

من فکر میکنم که شما باید یک زمینه ای در این موارد داشته باشی که بتونی نظر کارفرما رو برای مصاحبه و گرفتن شغل جلب کنی.
مثلا شما نشان بدی که چند سال تو ورزش صخره نوردی کار کردی، کارفرما قانع میشه که معقوله روی شما سرمایه گذاری کنه اما اینکه بیاد یک فرد کاملا تازه وارد بدون هیچ تجربه مشابه رو برای این کار استخدام کنه، من بعید میدونم.
همین قانون برای مشاغل دیگه مثل سکیوریتی کلابها هم صادقه. شما نشون بدی که رزمی کار هستی و بدن پر و پیمون داری، میگن حالا قانون قاعده کار رو هم یادت میدیم و اگه زبانت عالی باشه، بیا کار کن.

RE: برای من در آمریکا چه شغلی هست؟ - apoornaki - 2014-04-11

(2014-04-07 ساعت 03:45)yami نوشته:  راننده تریلر... من خودم CDL یا همان گواهینامه پایه یک ....
يامي جان لطفا در مورد هزينه هاي آموزشگاهها و مراحل گرفتن پايه يك و اينكه خودتون ايران پايه داشتيد يا نه، و قيمت كشنده ها هم توضيح بديد

RE: برای من در آمریکا چه شغلی هست؟ - yami - 2014-04-12

(2014-04-11 ساعت 12:00)apoornaki نوشته:  
(2014-04-07 ساعت 03:45)yami نوشته:  راننده تریلر... من خودم CDL یا همان گواهینامه پایه یک ....
يامي جان لطفا در مورد هزينه هاي آموزشگاهها و مراحل گرفتن پايه يك و اينكه خودتون ايران پايه داشتيد يا نه، و قيمت كشنده ها هم توضيح بديد

بئله عرضم به خدمت من اصلا ایران خودم تو کار سنگین بودم!! یک پیکان 83 داشتم صفر یک برگ سند!! خوابیده چند سال، خفن Smile
سنگینم کجا بود. ههههه هه
از شوخی بگذریم، نه ایران من ماشین بزرگتر از سواری نرونده بودم. اصلا بخاطر فرهنگ - بخوانید ضد فرهنگ! - رانندگی در ایران علاقه ای به کار نارنندگی! هم نداشتم.
اینجا خلاصه میخواستم برم کار اتوبوس خط واحد. گفتن باید CDL B داشته باشم. منم رفتم گرفتم تو آموزشگاه حدود یک هفته کمتر طول کشید. صرفا پارک و پل یاد میدن. کتبی اش هم به عهده خودته و باید حسابی بخونی و حفظ کردنی زیاد داره. مخصوصا بازرسی قبل از حرکت، یک لیست چه میدانم چهل موردی چک کردن هست که باید به ترتیب همشون رو حفظ کنی!!
اگه کمی بیشتر خرج میکردم بجای تمرین با اتوبوس با تریلی کمرشکن آموزش میدادن و میتونستم CDL A بگیرم اما بهم تاکید کرده بودن که باید endorsement Bus داشته باشی برای همین منم همون CDL B گرفتم. یک نخود هم اضافه خرج کردم و endorsement school bus هم اضافه کردم اگه خواستم برم سرویس مدرسه.
خلاصه تا ما بگریم، استخدام خط واحد تمام شد.
منم رفتم سراغ سرویس مدرسه. تازه فهمیدم که اگه از اول آمده بودم اینجا لازم نبود که هزار دولار خرج تصدیق بکنم! خودشون آموزش و آزمون دارن. خلاصه یکماه آزگار آموزش کلاسی و بعد روی اتوبوس مدرسه داشتیم ولی بعد فهمیدم که چه بدبختی هست این شغل.
منو دادن به یک جایی که صبح ساعت 3 و نیم باید بیدار میشدم تا سر وقت به سر کار برسم! چون قبل ساعت 4:45 باید کارت میزدم! بعدم انقدر گفتم اینکار رو بکنی اخراج اونکار بکنی دادگاه که دیگه چشم سیاهی رفت.
بعدم هم که گفتم شاگردا زیر مشت و لگد هم بگیرنت حق نداری بهشون دست بزنی!! بعدم اومدم یوتیوب دیدم بابا اوضاعیه، جدی جدی شاگرها راننده رو عین *** میگیرن زیر مشت و لگد و چون میدونن سنشون زیر 18 هست هیچ اتفاقی هم نخواهد افتاد! اما شما جرات داری بهشون دست بزن!! نظافت و سوختگیری هم به عهده نارننده هست و از تو اتوبوس چیزهایی پیدا میکنی و باید تمیز کنی که خیلی منشوری هست و من نمیتونم بگم!!
خلاصه آخرشم دیدم که عصر زودتر از شش و نیم به خونه نخواهم رسید چون بین دو تا شیفت کاری فاصله که هست و بدون حقوقه صرف نداره اصلا بیام خونه و باید همونجا رو نیمکت چندین ساعت علافی بکشم.
منم بیخیال شدم و بعد از نزدیک به یک هفته اینترنشیب روی اتوبوس استعفا دادم و رفتم سراغ درس...
CDL A رو از این آموزشگاهها بگیری دو زار نمی ارزه و کسی استخدامت نخواهد کرد.
باید از مدارس نارنندگی که دوره هاشون دو سه چهار ماهه هست بری بگیری که خودشون به شرکتها معرفی میکنن.
اما اینها هم خیلی پول میگیرند و هم حرف مفت زیاد میزنن و خیلی ها اگه سرچ کنی میبینی که بعد از این همه آموزش و هزینه آخرش هم بهشون کار نرسیده یا کاری دادن که ارزش انجامش رو از نظر سختی یا حقوق نداشته. بیزنسه دیگه!
کلا کار نارنندگی تریلی اینجا خیلی کار سختی هست و نباید با کار نارننده های ایرانی که خودشون صاحاب ماشین هستن و کسی جرات نداره بهشون بگه بالای چشت ابروست، اشتباه بگیری. اینجا هم شرکتها صد تا صد تا تریلی و کشنده دارن هم تا دلشون بخواد نیروی کار هست.
من به نظرم از بین همه اینا اتوبوس خط واحد از همه بهتره. سخته اما خوب حداقل شب میری خونه. استخدام شهرداری هم هستی و شرکت خصوصی نیست. البته اینم اگه بتونی استخدام بشی چون مخصوصا با بازگشت کهنه سربازها این مشاغل بی نهایت سخت شده گرفتنشون. مخصوصا کسانی که چند سال سابقه اتوبوس مدرسه دارن در این استخدام خط واحد اولویت دارن و بنابرین شانسی برای آدم صفر کیلومتر به آن صورت متصور نیست اما ارزش داره آدم شانسشو امتحان کنه.

RE: برای من در آمریکا چه شغلی هست؟ - hamed1286 - 2014-04-12

تخصصم طراحی رابط کاربری و فرانت اند (طراحی وب سایت) هست
برای ارائه رزومه و کاریابی بهترین حرکت چیه !؟
درحال حاضر هنوز منتظر کلیر هستم ولی از طرفی نگران کار اونجام هم هستم

باید حتما وارد خاک بشم و رزومه ارائه بدم یا میشه از همین الان رزومه آنلاین بزنم و شروع به پخش اینترنتی کنم !؟ اگه آره ! چه سایتهایی توصیه میشه
و بهترین روش نوشتن رزومه که اصولی و استاندارد باشه چیه !؟

ممنون

RE: برای من در آمریکا چه شغلی هست؟ - mechanicalengineer - 2014-04-12

(2014-04-12 ساعت 01:44)hamed1286 نوشته:  تخصصم طراحی رابط کاربری و فرانت اند (طراحی وب سایت) هست
برای ارائه رزومه و کاریابی بهترین حرکت چیه !؟
درحال حاضر هنوز منتظر کلیر هستم ولی از طرفی نگران کار اونجام هم هستم

باید حتما وارد خاک بشم و رزومه ارائه بدم یا میشه از همین الان رزومه آنلاین بزنم و شروع به پخش اینترنتی کنم !؟ اگه آره ! چه سایتهایی توصیه میشه
و بهترین روش نوشتن رزومه که اصولی و استاندارد باشه چیه !؟

ممنونس
دوست عزیز در این مورد دیدگاههای متفاوتی وجود داره ولی من از بعضی دوستان شنیدم که بهترین کار اینه که رزومه رو قبل از رفتن اماده کنی تا وقتی رسیدی اونجا و شماره تلفن یو اس رو گرفتی به رزومت اضافه کنی و شروع به اپلای کنی !

RE: برای من در آمریکا چه شغلی هست؟ - kopol - 2014-04-15

سلام بر دوستان عزیز مهاجرسرا، دوستانی که دارای ماشین شخصی مدل 2006 به بالا و دارای گواهینامه با سابقه بالای یکسال از ایالت خود هستند در صورتی که تمایل دارند با ماشین خود بعنوان UBERX DRIVER فعالیت داشته باشند می توانند برای من پیغام خصوصی بگذارند تا بطور کامل راهنماییشون کنم ، درآمد خوبی داره و ساعتی 20 تا 35 دلار می توانید بدست بیاورین .

RE: برای من در آمریکا چه شغلی هست؟ - peymanmohajer - 2014-04-15

(2014-04-15 ساعت 12:10)kopol نوشته:  سلام بر دوستان عزیز مهاجرسرا، دوستانی که دارای ماشین شخصی مدل 2006 به بالا و دارای گواهینامه با سابقه بالای یکسال از ایالت خود هستند در صورتی که تمایل دارند با ماشین خود بعنوان UBERX DRIVER فعالیت داشته باشند می توانند برای من پیغام خصوصی بگذارند تا بطور کامل راهنماییشون کنم ، درآمد خوبی داره و ساعتی 20 تا 35 دلار می توانید بدست بیاورین .

پيشنهاد وسوسه كننده ايه ولي اين درسته كه مسافركشي نياز به بيمه تجاري داره و اگه بيمه ماشين شخصي باشه همه مسؤوليتا رو پوشش نميده اونوقت توي تصادفات مشكلات پيش مياد؟؟؟ (فقط ميپرسم مطمئن نيستم).

RE: برای من در آمریکا چه شغلی هست؟ - yami - 2014-04-16

(2014-04-15 ساعت 12:10)kopol نوشته:  سلام بر دوستان عزیز مهاجرسرا، دوستانی که دارای ماشین شخصی مدل 2006 به بالا و دارای گواهینامه با سابقه بالای یکسال از ایالت خود هستند در صورتی که تمایل دارند با ماشین خود بعنوان UBERX DRIVER فعالیت داشته باشند می توانند برای من پیغام خصوصی بگذارند تا بطور کامل راهنماییشون کنم ، درآمد خوبی داره و ساعتی 20 تا 35 دلار می توانید بدست بیاورین .

ظاهرا سه تا شرکت جدا این کار رو میکنن:
Uber, Lyft and Sidecar

ایده بسیار جالبی هست و من خیلی خوشم اومد. البته جدای از خطراتش که جزوی از کار حساب میشه بالاخره اما متاسفانه در سایت نظرسنجی این مدل مسافرت تقریبا تمام نظرات نظرات منفی هستن و این نشون میده که احتمال اینکه این کار در آینده نگیره یا اصلا ممنوع بشه هست. فعلا برای پول در آوردن فکر کنم ارزش داره.
http://www.whosdrivingyou.org/what-passengers-say.html

و البته دقیقا نمیدونم که خدای نکرده حادثه ای پیش بیاد از نظر قانونی چقدر اون مسافر میتونه برای راننده دردسر و تقاضای خسارت خفن ایجاد کنه.

اینم دو تا خبر یکی در مورد این شرکتها و دومی اینکه تاکسیرانی ها شدیدا در حال زیر آب زدنشان هستن:
http://www.washingtonpost.com/local/driving-for-dollars-thousands-sign-up-to-work-for-uberx-and-other-ride-share-services/2014/04/13/1660cbce-bc07-11e3-9a05-c739f29ccb08_story.html

http://www.washingtonpost.com/business/capitalbusiness/taxi-group-ups-fight-against-ridesharing/2014/03/28/c0027b84-b525-11e3-b899-20667de76985_story.html

http://tbo.com/news/business/warnings-issued-to-tampas-newly-launched-lyft-car-service-20140414

شرکت ساید کار: http://www.side.cr
شرکت لیفت: http://www.lyft.com
شرکت یوبر: http://www.uber.com

RE: برای من در آمریکا چه شغلی هست؟ - zzarin - 2014-04-16

دوستان یک سوال دارم من دبیرریاضی هستم زبانم در حد متوسط هستش ، فکر میکنید برای اول کار بتونم پستار بچه بشم تا دوره های دبیری رو بگزرونم و بتونم معلم خصوصی بشم ، یا مثلا خانواده هایی هستند که پرستار بچه که فارسی زبان باشهو زبانش متوسط باشه اما تسلط کامل به مبحث روان شناسی کودکان داشته باشه رو استخدام کنند اگر سایتی رو میشناسید که میشه توش رزمه بدیم مننون میشم به من هم بگید .

RE: برای من در آمریکا چه شغلی هست؟ - SARA13949 - 2014-04-16

سلام دوستان
من سابقه drafting (نقشه کشی) دارم البته دو بعدی
کاردانی معماری ولی کل سابقه کاریم برای ابزار دقیق بوده.
به نظرتون من میتونم با این سابقه کار پیدا کنم؟ ایا دوره دیگه ای هم لازم هستش که برم؟