کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
چگونه کاربر حرفه‌ای مهاجرسرا شویم؟
بچه‌های لاتاری ۲۰۱۳ به من میگن دیتابیس مهاجرسرا...
راستش شاید یه سری سؤالات روتین رو چون تو تاپیکهای سالهای پیش خونده بودم و از بس جواب داده بودم، دیگه حفط شده بودم.
ولی خیلی وقتها که بجای پاسخ تکراری دادن ارجاع میدم به یه پست قدیمی از خودم یا یک کاربر دیگر، در واقع دیگه خیلی ربطی به حافظه نداره.
من به طور قابل ملاحظه‌ای از جستجو در مهاجرسرا استفاده میکنم.
جستجو خیلی فایده‌ها داره. بسیار پیش میاد که تو یک تاپیک ۳۰۰ صفحه‌ای یک پرسش ابتدایی پرسیده میشه و پرسش کننده گوشزد میکنه که: «میدونم باید برم جوابم رو تو تاپیک پیدا کنم، ولی عجله دارم و نمیتونم ۳۰۰ صفحه رو بخونم!»
گاهی از خودم میپرسم اصلا چه لزومی داره وقتی من میدونم دنبال چی میگردم، برم کل پستها رو بخونم؟! وقتی امکان جستجو وجود داره، چرا استفاده نکنم؟!
با جستجو در کمتر از چند ثانیه به کلیهٔ پستهای مرتبط با موضوع مورد نظرتون دسترسی پیدا میکنید. هر جایی از مهاجرسرا که باشه.

اما اینکه به دنبال چه چیزی بگردید هم خیلی مهمه که در ادامه و در حین آموزش جستجو بهش میپردازیم.

بطور کلی به چهار روش میشه در مهاجرسرا جستجو کرد:

۱- با استفاده از باکس جستجو در پایین صفحات هر تاپیک
۲- با استفاده از صفحهٔ جستجو (جستجوی پیشرفته)
۳- با استفاده از یک سرچ انجین مستقل مانند گوگل
۴- جستجوی کلیهٔ ارسالهای یک کاربر

برای جستجو در تاپیک خاصی میشه در پایین صفحه، وقتی که در یکی از صفحات همان تاپیک هستیم، عبارت مورد نظر رو در باکسی که به همین منظور گذاشته شده تایپ کرده و بر روی دکمهٔ «جستجو در موضوع» کلیک کنیم.

[عکس: attachment.php?aid=2684]

واژه‌هایی که در باکس تایپ میکنیم در متن پستها جستجو میشوند و اگر یافت شدند، آن پست در نتیجهٔ جستجو خواهد آمد.
اگر بیش از یک واژه در باکس مورد نظر تایپ کنید عین عبارت جستجو خواهد شد.
مثلا اگر تایپ کنید: فرم نه سؤالی مهاجرسرا دقیقا به دنبال همین عبارت خواهد گشت.
اما خیلی وقتها پیش میاد که چند واژهٔ کلیدی در نظر دارید اما لزوما نمیدانید به چه ترتیبی قرار میگیرند یا اصلا این کلمات پشت سر هم نمی‌آیند و صرفا وجود همهٔ آنها در یک پست مد نظر شماست.
در چنین حالتی در بین واژه‌ها باید AND آورده شود. بدین ترتیب به MyBB میفهمانید که متن پستهای مورد جستجو باید تمام این کلمات را شامل شود.
مثلا اگر تایپ کنید: فرم AND ایروان AND یکضرب مهاجرسرا هر پستی را که شامل هر سه کلمه باشد در نتیجه خواهد آورد، صرفنظر از اینکه این کلمات در کجای متن و با چه ترتیبی آمده باشند.
از این روش به خوبی میشه استفاده کرد تا بازهٔ پستهای یافت شده رو کوچکتر و کوچکتر کرد و به هدف نزدیکتر شد.
مثلا ممکنه در مورد مثال قبل پستهای زیادی پیدا بشه. فرض کنید شما میخواهید پستی رو پیدا کنید که قبلا دیدید اما پیداش نمیکنید و نتیجه جستجو هم خیلی زیاده. کمی فکر میکنید و به خاطر میارید که ارسال کننده پست در متن اشاره‌ای به اتوبوسی که سوار شدند و چیزی که در پیاده رو دیدند هم کرده. این عالیه! چونکه میتونید دو واژهٔ پیاده رو و اتوبوس رو هم به جستجو اضافه کنید. یعنی این بار تایپ میکنیم: فرم AND ایروان AND یکضرب AND پیاده رو AND اتوبوس
قبل از اینکه کلید جستجو رو بزنیم انتظار میره نتیجه بسیار کوچکتر و در حد یک یا چند پست باشه که به احتمال زیاد یکی از آنها پست اصلی و بقیه نقل قول همان پست در ارسالهای دیگه است.

گاهی پیش میاد که بدنبال موضوعی میگردیم و اگر یکی از واژه‌های مد نظر ما در پستی پیدا بشه برای ما کفایت میکنه.
مثلا میخواهیم پستهایی رو پیدا کنیم که در آنها کلمهٔ خوراک یا غذا یا رستوران یا فست فود باشد. در اینصورت بین تمام کلمات بجای AND اینبار OR میگذاریم.
با اینکار مهاجرسرا حتی اگر یکی از این واژه‌ها رو در ارسالی پیدا کرد، اون ارسال رو در نتایج جستجو خواهد آورد.

در بالای کلیهٔ صفحات مهاجرسرا یک نوار منو وجود داره که گزینه‌های اون در حالت فارسی از سمت راست شروع میشه. (شکل زیر)

[عکس: attachment.php?aid=2686]

وقتی روی گزینهٔ جستجو کلیک کنید، صفحه جستجوی پیشرفته مهاجرسرا باز خواهد شد.

[عکس: attachment.php?aid=2687]

اولین نکته در مورد جستجوی پیشرفته اینه که جستجو اینبار در کل مهاجرسرا انجام میگیره نه در یک تاپیک خاص. البته میتونید دایرهٔ جستجو رو محدود به انجمن خاصی کنید.
مثلا برای شما مهمه که نتایج جستجو از تالار قرعه‌کشی ۲۰۱۳ آورده شود.
برای این کار از باکس «جستجو در انجمن(ها)» انجمن مورد نظر رو انتخاب کنید. در اینصورت جستجو در آن انجمن و زیرشاخه‌هایش انجام خواهد گزفت.

نکته دیگر اینکه جستجو بصورت پیشفرض بر اساس موضوع انجام میشود نه ارسال!
این یعنی در نتیجهٔ جستجو لیست تاپیکهایی آورده میشوند که در آنها ارسال یا ارسالهایی منطبق بر عبارت جستجو پیدا شده و لیست خود ارسالها به تفکیک آورده نمیشود.
شما باید قبل از انجام جستجو حالت پیشفرض را تغییر دهید به «نمایش بصورت ارسال» که در گوشهٔ چپ پایین و تحت عنوان گزینه‌های نمایش قرار دارد.

در زیر باکس عبارت جستجو گزینه‌ای وجود داره که «جستجوی عناوین» نام داره. اگر این گزینه رو انتخاب کنید تنها عنوان پستها مورد جستجو قرار میگیره و نه متن کامل آنها. این برای موقعی مناسبه که بدنبال پستی میگردید که عنوان آن بصورت دستی تایپ شده. مثل همین پستی که الان دارید میخونید که عنوان اون رو بصورت دستی تایپ کردم: «جستجو در مهاجرسرا».

در بالا سمت چپ تحت عنوان «جستجو بر اساس نام کاربری» میتونید نام یک کاربر رو تایپ کنید. در اینصورت باز هم دایره جستجو رو محدودتر میکنید به ارسالهایی که فرستندهٔ آنها همان کاربر باشد. *

همچنین میتونید نتیجه جستجو رو بر اساس تاریخ بصورت صعودی یا نزولی از مهاجرسرا بخواهید و نیز میتونید محدوده تاریخ مشخص کنید و از یک زمان بخصوص در گذشته به قبل یا به بعد پستها رو جستجو کنید.

* ممکنه که بخواهید کلیهٔ ارسالهای یک کاربر رو جستجو کنید، صرفنظر از محتوای پستهای آن کاربر.
در اینصورت در زیر یکی از ارسالهای کاربر، سمت چپ، بر روی دکمهٔ [عکس: attachment.php?aid=2688] کلیک کنید.
راه دیگه اینه که در پروفایل کاربر بر روی گزینهٔ «یافتن تمام ارسالها» کلیک کنید. (شکل زیر)

[عکس: attachment.php?aid=2689]

اگر میخواهید کلیه پستهای خودتون رو پیدا کنید، علاوه بر روشهای فوق میتونید در صفحه کنترل پنل کاربریتون بر روی عدد ارسالها کلیک کنید. (شکل زیر)

[عکس: attachment.php?aid=2690]

جستجو در مهاجرسرا بوسیله یک سرچ انجین مانند گوگل یک مزیت بزرگ و یک عیب بزرگ داره.
مزیت اون اینه که سرچ انجین گوگل نه فقط گزینه‌های پیشرفته تری برای جستجو به ما میده بلکه بصورت هوشمند عمل میکنه و نتایج رو با منطق فازی جستجو میکنه که احتمال رسیدن ما به دقیق ترین نتیجه رو بالا میبره.
عیب استفاده از یک سرچ انجین اینه که در خود مهاجرسرا جستجو نمیکنه. بلکه در cache از پیش ساخته شده‌ای که در اختیار داره سرچ میکنه. این مسأله در فرومی مثل مهاجرسرا که به سرعت به اطلاعاتش اضافه میشه جالب نخواهد بود. چون جدیدترین اطلاعات رو شامل نمیشه. چون هنوز اطلاعات جدید در بانک سرچ اینجین کَش نشده‌اند.
از طرفی بسیاری از انجمنهای مهاجرسرا فقط در دسترس کاربران هست و دیدن آنها نیاز به لاگین کردن در مهاجرسرا داره. در تنظیمات پنل ادمین مهاجرسرا با رباتهای کلیه سرچ انجینها، از جمله گوگل بعنوان کاربران مهمان رفتار میشه و در نتیجه سرچ انجینها به انجمنهای خصوصی دسترسی نخواهند داشت و امکان جستجو در این انجمنها رو ندارند.

در هر صورت بعنوان مثال اگر بخواهید با استفاده از گوگل عبارتی رو در مهاجرسرا سرچ کنید، قبل از عبارت جستجو در باکس جستجوی گوگل تایپ کنید: site:mohajersara.com و با یک فاصله عبارات جستجوی خودتون رو در ادامه تایپ کنید.
به این ترتیب به گوگل میگید که نتایج جستجو رو فقط از سایت مهاجرسرا براتون لیست کنه.

فایل‌های پیوست پیش‌نمایش تصاویر

عکس(ها)

پیام‌های این موضوع
جستجو در مهاجرسرا - توسط امیر مهاجر - 2013-03-09 ساعت 00:38
تغییر ابعاد عکس - توسط امیر مهاجر - 2013-03-13 ساعت 17:06
رهایی از صفحات انتقال - توسط امیر مهاجر - 2013-03-16 ساعت 01:25
چگونه امضاء درست کنیم؟ - توسط امیر مهاجر - 2013-03-19 ساعت 20:50
ردگیری پیام‌های خصوصی - توسط امیر مهاجر - 2013-03-21 ساعت 14:44

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان