کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
برای زندگی در آمریکا از کدام شهر شروع کنیم؟
(2014-05-30 ساعت 08:43)Vahana نوشته:  
(2014-05-29 ساعت 20:46)elima1980 نوشته:  
(2014-05-29 ساعت 10:24)Vahana نوشته:  بارها دیده ام که دوستانی که می خواهند به آمریکا بیایند مایلند درباره شروع زندگی در شهری کم هزینه بیشتر بدانند. می خواستم تجربه خودم رو در مورد شروع زندگی در یک شهر ارزان برایتان بگویم امیدوارم بتونم راهنمایی کوچکی کرده باشم.
شما وقتی وارد یک شهر اصطلاحاً ارزان می شوید چند نکته رو باید مد نظر داشته باشید. اول اینکه بدلیل هزینه پایین زندگی در این گونه شهر ها هر منطقه ای از آن شهر برای اجاره کردن خانه مناسب نیست. چون افراد با سطح فرهنگ اجتماعی ضعیف معمولاً در محله های ارزان قیمت بیشتر ساکن می شوند و این مسئله شاید باعث دلزدگی شما بشود. دوستانی که هنوز تشریف نیاوردند آمریکا هرگز اینطور فکر نکنید که همه اینجا مودب و تر و تمیز و با فرهنگ هستند. به همین دلیل شما مجبورید خانه ای در یک محله خوب آن شهر اجاره کنید که بعد متوجه می شوید اجاره خانه شما با همان شهرهای گران تفاوت چشمگیری ندارد.
دوم اینکه شهری که در آن مخارج پایین باشد بالطبع درآمد هم پایین خواهد بود. یعنی همیشه درآمد شغل های ساده و غیر تخصصی تنها به همان مقداری خواهد بود که هزینه اجاره خانه و خورد و خوراک و در خوشبینانه ترین حالت هزینه بیمه و بنزین ماشین شما را پوشش بدهد. (در صورت داشتن شغل فول تایم).
کمتر اتفاق می افتد کسی مثلاً به دالاس یا لاس وگاس برود و بعد از چند سال کارهای ساده یکدفعه از نظر مالی ازین رو به آن رو بشود. (این دو شهر رو که مثال زدم برای اینکه به ارزانی حداقل درمورد اجاره خانه معروفند)
سوم اینکه بازار کار شهرهای ارزان اشباع شده. نه به این مفهوم که کار در آن پیدا نمی شود. کارهای بسیار ساده مثل کار در رستوران، هاوس کیپری در هتل ها، رانندگی تاکسی و این قبیل کارها اتفاقاً در این شهرها فراوان هم هست. و شاغل شدن در این قبیل کارها معمولاً مهاجرها را در دام می اندازد و شهامت پیدا کردن یک موقعیت شغلی و تحصیلی بهتر را از آدم می گیرد.
اینها را که گفتم منظورم این نیست که باید برای شروع به یک شهر گران و پر هزینه رفت.بهتره که در مورد انتخاب شهر آینده نگر بود و تنها به فکر گذران چند مدت کوتاه اول که در هر جایی بالاخره می گذرد، نبود.
برخلاف تصوردرآمددرشهری مثل لاس وگاس بالا وهزینه زندگی پایین هست (ساعتی 12تا16$).بیشتر افرادی هم که من باهاشون درتماس بودم وضعیت شغلی ومالی خیلی خوبی داشتند حتی نیروهای کاری ساده خیلی سریع تونشتند اینجا خونه بخریند.کارهای ساده مثل کاردررستوران وهاوس کیپری درهتل ها ورانندگی تاکسی اشباع نشده وهمیشه نیروی کارنیازهست اون هم به دلیل وجودسالانه حداقل 40 میلیون توریست .افرادی که ازمهارت کلامی وزبانی مناسب برخوردارنیستند سریع ترمیتونندشغلی پیداکنند.ازطرفی وجودکالج ودانشگاه پذیرش افرادبرای تحصیل ویادگیری مهارتهای تخصصی وزبانی ویافتن شغل بهتر آسانترکرده.
البته من هم به این قضیه که فرصت های شغلی غیر تخصصی در شهرهایی مثل لاس وگاس و شهرهای ایالت تگزاس زیاد هستند اشاره کردم. خب نکته ای که هست اینه که افراد معیارهای متفاوتی دارند. مثلاً شاید دغدغه اصلی یک مهاجر در بدو ورود به آمریکا پیدا کردن شغل باشد و به احتمال زیاد این شغل اول یک شغل ساده و غیرتخصصی خواهد بود. اما بعد از مشغول بکار شدن و گذشت مدت زمانی (که بسته به روحیه افراد این زمان می تواند کوتاه یا طولانی باشد)، انگیزه پیشرفت از هر نظر (تحصیلی، درآمد، ارتباطات و ...) برای ما که به هزار امید از اون طرف دنیا به اینجا آمدیم، قلقلکمان می دهد.
اینجاست که باید دید اون شهری که برای شروع انتخاب کرده ایم چه پتانسیل هایی برای ساکنینش دارد. بنظر من کارهای ساده همه جای آمریکا پیدا می شوند. اما اون آقا یا خانم مهندسی که حالا توی آمریکا مثلاً صندوقدار والمارت شده بعد از مدتی دلش برای کار در رشته ای که برایش زحمت کشیده و وقت گذاشته تنگ می شود و حالا باید دید آیا توی اون شهر اصولاً بازار کار و شرایط ادامه تحصیل چه وضعیتی دارد. خیلی ساده ست شما مثلاً تهران و تبریز و شیراز رو با کرمان و خرم آباد و سمنان مقایسه کنید و بعنوان یک مهاجر فکر کنید برای شروع زندگی کدام شهر با معیارهای شما مطابقت بیشتری دارد. همین روش برای آمریکا هم صدق می کند.
ما چه قبول کنیم چه نه هر شهری برای زندگی مردم یک سری نقاط مثبت و منفی دارد. بهتره طبق معیارهایی که داریم شهر مورد نظرمان رو انتخاب کنیم. من فکر می کنم صرف پیدا کردن شغل ساده در ابتدای ورود معیار مناسبی برای انتخاب ایالت نیست به این دلیل که کارهای غیرتخصصی همیشه همه جا ( حتی توی ایران ) بیشتر در دسترس افراد جویای کار هست.
نکته آخر هم اینکه تغییر شهر و ایالت کار آسانی هم نیست بخصوص برای مهاجری که تازه مثل یک نوزاد توی این کشور متولد شده Smile
اینکه شغلهای ساده براحتی ودرهمه ایالتها یافت میشه یک اشتباه وخطای فکری هست به خاطراینکه با این وضعیت اقتصادی خراب درحال حاضرهمین مشاغل هم براحتی دردسترس نیست وحتی اگر هم شخصی بتونه دراین حرفه ها مشغول بشه ناچارخواهدبودکه حتما همزمان دوشغل داشته باشه .چون برخی ازایالتها هزینه زندگی بسیاربالاست ومشاغل ساده هم ازدرآمد کافی برای جبران هزینه های زندگی برخوردارنیستند.اما نکته دیگه اینکه آدمی که ازیک کشوردیگه مهاجرت کرده واومده به این کشورپهناوراگرچنانچه چندسالی موفق بودوتونست با شرایط اینجا کناربیادمطمنا خواهدتونست که ازیک ایالت به ایالت دیگه ای نقل مکان کنه .آمریکا کشوری نیست که بشه برای مدت طولانی دلخوش زندگی دریک شهرویک ایالت شد اینجا ممکن هست یک روز ویا یک هفته یک ویا یک ماه یک شهرویا ایالت اقتصادخودش ازدست بده وبسیاری افرادبیکاربشن وناچارنقل مکان کنندچیزی که من با بیشترآمریکاییها که صحبت میکنم دچارش بودند وبعضی ازافرادتا دویا سه دفعه یا حتی بیشترازیک ایالت به ایالت دیگه نقل مکان کردند.(گواه این قضیه هم تراکها وماشینهای بزرگی هست که این جماعت ازداشتنش لذت میبرندهرلحظه اراده میکنندبخشی اززندگی سواربراین خودروها میکنندوبخشی روهم بصورت گاراژسل حراج میکنندوازیک شهروایالت هجرت میکننددرواقع نوعی زندگی کولی واردراین کشورجریان داره وبه نوعی مهاجرت دراین کشورحتی برای شهروندان خود آمریکا هم پایانی نداره)من خودم زمانیکه اومدم اینجا هدفم این بود که پس ازاینکه مدتی اینجا بودم تحصیل کردم وبه شرایط آمریکا ونحوه زندگی آشنا شدم اگرفرصتی بدست آمد وشرایط اقتصادی کالیفرنیا بهترشد نقل مکان کنم .بنابراین به صرف اینکه شما به یک نقطه ازآمریکا واردبشید ومثل ایران سی سال یا چهل سال ازعمرفقط دریک منطقه جغرافیایی سپری کنیدهرگزاین طورنخواهدبودچون آینده نمیشه پیش بینی کرد.
2013AS6354،رویت:6MAY،ارمنستان . 2،نفر. ارسال : 19MAY، کارنت: 11feb، مصاحبه:هفته29اپریل.کلیرنس :14جوون.ویزا:26جوون.ورود29جولای.لاس وگاس
پاسخ

پیام‌های این موضوع
RE: برای زندگی در آمریکا از کدام شهر شروع کنیم؟ - توسط elima1980 - 2014-05-31 ساعت 08:51
ساکرامنتو - توسط hamed402 - 2015-07-16 ساعت 00:09
ايالت يوتا - توسط iran azad - 2010-11-15 ساعت 01:37
مقایسه شهر های آمریکا - توسط mohsen324 - 2009-11-28 ساعت 14:00
بهترین شهر آمریکا - توسط erfanslash - 2013-03-26 ساعت 15:26
RE: بهترین شهر آمریکا - توسط آنی - 2013-05-25 ساعت 15:33

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان