کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
سفرنامه و تجربه زندگی جدید در آمریکا
سلام سلام

یه دوستی وقتی که من خیلی گیج بودم در انتخاب شهری که می خوام بیام کاری که می خوام انجام بدم و برنامه ریزی هام بهم گفت به هیچ کدوم فکر نکن 10 20 30 40 کن و انتخاب کن هر جا رو دوست داری و برو اونجا بعد یک ماه راهت را پیدا می کنی این وسط کمی دلارهات بیشتر خرج می شه

و من امروز که دارم این مطالب را براتون می نویسم به این باور رسیدم که تویی که داری این مطالب را می خونی نگران چیزی نباش وقتی وارد امریکا بشی کمتر از یکماه طول می کشه که راهتو پیدا می کنی

من 14 اکتبر با پرواز قطر ایران را به مقصد سن خوزه ترک کردم
بلیطم 2280000 با مسیر تهران-دوحه-شیکاگو-سن خوزه
صندلی ها را از سایت قطر ایرلاین رزرو کردم
تهران -دوحه تقریبا دو ساعت پرواز
دوحه یک ساعت معطلی
تهران - شیکاگو تقریبا 14.5 ساعت پرواز
شیکاگو تقریبا 4 ساعت معطلی که ارزشش را داشت فرودگاه شیکاگو خیلی خوبه خیلی
شیکاگو- سن خوزه اصلا نفهمیدم چند ساعت شد اینقدر که ساعت تغییر ساعت داشتم گیج شدم فکر کنم 4-5 ساعتی باشه شایدم بیشتر

نکات مهم:
تمامی کارت پروازها در فرودگاه تهران بهم داده شد
صندلی هایی که رزرو کردم را می تونستم تغییر بدم موقع گرفتن کارت پرواز
موقع گرفتن کارت پرواز ازتون آدرسی در امریکا می خوان و حتما باید ادرس بدید که این مربوط به ایرلاین می شه برای ورود به امریکا ، کاری به ایران نداره
قبل از گرفتن کارت پرواز ویزاها را نماینده شرکت قطری چک می کرد
دو تا ساک 23 کیلو و یک ساک 8 کیلو به داخل هواپیما می شه برد من دو تا ساکم شد 47 کیلو و چیزی نگفت وقتی از تهران می خواهیم بریم قطر مسافرین زیادی به مقصد های غیر از امریکا هستند که
وزن ساک ها متفاوته مثلا تایلند و ژاپن 30 کیلو می تونستند ببرند. اما امریکا دو تا 23 کیلو
داخل هواپیما هم کلی خوراکی می دن
در تمام سه پروازم جون دختر بودم و تنها صندلی کناریم خالی بود و در پرواز امریکایی کنارم دو تا خانم دیگه بودند

پرواز شیکاگو- سن خوزه پرواز داخلی امریکن ایرلاین بود که ارزونترین کلاسش تو پکیج پرواز قطری بود اینو وقتی می خواستم صندلی رزرو کنم فهمیدم چوم فقط دو ردیف اخر بهم جا می داد اونم صندلی وسط و چک کردم دیدم low economy بود

وقتی در تهران ساک ها را تحویل دادم در شیکاگو تحویل گرفتم و بعد از عبور از گیت ها و گمرک اونجا نمایندگی های شرکت های پروازی مختلف ساک ها را تحویل می گرفتند مثلا من رفتم تحویل امریکن ایرلاین دادم و دقیقا چیزی که تو بلیط بود تحویل می گرفتند

ورود به امریکا:
فرودگاه شیکاگو
دقیقا انگار وارد یه فیلم آمریکایی شدی، دقیقا مثل درسای زبان که مربوط به فرودگاه هست همون صداها همون خانم های سیاه پوست با لهجه های غلیظ امریکایی
خیلی باحاله
وقتی وارد هر فرودگاهی می شید باید اینقدر مسیر exit و یا claim baggage را دنبال کنید تا به یه صف برسید که مردم ایستادند و منتظر چک کردن ویزا یا مهر ورود
در اینجا از من پاکت زرد را خواست باز کرد گذاشت لای یه پوشه صورتی و گفت اول ساک هات را تحویل بگیر و بعد برو برای کارا ی مهاجرتیت
منم اول ساک هام را تحویل گرفتم
بچه ها یادتون باشه ساک هاتون را با یه ربان مشخص کنید و مخصوصا قرمز انتخاب نکنید چون اونجا اینقدر تنوع ساک زیاده و همه هم ربان قرمز زدند هاهاهاها
بعد رفتم به قسمتی که کارای مهاجرتی بود
اونجا پوشه را تحویل دادم یه خانواده جلوم بودند همون موقع ادرسم هم که تایپ کرده بودم گذاشتم رو پوشه و گفتم تغییر ادرس دارم
بعد گفت بشین صدات می زنیم
بعد به اسم کوچک صدام زد و اثر انگشت و امضا گرفت و گفت خوش اومدی تقریبا یک ماه دیگه گرین کارتت به ادرس جدیدت ارسال می شه
بعد گفت برو ساک هات را از اون قسمت که گمرک هست رد کن
قسمت گمرک هم چون من چیزی نداشتم جیزی نگفت

دیگه ساک ها را تحویل ایرلاین امریکایی دادم و خودم باید با مترو یا اتوبوس یادم نیست می رفتم سالن پروازهای داخلی اونجا گیت پروازم رو کارت پرواز اشتباه بود وقتی به گیتی که رو کارت پرواز زده بود رسیدم بلیطم را دادم و گفتند برو گیت ... که رفتم اونجا و منتظر پرواز بعدی

وارد سن خوزه که شدم تاکسی گرفتم و رفتم هتل 25$ شد در سانتاکلارا، هتلم به فرودگاه نزدیک بود کلا فرودگاه سن خوزه داخل شهره.
هتل خیلی خوبی بود شبی 109$ شنبه و یکشنبه هم 10$ ارزونتر بودصبحانه هم داشت

روز دوم رفتم بانک chase برام حساب باز نکرد ، گفت اگر کارت شناسایی داری که ادرس دایمی ات در ایران توشه بده تا باز کنیم که من نداشتم
فرداش رفتم bank of america برام حساب باز کرد و البته دو ساعت طول کشید چون صد جا زنگ زد و البته بویزا رو به عنوان گرین کارت تایید کرند و بهم یه دبیت کارت موقت دادند و بعد از دو هفته دبیت کارت اصلیم به ادرسی که دادم پست شد و کردیت کارت ندادند چون سوشیال ندارم و عملا بدون سوشیال کردیت اصلا براتون حساب نمی شه
بعد از 15 روز تونستم یه استودیو از یه خانواده ایرانی اجاره کنم 1250$ برای یک ماه
و تقریبا 40 روز طول کشید که جایی با قیمت 780$ برای زندگی موقت یکساله پیدا کنم البته من خیلی سختگیر بودم
اگر نه چیزی که اینجا زیاده اتاق و اپارتمان

کلا در سن خوزه اجاره خونه خیلی گرونه
استودیو از 1350$ به بالا و خب یه استودیوی معقول برای زندگی 1500$
یک خوابه از 1600$ به بالا
دو خوابه از 2000$ به بالا

اتاق مستر از 900$ به بالا
اتاق که bath مشترک داره بسته به تجهیزات اتاق از 650$ به بالا

من الان یه اتاق با bath خصوصی گرفتم 780$ پس کمی هم بستگی به شانس و محل زندگی داره

واقعیت اینه که در سن خوزه بدون کار و کردیت خونه کرایه نمی دن مگر اینکه ایرانی باشند یا شما یه جور گول بزنید مثلا بگید دانشجویید و با اعتماد به نفس دروغ بگید هاهاهاها و یا اینکه ضامن داشته باشید cosigner

سن خوزه شهر امنی هست ، من حتی شب ساعت 8 تنها تو خیابون بودم و اتفاقی هم نیفتاده
کلا امریکا تا خودت کرم نداشته باشی کسی کاری بهت نداره
اینجا با اینکه وسایل نقلیه عمومی بد نیست و به همه نقاط شهر دسترسی داره ولی داشتن ماشین برا جلوگیری از اتلاف وقت خیلی ضروریه

شرق سن خوزه می گن برا زندگی خوب نیست و همینطور down town
اگر چه من خودم عاشق داون تاون سن خوزه ام از بس قشنگه

اب و هوای سن خوزه خنکه و روزهای گرم و افتابی شب های سرد در زمستون داره کمی رطوبت هم داره اما رطوبت اقیانوسی نه مثل شمال
بارندگی هم شده این مدت بارونهای تند

من گرین کارتم دقیقا یک ماه بعد از ورودم ارسال شد
اما سوشیالم هنوز بعد از سه ماه به دستم نرسیده چون به خاطر فامیلم دچار مشکل شدند هنگ کردند بیچاره ها

در مورد کار باید بگم هنوز تجربه جامعی ندارم که بنویسم ولی حتما بعدا اضافه می کنم

بعدا به سفرنامه ام حتما مطالب خوبی اضافه می کنم فعلا خسته شدم

.................................................................................................................................................................................................
در ادامه مطالبم
دیروز فهمیدم هر جای امریکا باشد زیپ کد شهر و 7777-777 شماره تاکسی هست مثلا سن خوزه می شه 7777-777-408 yellow cab
...............................................................................................................................................................................................
امروز بعد سه ماه سوشیال کارتم را شماره اش را گرفتم و دو روز دیگه هم گفتند کارتش پست می شه هوراااااا
به زودی تجربیات کاری براتون می ذارم
2014AS56## / کیس 1 نفر / رویت قبولی 3 May / ارسال مدارک 12 May - دی اچ ال / سفارت : ابوظبی / ویزا یکضرب:May 15
پاسخ

پیام‌های این موضوع
RE: سفرنامه و تجربه زندگی جدید در آمریکا - توسط iris - 2015-01-14 ساعت 01:07

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان