کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
سفرنامه اروپا
خرداد ماه امسال برای یک سفر به خاطر سمینار ویزای 2 هفته ای شنگن گرفتم و چون سمینار توی فنلاند بود اول رفتم اونجا اما از اونجاییکه می خواستم آلمان و فرانسه رو ببنیم و کسی رو توی هلسینکی (پایتخت فنلاند) نداشتم فقط 2 روز موندم. اما شهر هلسینگی یکی از زیباترین، تمیزترین و راحت ترین شهرهای اروپاست. بعضی جاهاش اینقدر قشنگ و فانتزیه که اینکار داری توی فیلم میبینی! فنلاند یک کشور اسکاندیناویایی هست و مردم فوق العاده مهربان (و با اعصاب راحت!) داشت طوری که وقتی آدرس جایی رو می پرسیدم مثل بعضی از شهرستانهای ایران که مردم با جون و دل آدرس میدن برخورد می کردن و دیدم که یک بار یک خانمی با من پیاده تا اون جا اومد! کلا به خاطر همین رفتارها تصور این که مردم اروپا سردن و به فکر خودشونن بی معنی شد. اما فقط یک راننده ترام (اتوبوسهایی که توی شهر از روی ریل رد میشن) یه ذره برخورد تندی با من داشت چون من با تصور اینکه مثل ایران سوال رو قبل از اینکه سوار بشیم می پرسیم (مثلا فلان هتل توی مسیر هست!) پرسیدم و اون اصلا محل نمی گذاشت انگار کر بود بعد با بداخلاقی گفت بیا سوار شو و اینقدر اونجا داد نزن! (در حالیکه من داد نمیزدم) بعد که خواستم پییاده بشم گیر سه پیچ داده بود که نباید پول بدی باید بلیط بدی یالا من بلیط می خوام (با اینکه یکی از روشهای بلیط گرفتن این بود که از خود راننده بخری و خیلی ها مثل من پول میدادن و راننده اصلا یک دستگاه کوچک داشت که پرینت رو که همون بیلط بود بهت میداد)اما کلا این مرد هم خودش اینجوری بود کاری به تربیت و فرهنگ اونجا نداشت و همه جا هم آدم بداخلاق داره هم خوش اخلاق که خوب اکثریت مردم هلسینکی خوب بودند (غیر از فقط این 1 مورد)
فرانکفورت هم شهری بسیار زیبا و تمیز و مناسب برای زندگی بود. ایرانی زیا دیدم اونجا زندگی می کردن. واقعا همه اونجا شاد و اهل جشنهای مختلف هستند (سبک زندگی اروپایی دیگه). رود ماین از این شهر رد می شه. مراکز خرید خوب و برندهای معروفی توی خیابون زایل اونجا هست که فقط عابر پیده از اونجا رد میشه و ماشین ها خفه ات نمی کنن هر چند که اصلا ماشینای اونجا دود هم نداشتن اینگار! قیمت های پوشاک هم توی آلمان پایین تر از جاهای دیگه اروپا هست (در مقایسه با پاریس). فرانکفورت کلا شهر زیبایی بود. این شهر چون توی جنگ جهانی خیلی ویران شد تقریبا اکثر ساختمونهاش به سبک مدرن و جدید ساخته شده بودند و ساختمون قدیمی کم بود اونجا.
پاریس هم که خوب شهر عشاقه! یک شهر کلاسیک و مدل قدیمی اروپایی. برج ایفلش و کلیساهای معروفش خودش دنیاییه. من در کل 3 روز بیشتر پاریس رو نگشتم. اینقدر جاهای توریستی داره که با حتی 1 هفته هم کارت راه نمیفته! اما در کل همه چیز نسبت به فرانکفورت و هلسینکی توی پاریس قدیمی بود (از معماریساختمانها گرفته تا مترو !) یک کم هم بعضی کوچه هاش کثیف بود اما شاید واسه اینه که من از شهرهای بهتری وارد اونجا شدم وگرنه اگه از ایران مستقیم میرفتم پاریس به نظر اصلا کثیف نمی اومد. اما در کل پاریس رو برای زندگی نپسندیدم. بر عکس اون 2 کشور(فنلاند -المان) انگلیسی بلد نیستن بعد میگن چون تعصب رو زبان خودمون داریم جواب نمیدیم! اما اونایی که بلدن انگلیسی بهت جواب میدن.
یک نتیجه گیری مهم!: اگر کلا آدم اجتماعی هستین تنهایی نرین مسافرت. من دو روزی که توی هلسینکی بودم هیچ آشنایی نداشتم و وقتی هم برای دوست پیدا کردن نداشتم برای همین یه حس غریب و تنهایی تلخی همرام بود (با اینکه توی بهترین شهر دنیا بودم اما این حس تنهایی حال نمیده) اما به محض اینکه به فرانکفورت رسیدم و دوستم اومد استقبالم همه چیز شد برای عین خونه و بیشتر می تونستم از سفرم لذت ببرم.
در نگاه کسی که پرواز را نمی فهمد هر چه بیشتر اوج بگیری کوچتر می شوی. «آلبر کامو»
پاسخ

پیام‌های این موضوع
سفرنامه اروپا - توسط shani - 2012-08-11 ساعت 21:25
RE: سفرنامه اروپا - توسط Ali Sepehr - 2012-08-11 ساعت 23:09
RE: سفرنامه اروپا - توسط shani - 2012-08-12 ساعت 22:58
RE: سفرنامه اروپا - توسط samba - 2012-08-28 ساعت 09:57
RE: سفرنامه اروپا - توسط mansour*** - 2012-08-24 ساعت 13:13
RE: سفرنامه اروپا - توسط sahels70 - 2015-08-15 ساعت 20:16
RE: سفرنامه اروپا - توسط ali1393 - 2015-08-18 ساعت 09:02
RE: سفرنامه اروپا - توسط nelly afshar - 2015-08-22 ساعت 17:59
RE: سفرنامه اروپا - توسط shahramcat - 2016-10-13 ساعت 02:59

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان