مهاجرسرا
مهاجرت به گرجستان - نسخه قابل چاپ

+- مهاجرسرا (https://www.mohajersara.org/forum)
+-- انجمن: سایر کشورها (https://www.mohajersara.org/forum/forum-23.html)
+--- انجمن: گرجستان (https://www.mohajersara.org/forum/forum-91.html)
+--- موضوع: مهاجرت به گرجستان (/thread-4320.html)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

RE: مهاجرت به گرجستان - arashmaziar - 2013-06-22

اگر ایرانید حتما روسی رو شروع کنید, در ابتدا زبان سختیه اما به محض اینکه به محیط وارد بشید به سرعت راه میافتید.
اگر در گرجستانید میتونید هرکدوم رو شروع کنید, خوب حرف زدن مردم و نوشته ها و مدارک و همه کارهای اداری با گرجیه اما برای بیزینس به قول دوستمون اندرو روسی واجب تر از گرجیه چون تعداد زیادی مهاجر یا توریست از روسیه, ارمنستان و اوکراین به گرجستان میان و طبیعتا توقع دارن از شما بتونید با زبانشون صحبت کنید, چون تقریبا همه در اونجا میتونن روسی صحبت کنند. این مساله در شهرهایی مثل باتومی حاد تره, توی باتومی حتی خیلی از مراکز تجاری و یا مغازه ها صاحب روس یا ارمنی یا اوکراینی دارن که گرجی رو بزور میفهمن یا اصلا نمیفهمن برای همین روسی رو باید برای کار راه انداختن یاد بگیرید. توی ایران کلاسهای متعددی هست اما توصیه میکنم همراه با کلاس شروع کنید کتابهای ساده شده بخونید و مدام بخونید تا بهتر بشید. در ضمن اینکه به هیچ وجه حتما حتما انگلیسی رو یادتون نره بلد باشید چون به هر حال یادگیری انگلیسی به مراتب آسون تر از بقیه زبونهاست و چون از ابتدا شما در مدرسه و جامعه باهاش برخورد داشتید به سرعت یاد میگیرید و برای اینکه در جامعه هدفتون زباون اونها رو یاد بگیرید حتما باید یک زبان بیس بلد باشید که خوب طبیعتا انگلیسی در همه کشورهای قابل استفاده هست

RE: مهاجرت به گرجستان - arashmaziar - 2013-06-22

(2013-06-22 ساعت 00:48)iraj نوشته:  با سلام خدمت دوستان.گله ای داشتم از برخی دوستان.دوستان من چرا اینقدر سیاه نمایی میکنید.چرا کورسوی امید بعضی از عزیزان را که به هر دلیل قصد مهاجرت دارند با اطلاعات بعضا نادرست به یاس تبدیل میکنید.عزیزان من مگر قراره کسی جای من و شما را تنگ کند که اینگونه مخ طرف را میزنید که اینجا کار نیست یا با فلان قدر سرمایه کمتر نمیتوانید کسب و کاری راه بیندازید یا اینکه دیگر کارت اقامت به ایرانیها نمیدهند یا سوپر مارکت دیگه جواب نمیده یا مردم گرجستان اهل خوردن فست فود نیستند وهر کس فست فود زده با ضرر جمع کرده.اینها بخش کوچکی از پست هاییست که متاسفانه بیشتر هم از طرف قدیمیهای انجمن گذاشته میشود.دوستان عزیز من شما با سرمایه کم هم میتوانید در تفلیس کسب و کاری متناسب با میزان سرمایتان راه بیندازید .شما بدون طی کردن مراحل اداری مانند ایران مثل جواز کسب و اماکن و...میتوانید بیزنس مورد نظرتان را راه بیندازید.ولی قبل از هرچیز چند روزی را تشریف بیاورید تفلیس و زیر وبم کارتان را در بیاورید و بی گدار به آب نزنید.دوستان من سوپر مارکت یکی از بیزنس های موفق در تفلیس است که بسته به شرایطی میتوانید در آن موفق باشید.مانند جور بودن اجناس و شبانه روزی بودن. در مورد فست فود هم ملت گرجستان شاد و سر زنده هستند و بیشتر دوست دارند دور هم باشند حال یادر کافه یا در رستوران یا... .مک دونالد فقط 4 شعبه شبانه روزی دارد .

من زیاد اینجا خاطره های مختلف رو تعریف کردم, اما یک اتفاق هست که برای من عادی شده. افرادی به من تماس میگیرن میگن میخوایم فلان کار رو بکنیم, بمان کار رو بکنیم و میگم زبان یاد بگیرید, بیاید اینجا بمونید, مراحل اداری رو کاملا مطالعه کنید, کار کردن در شرکتها رو تقریبا فراموش کنید, برای راه اندازی تجارت با سرمایه حداقل 50 هزار دلار تصمیم بگیرید یا تخصص و روابط قوی داشته باشید تا بتونید گلیم خودتون رو از آب بیرون بکشید. خوب اینها مسایلی هست که برخی یا نمیتونن یا از پس انجامش بر نمیان اما به دلایل مربوط به خودشون از سختی کسب و کار در ایران تا شرایط زندگیشون تصمیم گرفتن از ایران به هر قیمتی برن, پس میان مثلا گرجستان و میرسن دم در یه بنگاهی ایرانی, ایشون میگه نه احتیاجی به چیز خاصی نیست شما 2هزار دلار میپردازی من براتون شرکت ثبت میکنم و اقامت میگیرم و بعد میتونی واسه خودت کار راه بندازی و اینجا پول پارو کنی. خوب طرف بعد از 1 ساعت حرف زدن من چون میبینه شرایطی که من میگم سخته میگه خوب این راحت تره فوقش 2000 دلاره و میپردازه و بعد حتی در صورت گرفتن اقامت و ثبت شرکت میاد شروع میکنه به پیاده سازی ایده هاش که از واردات از ایران شروع میشه تا رستوران ایرانی و فست و فود و ساخت و ساز و بعد میبینه تمام افرادی که در ایران یا در گرجستان بهش قول داده بودن ناپدید میشن. و کم کم افرادی دور و برش جمع میشن و شروع به تشویق ایشون میکنن و بهشون قول همکاری میدن, ایشون هم که راه و چاه رو بلد نیست و زبان ناقص میدونه و توی مملکت غریبه به این افراد که در ابتدا بسیار قدرتمند و مهربان و مطمئن به نظر میرسند اعتماد کامل میکنه و با باقیمونده پولش دست به تجارت میزنه, و خوب تا تهش رو میتونید بفهمید که چی میشه. من به جرات بهتون بگم حداقل 10 مورد اینطوری رو در جریان کامل بودم و خوب الان فهمیدم من میتونم فقط راهنمایی کنم و حتی یه مقدار سیاه نمایی کنم تا افراد بیشتر بترسن و کمتر ریسک کنند اما هربار که با شخصی با این شرایط برخورد میکنم آخرش با خودم میگم عیبی نداره به هر حال بعضی هم دوست دارن دروغ بشنون یا مثلا تو ارمنستان تا کسی میاد و میبینه یکسری ساختمون در حال ساخت وجود داره فوری برمیگرده و میگه آی ایها الناس اونجا ساخت و سازه و اگه بریم پولدار میشیم, از یکی دو نفر هم میپرسه که اونها هم معمولا یا شارلاتان هستن یا نابلد و فوری سرمایه میبره اونجا و بلافاصله به دیوار میخوره چون تازه میفهمه اون ساختمونهایی که در حال ساخت دیده تقریبا 6 ساله همونطوری موندن.

حالا افرادی که اینجا میان واقعیتهای جامعه رو میگن حتی به نظر من اگر کمی هم سیاه نمایی کنند به مراتب بهتره چون باعث میشه اشخاص بیشتر دقت کنند و بلافاصله توی دام نیافتند.
من بهتون توصیه میکنم اگر میخواید هرکاری بکنید 30 درصد رو بگذارید به عهده تعریف دیگران و 70 درصد باقی رو همونطور که بارها هم گفتم به عهده خودتونه که بتونید تصمیم بگیرید و این تصمیم به دست نمیاد مگر اینکه شما با پای خودتون قوه قضاییه, ثبت شرکتها, بانکها و سایر بخشهای این کشور رو برید و تحقیق جامع کنید, بعد از اونهم حداقل 2 ماه در اون منطقه اقامت کنید و مدام درباره هدفتون تحقیق کنید.
در انتها اینکه اینجا نظرات متعددی پخش میشه ولی
خودتون باید از برایند آرا با مقدار مناسبی از احتیاط و شاید کمی هم بدبینی اقدام به انتقال پول و سرمایه گذاری کنید.

RE: مهاجرت به گرجستان - andrewlachina - 2013-06-23

(2013-06-22 ساعت 00:48)iraj نوشته:  با سلام خدمت دوستان.گله ای داشتم از برخی دوستان.دوستان من چرا اینقدر سیاه نمایی میکنید.چرا کورسوی امید بعضی از عزیزان را که به هر دلیل قصد مهاجرت دارند با اطلاعات بعضا نادرست به یاس تبدیل میکنید.عزیزان من مگر قراره کسی جای من و شما را تنگ کند که اینگونه مخ طرف را میزنید که اینجا کار نیست یا با فلان قدر سرمایه کمتر نمیتوانید کسب و کاری راه بیندازید یا اینکه دیگر کارت اقامت به ایرانیها نمیدهند یا سوپر مارکت دیگه جواب نمیده یا مردم گرجستان اهل خوردن فست فود نیستند وهر کس فست فود زده با ضرر جمع کرده.اینها بخش کوچکی از پست هاییست که متاسفانه بیشتر هم از طرف قدیمیهای انجمن گذاشته میشود.دوستان عزیز من شما با سرمایه کم هم میتوانید در تفلیس کسب و کاری متناسب با میزان سرمایتان راه بیندازید .شما بدون طی کردن مراحل اداری مانند ایران مثل جواز کسب و اماکن و...میتوانید بیزنس مورد نظرتان را راه بیندازید.ولی قبل از هرچیز چند روزی را تشریف بیاورید تفلیس و زیر وبم کارتان را در بیاورید و بی گدار به آب نزنید.دوستان من سوپر مارکت یکی از بیزنس های موفق در تفلیس است که بسته به شرایطی میتوانید در آن موفق باشید.مانند جور بودن اجناس و شبانه روزی بودن. در مورد فست فود هم ملت گرجستان شاد و سر زنده هستند و بیشتر دوست دارند دور هم باشند حال یادر کافه یا در رستوران یا... .مک دونالد فقط 4 شعبه شبانه روزی دارد .
با اجازه دوست عزیز ارش مازیار . دوست عزیز امید به اینده خیلی فرق میکند با حماقت و ساده اندیشی کسی جای منو تنگ نکرده من به دلایل شخصی اصولا با جامعه ایرانیان گرجستان ارتباط خیلی خیلی کمی دارم حتی سعی کردم با دوستانی که در همین سایت راهنمایشان کردم هم ارتباط مستقیم نداشته باشم ولی هرگز نمیتوانم نابودی سرمایه و عمر دیگران رو تماشا کنم . ببینید یک مشکلی وجود دارد در نگرش ایرانی ها به بیزینس در خارج و ان هم چلاق پنداری مردم بومی ان کشور است علتش هم تجربه تاریخی ایرانی هاست چون اولین و گسترده ترین بیزینس های ایرانی خارج از کشور در کشور های عربی شکل گرفتند و خب پول مفت نفت و تن پروری. بی سوادی و بی عاری بومی ها باعث شد خیلی ها میلیاردر شوند در دوبی و کویت و قطر و....گرجستان و کلا اروپای شرقی این خبر ها نیست . اولا پول مفت نفت در کار نیست و دوما خودشان واقعا از ما سر نباشند عقب تر نیستند . من یه مدت پیش یه ایمیل دریافت کردم از کسی که میخواست تو گرجستان مغازه تنظیم موتور خودرو راه بندازه با مکاتبه فهمبدم که ایشون به تازگی یه مدرک از یه اموزشگاه خصوصی تو ایران گرفته و حدود 6000 دلار هم پول داره بهش هم گفته بودن با این کار میلیاردر میشه تو گرجستان . واقعا شما فکر میکنید این شخص در مقابل رقبای بومی که زبان رو کامل میدونن به خودروها گرجستان اشنا هستند و سابقه هم دارن چقدر شانس داره ؟ جز اینه که همون 20 میلیونی که باهاش تو ایران میتونه یه کار مناسب راه بندازه و در امد خوبی داشته باشه رو نابود میکنه و با دست خالی و عمر تلف شده بر میگرده ایران ؟ طرف یک هفته تفلیس بوده برگشته به من میگه میخوام تو گرجستان فلافل فروشی بزنم و شک ندارم میگیره گفتم خب تا اینجاش قبول فرض میکنیم گرجی ها از فلافل خوششون بیاد میگم به نظرت یه ساندویچ فلافل رو چند میفروشی اونجا گفت 5 لاری خب یه گرجی مگه مغز خر خورده که که پول یه شاورما یا چند تا خینگالی رو بده نخود سرخ کرده بخوره ؟ سطح کیفی فست فود ها و رستوران های ایران خیلی خیلی پایین تر از گرجستانه خب با این سطح بیاید کسی معلومه که هیچ کس ازش خرید نمیکنه مک دونالدی که 4 تا شعبه تو تفلیس داره یه شرکت بین المللی معتبر و قدیمیه که تو هر کوره دهاتی هم اسمشو شنیدن نه یه ادم معمولی از ایران . تازه همون مک دونالدم گرجی ها خیلی کم میرن و اکثریت مشتری هاش توریستن . نمیدونم شما گرجستان بودید یا اگر بودید چند روزه ولی دوستانی که بیشتر بودن خیلی خوب میدونن که گرجی ها ادم های شاد و سرزنده ای هستن و کافه نشینی رو هم دوست دارن ولی بین خودشون و توی کافه های خودشون رو دوست دارن . تو بهترین رستوران ایرانی تفلیس اگه شما تونستید 10 تا مشتری گرجی در روز بهم نشون بدید من همه حرف های شما رو میپذیرم تازه اونم رستورانی که بیش از صد هزار دلار هزینه برا تاسیسش شده . اگه فرصتی برا بیزینس با سرمایه کم و بدون تخصص باشه خود گرجیها مگه چلاق هستن که انجامش ندن ؟ مگه فست فود رو خودشون بلد نیستند بزنن ؟ خیلی از جوون های گرجی بیکارن فکر میکنید برا یه خانواده تفلیسی حتی اگه پولی نداشته باشن (که من با شناختی که از گرجی ها دارم بر عکس ظاهر ساده و بی الایششون وقتی میری تو زندگیشون میبینی که خیلی هم پول دارن ) کار چندان سختیه که 10 هزار دلار برا شروع کار فرزندشون از بانک وام بگیرن ( چیزی که برا اتباع خارجی تو مایه های غیر ممکنه ) و باهاش یه فست فود یا سوپر مارکت بزنن ؟ اگه این کارها اینقدر بازار داره چرا نمیکنن این کار رو ؟ بله با سرمایه های بالای 50 هزار دلار ( ترجیحا بالای 100 هزار تا ) میشه یه کار هایی کرد ولی با کمتر از اون واقعا خیلی ریسک داره .

RE: مهاجرت به گرجستان - saeednasa - 2013-06-23

دوستان عزیز arashmaziar و andrewlachina
من از طرف تمام کسانی که مطالب شما را می خونند و استفاده می کنند از شما تشکر می کنم.
این که وقت می گذارید و دانسته های خودتون را اینجا با دیگران به اشتراک می گذارید قابل تقدیره.
از دوستان دیگری که اطلاعات دارند هم انتظار میره ماحصل تجربیات خودشون را در اختیار سایرین بگذارند . این باعث میشه که افرادی که قصد دارند به کشور دیگری مهاجرت کنند با اطلاعات بیشتری اقدام کنند و هرکسی با توجه به شناختی که از اخلاق ، روحیات ، توانمندی ها و سرمایه خودش داره بتونه در این مورد تصمیم گیری کنه .
به هر حال هر کسی خودش مسئول زندگی خودش ، تصمیمات و عواقب آنها خواهد بود. ما می تونیم تا جایی که می تونیم ( اگر بخواهیم ) به همنوعانمون کمک کنیم . بقیه به عهده خود افراد خواهد بود.
اما این که من نظر شخصی خودم در رابطه با زندگی ، سرمایه گذاری ، کسب و کار و ... در کشور دیگه را اینجا بنویسم ، نظر شخصی منه و ممکنه دیگران با من هم عقیده نباشند. هر کسی در بیان عقاید خودش آزاده و تا جایی که به دیگران توهین نشه بخشی از آزادی های شخصی محسوب میشه.
من سعی می کنم از نوشته های همه عزیزان برداشت منطقی داشته باشم و از بقیه هم تقاضا می کنم با اضافه کردن تجربیات خودشون این موضوع را پربار تر کنند.
از iraj عزیز هم تقاضا دارم کمی بیشتر راجع به سرمایه گذاری در بیزینس های کوچک و متوسط راهنمایی کنند ( درصورت امکان البته ) .

سالم باشید

RE: مهاجرت به گرجستان - abolfazl_ah - 2013-06-27

سلام،
من و یکی از دوستانم قصد داریم که به گرجستان مهاجرت نماییم و برای این کار برنامه ای در نظر گرفته ایم که آن را در اینجا به اشتراک می گذارم و از دوستان با تجربه تر خواهش می کنم در این مورد اضهار نظر نمایند.
هر دوی ما در ایران در زمینه شبکه های کامپیوتری فعالیت داریم و برای پیدا کردن کار در ایران هم مشکلی نداریم، منتهی قصد ما از روی مهاجرت نه از روی سرخوردگی شغلی و عدم موفقیت در این زمینه بلکه به دلیل سرخوردگی اجتماعی است. از آنجایی که ما سرمایه چندانی برای راه اندازی کسب و کار در آنجا نداریم در نظر داریم که با سرمایه ای که بتوانیم جمع کنیم یک خانه در تفلیس خریداری کنیم تا مشکل پرداخت کرایه خانه را برطرف کنیم زیرا که بر این اساس می توانیم به تقاضا برای کسب شغل با درآمد پایین تر از حد معمول هم امید ببندیم و این موضوع ما را در پیدا نمودن کار در میان رقبا کمی پیش بیاندازد.
در مورد زبان ما فارسی زبان هستیم و تسلط خوب به زبان انگلیسی داریم و الان هم هر دو به شدت در حال یادگیری زبان گرجی می باشیم (البته زبان آذری را هم صحبت می کنیم که شاید برای ارتباط با ترکیه ای ها و آذری های مهاجر به درد بخورد).
من در سایت کاریابی jobs.ge کارهای مرتبط با زمینه کاری خودم و دوستم را بررسی کردم و با توجه به آن می توانم خیلی راحت کار را برای خود کنم. منتهی در این میان موضوعاتی مثل زبان و ملیت قطعا تاثیرگذار هستند.
میخواستم بدانم که به نظر شما برنامه ای که ما برای مهاجرت از طریق اخذ ویزای کار در گرحستان در نظر گرفته ایم دارای چه مشکلاتی می باشد.
پیشاپیش متشکرم

RE: مهاجرت به گرجستان - saeednasa - 2013-06-27

(2013-06-27 ساعت 17:42)abolfazl_ah نوشته:  سلام،
من و یکی از دوستانم قصد داریم که به گرجستان مهاجرت نماییم و برای این کار برنامه ای در نظر گرفته ایم که آن را در اینجا به اشتراک می گذارم و از دوستان با تجربه تر خواهش می کنم در این مورد اضهار نظر نمایند.
هر دوی ما در ایران در زمینه شبکه های کامپیوتری فعالیت داریم و برای پیدا کردن کار در ایران هم مشکلی نداریم، منتهی قصد ما از روی مهاجرت نه از روی سرخوردگی شغلی و عدم موفقیت در این زمینه بلکه به دلیل سرخوردگی اجتماعی است. از آنجایی که ما سرمایه چندانی برای راه اندازی کسب و کار در آنجا نداریم در نظر داریم که با سرمایه ای که بتوانیم جمع کنیم یک خانه در تفلیس خریداری کنیم تا مشکل پرداخت کرایه خانه را برطرف کنیم زیرا که بر این اساس می توانیم به تقاضا برای کسب شغل با درآمد پایین تر از حد معمول هم امید ببندیم و این موضوع ما را در پیدا نمودن کار در میان رقبا کمی پیش بیاندازد.
در مورد زبان ما فارسی زبان هستیم و تسلط خوب به زبان انگلیسی داریم و الان هم هر دو به شدت در حال یادگیری زبان گرجی می باشیم (البته زبان آذری را هم صحبت می کنیم که شاید برای ارتباط با ترکیه ای ها و آذری های مهاجر به درد بخورد).
من در سایت کاریابی jobs.ge کارهای مرتبط با زمینه کاری خودم و دوستم را بررسی کردم و با توجه به آن می توانم خیلی راحت کار را برای خود کنم. منتهی در این میان موضوعاتی مثل زبان و ملیت قطعا تاثیرگذار هستند.
میخواستم بدانم که به نظر شما برنامه ای که ما برای مهاجرت از طریق اخذ ویزای کار در گرحستان در نظر گرفته ایم دارای چه مشکلاتی می باشد.
پیشاپیش متشکرم

با کسب اجازه از مازیار و اندرولاچینا ی عزیز که پیشکسوت امور گرجستان محسوب می شوند
من فکر می کنم با توجه به اینکه تخصص شما در شاخه کامپیوتر است ، پیشنهاد می کنم به جای اینکه به دنبال استخدام شدن در جایی باشید ، کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید. فروشگاه اینترنتی ، تبلیغات اینترنتی ، طراحی سایت ، ارائه خدمات شبکه و سیستم به صورت حضور در محل و ...
اما باید صبر و حوصله داشته باشید تا بتوانید اعتماد مشتریان را جلب کنید. همچنین همکاری با یک یا چند جوان گرجی هم می تواند پیشرفت شما را تسریع کند.
با این حال arashmaziar و andrewlachina لطف کنند اگر من اشتباه می کنم تصحیح فرمایند .

برقرار باشید

RE: مهاجرت به گرجستان - abolfazl_ah - 2013-06-28

(2013-06-27 ساعت 19:06)saeednasa نوشته:  
(2013-06-27 ساعت 17:42)abolfazl_ah نوشته:  سلام،
پیشاپیش متشکرم

با کسب اجازه از مازیار و اندرولاچینا ی عزیز که پیشکسوت امور گرجستان محسوب می شوند
من فکر می کنم با توجه به اینکه تخصص شما در شاخه کامپیوتر است ، پیشنهاد می کنم به جای اینکه به دنبال استخدام شدن در جایی باشید ، کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید. فروشگاه اینترنتی ، تبلیغات اینترنتی ، طراحی سایت ، ارائه خدمات شبکه و سیستم به صورت حضور در محل و ...
اما باید صبر و حوصله داشته باشید تا بتوانید اعتماد مشتریان را جلب کنید. همچنین همکاری با یک یا چند جوان گرجی هم می تواند پیشرفت شما را تسریع کند.
با این حال arashmaziar و andrewlachina لطف کنند اگر من اشتباه می کنم تصحیح فرمایند .

برقرار باشید
دوست عزیز ممنون از راهنمایی شما، قطعا راه اندازی کسب و کار دارای ریسک از بین رفتن سرمایه میباشد حتی در ایران که سرزمین وطنی امان هست ولی در مورد مهاجرت از طریق کار قضیه کاملا متفاوت است. بله این خیلی خوب هست که آدم بتواند کارآفرینی کند و صاحب کسب و کار خود باشد منتهی می توان سطح توقعات را پایین آورد و یک کارمند موفق بود.
فکر می کنم در آنجا هم اشخاصی هستند که از طریق ویزای کار اقدام کرده باشند و این موضوع قطعا با حضور برخی فعالان ایرانی که اقدام به راه انازی کسب و کار درگرجستان نموده اند افزایش می یابد.
منتظر پاسخ شما در این خصوص و همچنین سایر دوستان هستم. بسیار ممنون

RE: مهاجرت به گرجستان - andrewlachina - 2013-07-03

از دیروز اتباع ایران برای ورود به خاک گرجستان باید ویزا داشته باشند . داستان مسافرت توریستی بدون ویزا و 45 روز ماندن با یک مهر توی پاسپورت تمام شد .

RE: مهاجرت به گرجستان - saeednasa - 2013-07-03

بله . به سلامتی . اینم خبر کامل :

وزارت امور خارجه اعلام کرد بر اساس تصمیم دولت، قرارداد ‘لغو ویزا’ برای اتباع ایرانی به صورت یک جانبه از سوی گرجستان ملغی شده است. بر اساس این اطلاعیه، از اول ژوئیه ۲۰۱۳، اتباع ایرانی برای ورود به گرجستان مشمول دریافت ویزا و پرداخت هزینه آن خواهند بود.

خبرگزاری فرانسه نیز امروز به نقل از ‘ایراکی وکوا’ سخنگوی وزارت امور خارجه گرجستان، علت فسخ یک جانبه قرارداد لغو روادید را ‘نگرانی دولت تفلیس از گسترش روابط بازرگانی و استفاده ایران از سیستم مالی این کشور برای دور زدن تحریم‌ها’ عنوان کرد.

روزنامه وال استریت ژورنال ماه گذشته از سفر دو هیات از وزارت خرانه‌ داری آمریکا به گرجستان برای مذاکره درباره نگرانی روزافزون آمریکا از گسترش روابط تجاری و مالی تهران و تفلیس و استفاده تهران از سیستم مالی گرجستان برای دور زدن تحریم‌ها خبر داده بود.

در حال حاضر، ویزای گرجستان برای اتباع ایرانی در مرزهای ورودی و توسط پلیس مرزی صادر و هزینه ویزای ’۹۰ روزه یک بار ورود’ برای هر نفر معادل ۵۰ لاری (۱٫۶۵ لاری = ۱ دلار آمریکا) خواهد بود.

این تصمیم دولت، از امروز ۲ ژوئیه، در کلیه مرزهای رسمی گرجستان به اجرا گذاشته شده است و اتباع ایرانی برای ورود به خاک گرجستان نیاز به ویزای معتبر خواهند داشت.

در پاییز سال ۲۰۱۰، ‘منوچهر متکی’ وزیر خارجه وقت ایران، در دیداری با همتای گرجی خود،‌ تفاهم‌ نامه لغو روادید میان دو کشور را امضا کرده بود.

مقامات ایرانی هنوز واکنشی نسبت به فسخ یک جانبه قرارداد لغو روادید توسط گرجستان نشان نداده‌اند.

منبع: اینتر پرس، خبرگزاری سیویل . برگرفته از تفلیس دات کام

RE: مهاجرت به گرجستان - johnsmith - 2013-07-04

یک سوال از دوستان با تجربه در این زمینه:
آیا برای ثبت شرکت در گرجستان به یک آدرس در گرجستان نیاز است؟
آیا پس از ثبت شرکت در گرجستان می‌توان یک حساب بانکی با امکان پرداخت و دریافت اینترنتی باز کرد؟

RE: مهاجرت به گرجستان - arashmaziar - 2013-07-04

(2013-07-04 ساعت 02:42)johnsmith نوشته:  یک سوال از دوستان با تجربه در این زمینه:
آیا پس از ثبت شرکت در گرجستان می‌توان یک حساب بانکی با امکان پرداخت و دریافت اینترنتی باز کرد؟

در مورد آدرس بله حتما لازمه هرچند مثل ایران لزومی نداره این آدرس صرفا یک ملک تجاری باشه.
پس از ثبت شرکت میتونید حساب باز کنید اما دقت کنید که نقل و انتقال پول در تمام حسابهای شرکتی صرف نظر از ایرانی بودن شما به شدت تحت کنترل اداره مالیات خواهد بود بنابراین بدون حساب و کتاب پول جابجا نکنید که مشکلات بعدی گریبانگیرتون نشه.
در ضمن دقت کنید از حدود 2 ماه هست که دولت گرجستان به شدت درباره حسابهای ایرانیها مواردی رو کنترل میکنه که مهمترینشون اینه که پولی با مقدار بالا از جایی خارج گرجستان وارد حساب شما بشه و سپس دوباره از گرجستان خارج بشه. به عنوان مثال شما 40هزار دلار از جایی خارج از گرجستان به حسابتون واریز میشه و سپس مثلا این پول رو برمیدارید و اثری از این پول در داخل گرجستان نباشه براتون مشکل درست میشه.
این مساله درباره پولی که در گرجستان از فعالیتهای اقتصادی بدست میاد صدق نمیکنه و میتونید پولتون رو هرجا که میخواهید ببرید
درضمن در صورتیکه بتونید اثبات کنید که این پولی که از خارج به حسابتون اومده نتیجه فعالیت اقتصادی قانونی شما بوده میتونید اونو بدون مشکل خارج کنید. اثبات قانونی بودنش هم یعنی شما توضیحات کامل و کپی قرارداتون با طرف واریز کننده رو به بانک ارائه بدید.
اگرهم این پول داخل گرجستان خرج بشه , به عنوان مثال باهاش ملک خریداری بشه مشکل خاصی نخواهید داشت.

RE: مهاجرت به گرجستان - johnsmith - 2013-07-04

(2013-07-04 ساعت 09:43)arashmaziar نوشته:  
(2013-07-04 ساعت 02:42)johnsmith نوشته:  یک سوال از دوستان با تجربه در این زمینه:

در مورد آدرس بله حتما لازمه هرچند مثل ایران لزومی نداره این آدرس صرفا یک ملک تجاری باشه.
پس از ثبت شرکت میتونید حساب باز کنید اما دقت کنید که...

ممنون از توضیحات و راهنماییتون. الان یک سوال دیگه برام پیش اومد و اونهم اینکه من که ساکن ایران هستم چه آدرسی رو باید برای ثبت شرکت ارائه بدم؟

RE: مهاجرت به گرجستان - arashmaziar - 2013-07-04

در نهایت، خبرگزاری «ترند» توضیحات وزارت خارجه گرجستان درباره لغو مقررات عبور و مرور بدون ویزای ایرانیان به این کشور را منتشر کرده است. به نوشته این خبرگزاری، «مایا پانژیکیدزه»، وزیر خارجه گرجستان روز گذشته اظهار داشته لغو مقررات سفر بدون ویزا با ایران، موقتی است و هیچ نکته نگران کننده ای درباره آن وجود ندارد. وی گفته: «این تصمیم وزارت خارجه نیست. این تصمیم از سوی کمیسیون مسئول امور مهاجرت گرفته شده و کمیسیون مذکور، زیرمجموعه وزارت دادگستری است». به گفته وی، از آنجا که گرجستان در حال تدوین یک سیاست مهاجرتی برای خود است، برخی موافقتنامه های مربوط به ویزا به طور موقت به حال تعلیق درآمده و مورد ایران نیز جزئی از همین برنامه است. وی گفته ایرانیان می توانند هم از طریق سفارت و هم در مرز دو کشور، به راحتی نسبت به تهیه ویزا اقدام کنند.
لینک خبر

RE: مهاجرت به گرجستان - saeednasa - 2013-07-04

یک روز پس از اعلام رسمی تصمیم دولت گرجستان مبنی بر فسخ یک جانبه قرارداد ‘لغو ویزا’ با ایران، مقامات دو کشور با ابراز نظر در این رابطه، نسبت به موضوع واکنش نشان داده و مواضع خود را تبیین کرده اند.

‘بیدزینا ایوانیشویلی’ نخست وزیر گرجستان در جمع خبرنگاران و بدون اشاره به فسخ قرارداد ‘لغو روادید’ با ایران، اعلام کرده است که ما به موازات رعایت قوانین بین المللی و پایبندی به تعهداتمان نسبت به سازمان ملل، روابط خوب همسایگی با ایران را حفظ خواهیم کرد. ما نمی توانیم اجازه دهیم که ‘کالاهای تحت تحریم’ و ‘پول های سیاه’ وارد گرجستان شود.

‘ماایا پانجیکیدزه’ وزیر امور خارجه گرجستان نیز در یک کنفرانس خبری، فسخ قرارداد ‘لغو ویزا’ با ایران را موقتی دانست و اعلام کرد، این تصمیم توسط کمیته ای که بر روی سیاست های جدید مهاجرتی کار می کند و ریاست آن با ‘وزیر دادگستری’ گرجستان است اتخاذ شده و وزارت امور خارجه در این رابطه نقشی نداشته است.

خانم پانجیکیدزه افزود، گرجستان با چالش های جدیدی روبرو است و باید بر اساس این چالش ها سیاست های جدیدی اتخاذ کند. ما تا کنون هیچ سیاست مشخصی در رابطه با مسئله مهاجرت نداشته ایم و اکنون در حال تدوین این سیاست ها هستیم. در چارچوب سیاست های جدید، اتباع ایران و برخی دیگر از کشورها برای ورود به گرجستان نیاز به اخذ ویزا خواهند داشت.

‘علاءالدین بروجردی’ رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، با بیان اینکه لغو قرارداد ورود بدون ویزای ایرانیان به گرجستان اهمیتی ندارد، گفت: از آنجا که صنعت توریسم از صنایع پول‌ساز دنیا است، گرجستان با لغو قرارداد ورود بدون ویزای ایرانیان، خود را تحریم کرد.

آقای بروجردی افزود، میزان ایرانیانی که به گرجستان سفر می کنند آنقدر قابل توجه نیست که لغو یکطرفه این قرارداد اهمیت پیدا کند.

یک مقام مسوول در وزارت امور خارجه ایران نیز با اشاره به اطلاعیه وزارت امور خارجه گرجستان مبنی بر توقف قرارداد ‘لغو روادید’ با ایران گفت، در نامه‌ ارسال شده به وزارت امور خارجه ایران اعلام شده که این تصمیم به علت تغییرات در قوانین مهاجرت گرجستان بوده است و در نتیجه آن گرجستان تصمیم گرفته است تا از اول ژوئیه قرارداد ‘لغو روادید’ را به صورت موقت متوقف کند. قوانین مربوط به صدور ویزا، جزء قوانین حاکمیتی کشورها است که بسته به شرایط روز و سیاست‌های کشورها تغییر پیدا می‌کند تا بر اساس آن تصمیم بگیرند که صدور ویزا را تسهیل کنند یا محدودیت‌هایی در رابطه با آن ایجاد کنند.

این مقام مسوول در وزارت امور خارجه ایران افزود، گرجستان خواسته است، ایرانیانی که قصد سفر به این کشور را دارند از طریق سفارت گرجستان در تهران یا در مبادی‌ ورود‌ی‌های زمینی و هوایی اقدام به اخذ روادید کنند.

در نهایت نیز یک منبع آگاه در سفارت ایران در تفلیس اعلام کرد، در توضیحی که سفارت ایران از وزارت امور خارجه گرجستان در رابطه با فسخ یک جانبه قرارداد ‘لغو روادید’ با ایران خواسته بود؛ وزارت امور خارجه گرجستان اعلام کرد، قوانین مهاجرتی در این کشور تغییر کرده و بر مبنای قوانین مهاجرتی جدید تغییر و تحولاتی ایجاد شده است که این اقدام نه تنها برای ایران که برای خیلی از کشورهایی که با گرجستان لغو روادید داشته اند نیز صورت گرفته و برای آن کشورها نیز اخذ روادید برقرار شده است.

وی درباره این خبر که گفته شده سخنگوی وزارت خارجه گرجستان برقراری نظام اخذ روادید برای اتباع ایران را در راستای نگرانی از گسترش روابط بازرگانی و استفاده ایران از سیستم مالی گرجستان برای دور زدن تحریم ها اعلام کرده است، اظهار داشت: باید در خصوص صحت و سقم این خبر اطلاع کسب کنیم .

این منبع آگاه درباره واکنش ایران به این مسئله نیز گفت: هر کشوری حق دارد که قوانین مربوط به خود را اصلاح کند و طبیعی است که ما نمی توانیم در امور داخلی گرجستان دخالت کنیم.

برگرفته از تفلیس دات کام

RE: مهاجرت به گرجستان - johnsmith - 2013-07-05

با توجه به تغییرات اخیر به نظر می‌رسه گرجستان دیگه هیچ مزیتی نسبت به جاهای دیگه مثل ترکیه نداره!