کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
خرید کردن در آمریکا:از کجا و چگونه خرید کنیم!
یکی از چیزهایی که هر مهاجری را در روزهای اول درگیر خود می کند خرید کردن است .به نظر من هر مکانی آداب خرید کردن خاص خود را دارد که این اداب به مرور دستگیر آدم می شوند ،مثلا در ایران همۀ ما می دانستیم که فلان جنس را از کجا بخریم، کجا ارزانتر است ،کجا تنوع جنس بیشتر است و یا می دانستیم که به حرف فروشنده و تیکت قیمت توجه ای نداشته باشیم و تا جان در بدن داریم می توانیم چانه بزنیم وتخفیف بگیریم.

ولی ورود به محیط جدید باعث می شود که آدم کمی در خرید کردن گیج شود.من که در این چند ماه مدرک کارشناسی امور خرید را از دانشگاه شخصی آمریکایی خود،با ممارست فراوان دریافت کرده ام وتحقیقات بی شمارِ میدانی در این زمینه نموده ام. گفتم شاید بد نباشد بقیۀ هموطنان را از تجارب خریدوار خویش آگاه نمایم.

نکاتی که یک خرید کن حرفه ای در آمریکا باید به آن توجه کند:

1-از کم اهمیت ترین شروع می کنم:هر فروشگاهی درب مخصوص ورود و خروج دارد که باید سعی کنید به نوشتۀ روی آن برای ورود و خروج توجه کنید که اشتباها از در خروجی وارد نشوید !که البته اگر هم وارد شوید اتفاق وحشتناکی نمی افتد ،ولی مردم اینجا معمولا این نکته را رعایت می کنند.
1.5-در ضمن در محوطۀبیرون فروشگاههای بزرگ چند جایگاه مخصوص برای برگرداندن چرخ خرید وجود دارد،پس بعد از منتقل کردن اجناس به داخل ماشین ،چرخ خود را به امان خود رها نکنید و به نزدیکترین جایگاه برساند!

2-این جا چانه زدن به هیچ وجه رسم نیست و علاوه بر قیمتی که روی جنس زده شده باید 8-9درصدی هم به عنوان تکس ،اضافه بپردازید.فشار این پول را وقتی در تحتانیترین قسمت وجود خود حس می کنید که مبلغ بالایی خرید کرده باشید وگرنه معمولا به چشم نمیاید،پس زیاد غصه نخورید!
2.5-پس از پرداخت با کردیت کارت ورقه ای به شما داده می شود که باید آنرا امضا کنید.پرداخت با دبیت معمولا امضا نمی خواهد.

3-قبض خریدتان را حتما نگهداری کنید چون می توانید در هر صورتی مثل خراب بودن یا حتی همینطور عشقی ،جنس را با داشتن فاکتور خرید تا مدت زمانی که در هر فروشگاه مشخص است ،پس بدهید.حتی اگر در مورد جنسی شک دارید بهتر است برچسب قیمت را هم نگه دارید چون گاهی بدون آن ،به دلیل اینکه قیمت جنس را نمی دانند ،پس نمی گیرند.

4-اصلا و ابدا به حراجها توجهی نداشته باشید و در مورد پیدا کردن ارزانتزین قیمت به اینترنت و تحقیقات میدانی خود بیشتر اعتماد کنید تا حراج.حراجها دروغ بزرگی بیش نیستند پس گولشان را نخورید.
حتی همین تنکس گویوینگ که مردم برایش در صفهای شبانه می خوابند بیشتر به یک شو شباهت دارد و من در تعجبم که چطور مردم آمریکا به این راحتی گول می خورند!!!
بحث تنکس گوینیگ را بعدا به صورت مجزا مطرح می کنم چون می دانم که خیلی از ایرانیهای مقیم آمریکا هم آنرا باور دارند. ولی من مدارکی برای اثبات حرفهای خود دارم که بعدا می گویم.هر چه باشد کارشناسم!

5-از نکات جالبی که در اواخر روزهای گرفتن کارشناسیم در امور خرید ،به آن دست یافتم اینست که خرید اینترنتی در بسیاری مواردبه مراتب ارزانتر از خرید حضوریست و این از عجایب آمریکاست!!
شما کافیست سایتهای فروشگاههای مرسوم را چک کنید ،خیلی از اجناسی که قیمت مناسبی دارند در آن فروشگاه در دسترس مردم وجود ندارند و فقط آن لاین قابل خرید هستند.
من این اواخر حتی به خودم زحمت بیرون رفتن از خانه را نمی دهم وآنلاین جنس را پیدا می کنم ، قیمتش رابا چند فروشگاه دیگر مقایسه میکنم و می خرم. البته گاهی می شود اگر نخواهید پول اضافه برای حمل ونقل بدهید آن لاین بخرید و خودتان حضورا جنس را از مغازه تحویل بگیرید.

قصۀ ما هنوز به سر نرسیده و در مباحث بعدی در مورد ارزانترین فروشگاهها ، حراجها وتنکس گیوینگ خواهم گفت.
دوباره تاکید می کنم که من کارشناسم ،حرفهای مرا در خرید جدی بگیرید!Cool
برنده لاتاری ۲۰۰۹. ساکن لس انجلس.

وبلاگ: https://rasaraplanet.wordpress.com سیاره راساراسا
پاسخ
تشکر کنندگان: maryamjay ، ساشا ، mohsen324 ، سارا کوچولو ، اليزا ، seravin ، WIKIMAN ، Behinaz ، Ali Sepehr ، Jav3 ، megaholding ، idn ، parsa ، hasti_banoo ، farzaddv2009 ، soma ، hvm ، laili ، babakped ، leili ، soheilbadami ، rs232 ، tehranipoor ، reza22 ، honareirani ، arshiya ، OverLord ، meweadl ، kianoush ، soroush2031 ، iSoheil ، Hossein81 ، R.F ، parmida.722 ، drkamrani1 ، Monica ، sib 24 ، star4631 ، Anahid ، arashk ، Prince ، aadine ، jayjay ، farzad24 ، mary joon ، Mojhdeh ، 1979SAM ، jalaldaiy ، gadfly ، بنيتا ، hamedrouhi ، MOHSEN8766 ، mavarfan ، armido ، kasra ، lorecance ، پرستو ، سروش سعیدی ، nastaran86 ، arshida ، mh_hshk ، prsk ، arman809 ، leaden_boy ، mitr.p ، amin_a ، حامد ، Mehranbt ، humsun ، Rainy ، comrun ، Hediyeh ، farnaz82 ، AmericanHamid ، smebi2011 ، paria33 ، Dr.Fox ، Lucky Luke ، persian_viper ، masih sh ، ali ringo ، SH1A2R3 ، Omidooo ، emrah66 ، mohsen66 ، هرمس ، نازنین 932 ، smmyp ، behrooz ramezani ، mooj ، EKSET ، ranebr ، khavaran ، Solitude ، Orchin ، ساری ، saba1100 ، fire dragon ، hoj_s000 ، farmiz ، NedaE ، lilac ، usa lover ، pooyash ، M.Masoud.M ، ali234 ، pashooli ، shimoda ، پروا ، Robert ، gitialyari ، b_argi ، farshadsh ، miladtorfi ، mahbube ، امير جو ، rozelo ، FMANIS ، soruosh ، مریم رف ، vahid_ce ، Aries_son ، mhz_ir ، AB2014 ، azadeh2014 ، godot ، taleghani ، soli asali ، لاتاری ، hgbeigi ، mlo ، bahram2014 ، face1 ، frozen mind ، pouria.narimisa ، qeshmi ، امین ب ، amirdadash ، niloosin ، noobnoobi ، omid05 ، remarya ، ibehnam ، m.ghoreishi ، sepideh jan ، alitahus ، حاجی واشنگتن ، محمد مهری ، آلیس-1980 ، پارسا یی ، taherifar ، امین 13 ، SomeOneX ، msar ، جهان20 ، usatravel ، Mahmood129 ، fa15 ، Siamak ، mahvash ، samane1363 ، Nataliea ، bugbear ، nik.truth ، نسل سوخته ، matin86 ، Amir.AA ، Sheidaa arab ، copol ، Karimzadeh_7531 ، alirezanz ، Joje mohajer ، pishtaz611 ، reza.zr ، fn_glor ، moonwalk

پیام‌های این موضوع
خرید کردن در آمریکا:از کجا و چگونه خرید کنیم! - توسط rasarasa - 2010-02-17 ساعت 15:06

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان