کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
سیاتل، ایالت واشنگتن
(2013-12-28 ساعت 10:33)artam2 نوشته:  
(2013-12-28 ساعت 07:44)kɪŋ نوشته:  جای دوستان خالی با آرش عزیز (آچی) ۵ روز رفتیم ونکوور کانادا.
نکاتی به نظرم میرسه که بد نیست اینجا برای شما هم بگم.
دفعه قبل که رفتم ونکوور ۳ سال پیش بود. از ایران به عنوان ویزیتور وارد کانادا شدم (اول تورنتو).
مردم تورنتو، شهری که از خیلی جهات نماینده کاناداست، به نایس بودن معروفند. مثلا وقتی تنتون به تن اونها میخوره، اگر فرصت کنید زودتر از اون شخص بهش بگید sorry، بلا فاصله او هم به شما میگه sorry. یه جورایی انگار معذب شده و احساس گناه میکنه که باعث شده شما بهش بگید ساری! خلاصه خیلی نایس هستند.
اما همونطور که هر چیزی تو این دنیا قیاسیه و مطلق نیست و قتی در مقام مقایسه بر میایم میبینیم که واژه‌های توصیفی تغییر میکنند، در این مورد هم نایس بودن مردم تورنتو یک جور دیگه تعبیر میشه. سه سال پیش، من ۲۰ روز تورنتو بودم و بعد از شب سال نو برای مدت دو هفته وارد ونکوور شدم. ونکوور از نظر آب و هوایی اصلا نمونه خوبی برای کانادا نیست. هر جا اسم کانادا میاد آدم یاد برف و کولاک و یخبندون میفته. اما ونکوور بسیار هوای معتدل و لطیفی داره. چه در زمستان و چه در تابستان.
اما مردم ونکوور رو اینقدر نایس دیدم که در مقایسه، به نظرم اهالی تورنتو خیلی هم عصبی اومدند! حالا این اتفاق یکبار دیگه تکرار شد! اینبار در مقایسه ونکوور و سیاتل (یا دقیقتر بگم محدوده سیاتل)
توی این سفر با توجه به اینکه با جنبه‌‌های جدیدی از زندگی در آمریکای شمالی آشنا شده بودم، متوجه تفاوتهایی شدم که به شما میگم:
  • آب و هوای ونکوور کم و بیش شبیه اینجا است و میشه گفت کمی سردتره. اینجا رو من خیلی بیشتر دوست داشتم.
  • پوشش گیاهی بطور ملموسی کمرنگ تر از واشنگتنه. دقیقتر بخوام بگم محیطهای جنگلی در اکثر جاهای واشنگتن (به جز خود سیاتل) بسیار بیشتر دیده میشه و تو دلشون مناطق مسکونی و اتوبانها و مغازه‌ها قرار دارند. اما توی ونکوور حتی جاهای خالی از سکنه هم پیدا میشد که عاری از جنگل باشه. بعنوان یک نمونه درختان «سرو غربی» (western cedar tree) که در منطقه ما همه جا هیست تقریبا، توی ونکوور فقط تو پارکها و جنگلها هست. و محیطهای غیر جنگلی بیشتر از اینجاست. این درختهای خاص خیلی بلندند. بعضیهاشون به ۷۰ متر هم میرسند و قطر تنه اونها در روی زمین به ۴ متر هم میرسه.
  • ساکنین ونکوور وقتی باهاتون صحبت میکنند خیلی محکم و به ظاهر بی احساس حرف میزنند. حتی اگر جملاتشون پر از گریتینگ و حرفهای نایس باشه. من نرمش و آرامش بیشتری توی صحبت کردن آمریکاییهای اینجا دیدم. این طرز صحبت کردن به تورنتو و جاهای دیگر کانادا که من دیدم هم خیلی شباهت داره.
  • توی رانندگی بسیار مردم ایالت واشنگتن صبور و احترام گذار ترند. خیلی پیش میاد که من یه جایی میخوام برم و سرعتمو خیلی کم میکنم یا استاپ میکنم و پشت سریهام معطل میشن. توی کانادا بلافاصله بوق میزنند. یا اگر راهنما بزنی که لاین عوض کنی بهت راه نمیدن و سعی میکنند ازت عبور کنند. البته در این مورد مثل رانندگان در ایران، خطر نمیکنند و تا جاییکه بی خطره این کارو میکنند. در حالیکه تو ایالت واشنگتن کمتر پیش آمده که عصبی شدن و بی حوصلگی راننده‌ها رو ببینم. یا به محض اینکه راهنما میزنم میبینم ماشین کناری سرعتشو کم کرده و راه رو برام باز میکنه. یک دوستی به من گفت اینها به خارجیها حساسند و وقتی میبینند پلاک ماشینت مال کانادا نیست باهات لج میکنند!
در مجموع این ایالت رو خیلی بهتر از ونکوور کانادا دیدم.

[align=center]

سلام امیر مهاجر عزیز
خیلی وقته که منتظر نظرات شما در مورد سیاتل( البته بعد از ورودتون) هستم و با توجه به شناخت کمی که از شما دارم این را می دانم که شما تا نسبت به موضوعی اطمینان کافی نداشته باشید آن را بیان نمی کنید،به همین دلیل خواهش میکنم بیشتر برای ما از سیاتل بگویید.
با تشکر فراوان
سلام امیر مهاجر عزیز

من از صفحه اول این تاپیک رو تا همین جا بطور کامل خواندم و بطور دقیق یادداشت برداری کردم. از مطالب شما و همچنین مهتاب عزیز بسیار بسیار استفاده کردم. بنظرم گرم شدن و راه اندازی این تاپیک و شهر سیاتل مدیون شما دو نفره و البته دوستان دیگر . به زودی با تجربیاتی که از این مطالب کسب کردم من هم مطالبی را ارائه خواهم کرد.
شماره کیس:2015AS4xxx
تاریخ رویت قبولی:سوم می 2014, سفارت:ابوظبی , تعداد افراد کیس : ۴ نفر , مصاحبه:20 اپریل، ویزا:23 جون(خودم و بچه‌ها) و 22جولای(خانمم)، ورود به آمریکا(آتلانتا - آلفرتا): 18 سپتامبر 2015 Cool

پاسخ
تشکر کنندگان: قصه گو ، مهتاب - 2251 ، Rooz ، sami_rg ، maria2000 ، mrlzdh ، r.bazargan ، Iaccept ، barfi1 ، Reza Smart
(2014-01-09 ساعت 11:02)مهتاب - 2251 نوشته:  يه نكته ديگه راجب گرفتن خونه بگم مخصوص بچه مدرسه اي دارها!
من پارسال كه اومدم خوب همين كه ميديدم محله خوبه برام كافي بود ولي الان كه ميخوام خونه امو عوض كنم ميبينم كه بايد مدرسه روهم عوض كنم حالا جالبش اينه ميبيني تو خيابون ما مجتمع اول خيابون جزو يه مدرسه ميشه و ما كه كنارشيم يه مدرسه ديگه! گريد اون مدرسه ١٠ هست و مدرسه اي كه به ما ميخوره ٨ ! حالا هر چي هم به مدير مدرسه ميگم من خودم بچه رو ميبرم و ميارم قبول نميكنن
الان خونه هاي مناسب تري هم پيدا كردم كه خودخونه و محله عاليه ولي مثلا مدرسه اي كه جزوشه گريدش ٦ هست !
حالا گفتم كه دقت كنين كه گريد مدرسه خيلي مهمه كه چه جوري باشه مخصوصا براي بچه هاي ما كه رسيدگي بيشتر لازم دارنSmile
مهتاب خانم عزیز

از اینکه بالاخره موضوع مدرسه و بچه مدرسه‌ای ها هم مطرح شد خیلی ممنون.
ما هم با خواندن مطالب بسیار مفید و زیبای شما و دوستان دیگر و بخصوص تعریف‌های بسیار زیادی که از شما و سیاتل در این تاپیک مطرح شد یکی از گزینه‌های اصلی مان برای آمریکا سیاتل است. با توجه به تجربه شما و حضور طولانی‌تر اگه میشه یه کم در مورد مدرسه ها بخصوص مقاطع ابتدایی و راهنمایی توضیح بفرمایید و یا سایت مربوطه را معرفی کنید.
با تشکر بسیارShy
تاریخ رویت قبولی:سوم می 2014, سفارت:ابوظبی , تعداد افراد کیس : ۴ نفر , مصاحبه:20 اپریل، ویزا:23 جون(خودم و بچه‌ها) و 22جولای(خانمم)، ورود به آمریکا(آتلانتا - آلفرتا): 18 سپتامبر 2015 Cool

پاسخ
تشکر کنندگان: قصه گو ، Rooz ، sami_rg ، farshad varaste ، maria2000 ، r.bazargan ، Iaccept
(2014-01-25 ساعت 07:19)امیر مهاجر نوشته:  
(2014-01-24 ساعت 09:18)مهتاب - 2251 نوشته:  
(2014-01-23 ساعت 10:29)vahid.vp نوشته:  یک زمانی این تاپیک بهترین و فعالترین تاپیک بود . نمی دونم چه شد که همه ساکت شدند و دیگه اینجا نمیان
والله يه زماني فعال بوديم !!! خيلي ها اومدن سياتل و گفتن به خاطر تعريف هاي شما بوده ! خيلي ها هم كلي ... نفرينمون كردن كه اي واي اينجا كجا بود ديگه چرا تعريف كردين كه ما بياييم !!! واسه همين سكوت اختيار كرديم !!Tongue

من که ندیدم کسی تو ایالت واشنگتن بیکار بمونه. حتی نسبت به کالیفرنیا کار راحت تر گیر میاد.
مگر کسی که زبانش کلا تعطیله. اونم اگر کار گیر بیاره خیلی خوش شانس بوده.
این عمری کار به نظر من یه اصطلاح واقعی ولی بی ارزشه. چون حقیقت پشت پرده رو طوری که هست نشون نمیده.
شما اگر بیل گیتس هم بشید، همش کار میکنید. عمری کار میکنید!
اگر درآمدتون کم باشه عمری کار میکنید که زنده بمونید.
کمی بیشتر باشه عمری کار میکنید که زندگی رو در سطح رضایتبخشی نگه دارید و کمی هم پس انداز کنید.
در آمد مکفی داشته باشید دلتون نمیاد کار نکنید! یا کم کار کنید. حیف اون ساعتهاست که بی دستمزد بگذره. حیف اون درآمد خوب! پس عمری کار میکنید.
درآمد هنگفت داشته باشید، حتما بیزینس دارید و اگر تا یه جایی بگید همین بسه و دیگه کار نمیکنم، احتمالا به هزار و یک دلیل ورشکست میشید و بدهکار و بیچاره. پس بازم عمری کار میکنید.
تنها حالتی که اینجا نیست یا دستکم خیلی کمتره اینه که کار کنید و نتونید خرجتون رو در بیارید. در این صورت هم اگر واقعا تو ایران اوضاع بهتری داشتید، خیر پیش. معطلش نکنید.

میبینید؟ در کل این عمری کار بر میگرده به خودمون. حتی اگر بتونیم هم عمری کار رو ترجیح میدیم. حتی اگر نتونیم هم اغلب خودمون باعثش هستیم.

امیر مهاجر عزیز

ضمن تشکر زیاد میخواستم به یه موضوع اشاره کنم که تا حالا توی این تاپیک در مورد اون صحبتی نشده است.
اونم اینه که اگه توی سیاتل و محدوده اون بخوای یک شغل یا بیزینس برای خودت راه بیندازی مثلا در زمینه غذا یا بیمه یا کافی شاپ و یا هر مورد دیگه آیا شرایط و امکانتش فراهم است؟ آیا براش وام هم داده میشه؟ اصولا نظر شما و دوستان دیگه در این زمینه برای من خیلی خیلی مهمه.
اگر هم اطلاعی ندارید کسی یا سایتی یا هر چیزی که بتونه کمک کنه ممنون میشم
با عرض ارادت

پاسخ
تشکر کنندگان: قصه گو ، maria2000 ، ziba62ka ، r.bazargan ، Iaccept ، barfi1
(2014-01-27 ساعت 02:14)ehsansh نوشته:  سلام دوستان یه مدت نبودیم دلمون تنگ شد اومدم دوباره ببینم چه کار می کنن دوستان؟ خوبین همه ایشالا؟

احسان جان

خبر جدید اینکه توی این مدت که شما نبودید دوستای جدید پیدا کردی!!
ما چند روزه گرفتار خوندن مطالب جالب بر و بچه‌های این تاپیک شدیم و از 74 صفحه با هزار مصیبت تازه رسیدیم به صفحه 67 از بس که مطالب جالب نوشته شده بود از دو سال پیش تا حالا.
از جمله مطالب خود شما که بسیار از اونا استفاده کردم.
یکی از کاندیداهای من که تازه وارد و صفر کیلومترم هم سیاتل هست.
امیدوارم با یاری و راهنمایی های دوستان عزیز ساکن و مایل سیاتل بتونم انتخاب نهاییم رو داشته باشم. خیلی خیلی نیازمند یاری شما و دوستان دیگر با تجربه از جمله مهتاب، امیر خان مهاجر، گل نهال و همه دوستان ساکن یا منتظر برای ادامه راه تا ملحق شدن به شما دارم.
ما فعلا اول راهیمWinkSmile

پاسخ
تشکر کنندگان: قصه گو ، Rooz ، sami_rg ، apoornaki ، maria2000 ، r.bazargan ، Iaccept ، barfi1
(2014-04-06 ساعت 11:31)مهتاب - 2251 نوشته:  سلام
ميخوام يه كم از سياتل بنويسم !!! والله خودم خجالت ميكشم !! لابد ميگن اخه چقدر يه حرفو تكرار ميكني ، خيلي جو گرفته اتت!! ولي نه به خدااااا دلم ميخواد اسم بيارم ولي ميگم شايد درست نباشه ولي كم كم ١٠ تا پيام خصوصي دارم كه ازم خواستن براشون از اينجا بگم الان مدتي ميشه كه جواب نميدم ، به خدا خسته شدم بس كه جه عمومي چه خصوصي توضيح دادم والله همين تابيك و بخونين توش همه چي هست ، نه منتي هست نه چيزي ازمم كم نميشه كه هي بنويسم ولي اخه چقدر يه چيز تكراري و هي بگم!! خواهش ميكنم ديگه از من نپرسين من هر چي بدونم و به اطلاعاتم اضافه بشه خودم اينجا مينويسم چيز جديدي نيست كه دوباره بگم !
من الان يك سالو رد كردم تو سياتل ، البته من سياتل نيستم و يه شهري به اسم ميل كريك هستم كه نيم ساعت با سياتل فاصله داره ٤٠ دقيقه هم با بلويو كه بعد سياتل تنها شهري هست اين دوروبر كه برج وو بارو داره و مايكروسافتم اونجاست
به نظر من (دقت كنين اينا نظر منه و ممكنه با خيلي ها متفاوت باشه) اگه قراره بيايين سياتل فكر زندگي تو خود سياتل نكنين و برين شهرهاي اطراف
خود سياتل خيلي جاي بديه و صد رحمت به تهران ! خيابونها همه يه طرفه و باريك و شلوغ و سربالايي هاي تند و پر از بي خانمان و گدا!! من وقتي كار دارم و ميرم سياتل دقيقا استرس رانندگي تو ايران به دست ميده ، هيچ وقت جاي پارك پيدا نميكنين مكه پولي اونم خيلي زياد و گرون!
در حالي كه تو شهرهاي اطراف پر از جاي پارك ماشين هست بدونه هزينه و اصلا ترافيكي وجود نداره همه جيز تو ارامش و منظم
خوب بلويو كه خيلي شهر شيكي هست بر خلاف سياتل و ادم لذت ميبره و بيشتر ايراني ها هم اونجا زندگي ميكنن و معمولا شما تو مالها يا خيابون ميتونين صداي ايراني ها رو بشنوين! بلويو فقط يه كم مشكل گروني اجاره خونه رو داره كه اونم به دليل موقعيتشه ، ردموند هم مثل بلويو هست و يه كم گرون تر چون يه جاهايش بافتش جديد تره و گرونتره ولي اونم به خاطر مايكروسافت شهر گرونيه
اينو توجه كنين شما هر جاي اين استيت زندگي كنين امكانات براتون يه اندازه هست همه فروشگاها و مراكز تو همه شهر ها يه شكله و همه شهر ها براي خودشون كالج دارن ولي هر شهري مقرارت كالجش فرق داره
من كالج ادموند ميرفتم كه كلاسهاي esl ترمي ٢٥ دلار هست و براي كتاب هم ٣٠ دلار ميگرن و كارت اتوبوس هم بخواين ٢٥ دلاره براي يه ترم حالا هر چقدرم استفاده كنين مهم نيست ولي شنيدم كالج بلويو متفاوته و شهريه اش هم ٦٠ دلاره من فقط از كالج ادموند خبر دارم ٦ ترمه براي زبان كه شما از ترم ٥ ميتونين امتحان بدين برين ادامه تحصيل بدين ، كلاسهاي من ٤ روز در هفته بود ٢ ساعت و از كله صبح تا شب هم كلاس دارن ، اولشم ازتون يه تعيين سطح ميگيرن اگه در حد لول ٥ به بالا باشين بهتون ميگن ميتونين رشته انتخاب كنين و درس بخونين .
از نظر كار هم بگم من اصلا نميدونم اينجا كار پيدا ميشه يا نميشه !!! خودم الان نزديك يه ساله تو رستوران كار ميكنم و خبر از هيچ كاري هم نددارم .
براي مدرسه اصلا هزينه نميدين و هيچ مدركي هم نميخوان فقط تعيين سطح ميكنن بچه رو و اون برگه واكسني كه رو پاكت زرد بود . همه مدرسه ها و همه محل ها سرويس رفت و امد داره و مدرسه ها گريد داره از ١ تا ١٠ به نظر من از گريد ٨ مدرسه هاي خوبين و البته بازم به نظر من مدرسه گريد ١ هم ميارزه به مدارس ايران ! (نه از نظر علمي)
براي اجاره خونه من تجربه هاي مكرر خودمو ميگم شايد براي بقيه اينجوري نبوده ولي من براي خيلي ها دنبال جا گشتم بدون كار با حقوق خوب و يا حمايت كننده مالي با حقوق خوب يا داشتن موجودي بانكي ٣ برابر اجاره يك سال يا ششش ماهه (بسته به نوع اجاره كه يا شش ماهه است يا يه ساله) خونه نميدن البته حتما هست جاهايي كه راحتر باشه ولي به بست من نخورده تا حالا! بجز يه مورد كه اونم هميشه خونهاش تو رزرو هست و معمولا جاي خالي توش پيدا نميشه
اينجا بزرگترين دردسر ااجاره خونه هست من جاهايي كه براي زندگي قابل قبول باشه براي خونه يه خوابه زير ٨٥٠ نديدم كه حدود ٧٠ تا ١٠٠ هم براي اب و اشغال و اينا بهش اضافه ميشه با هزينه برق و اينترنت ١١٠٠ درمياد براي يه جاي خيلي معمولي
اولشم كه يه ٥٠٠ تايي بايد پول بيش بدين و ٣٠٠ تا هم پول قرارداد و ٢٠٠ هم هزينه نظافت خونه
من به شخصه فكر ميكنم براي افراد تازه وارد اگه قصد كار كردن تو ماكروسافتو ندارين شهر لين وود يا اورت خوبه چون كم هزينه ترن البته تاكوما هم همينجوره ولي من نديدمش تا حالا
تا جايي كه ميتونين توي متل هاي ارزون كه اگه مثلا ماهانه اجاره كنين ارزونترم ميشن اقامت كنين و بعد شناخت دوروبرتون تصميم بگيرين كجا بمونين
گواهينامه بين المللي حتما بگيرين چون خودش ايدي محسوب ميشه و ضمن اينكه ميتونين ماشين كرايه كنين و اول خوب همه جا رو ببينيم بعد خونه بگيرين اگه يه ماهم تو هتل باشين بهتره تا يه جايي خونه بگيرين كه خوب نباشه
در مورد چيزايي كه از ايران بيارين من فكر ميكنم اينجا همه چيز هست و اوردن جيزي بيشتر از اون كه مجازه ، اشتباهه
شما تا حد بار مجاز وسيله بيارين مثلا پتو يا متكي و لباس و اينا ولي اينجا همه جيز هست و گرونم نيست كه بخواين از ايران اضافه بار بدين بيارين
خورد و خوراك خيلي ارزونه فكر ميكنم يه نفر ماهي ١٥٠ دلار بيشتر هزينه خورد و خوراك نكنه
پول برق تو پاييز زمستون خيلي زياده معمولا ١٥٠ دلار به بالا
اينترنت هم معمولا بين ٤٠ تا ٦٠ درمياد كه اگه تي وي هم بخواين ميشه ١٠٠ تا
در مورد بيمه درماني من اصلااااا اطلاع ندارم فقط دخترم كه از اول بيمه داشت كه فول كاوريج هست و رايكان و خودمونم براي بيمه اوباما ثبت نام كرديم كه از اول ژاونيه كارتشو بهمون دادن ولي من اصلا نميدونم تا چه حدي ما رو كاور ميكنه
ولي قبل اين بيمه يه مشكلي داشتيم كه رفتيم بيمارستان كه هزينه اش شد ٧٥٠٠ دلار كه ما گفتيم نداريم بديم و اونا هم بخشيدن!
در مورد اب و هوا اينجا اكثرا ابري بارونيه كه اين مساله براي. من مشكلي نداشته چون اينقدر درگير كار و زندكيم كه گاهي اصلا نميفهمم كه ابري بوده اون روز يا افتابي! ولي طبيعتا اگه بيكار و خونه نشين باشين بايد اين مساله خيلي اذيتتون كنه ولي حقيقتا تو اين يه سال نشنيدم كسي از افسردگي خودكشي كنه!!! اصلا اين قضيه اينجا خيلي طبيعيه و حتي با وجود بارون ورزشهاي همگاني تو پاركها قطع نميشه
اگه سرمايي هستين كه خوب اينجا به نوعي سرد هم هست هنوز ما شبها هميشه و گاهي در طول روز بخاري ها رو روشن ميكنيم و با كاپشن بيرون ميريم
به نظر من مردم فوق العاده مهربون و خونگرمي داره كاملا مهاجر پذيرن و كمك ميكنن ، فوق العاده قوانين و مقرارت راهنماييو راعايت ميكنن و اينجا بجز صداي اژير اتش نشاني كه خوب كم هم نيست صداي ديگه اي نميشنوين و بعد ساعت ٩ شب هم كلا همه جيز تو كما ميره . شماها كه تازه ميخواين بيايين بدونين كه امريكا واقعا كشور عالي هست و به معناي واقعي جهان اوله! اب و هواي سالم و مردم با فرهنگ و شعور ولي واقعا بدونين زندگي اينجا سخته اونم خيلي هميشه فكر ميكردم جرا كسايي كه ميگن دلشون ميخواد ايران باشن چرا برنميگردن پس الكي ميگن ! ولي الان درك ميكنم ، من واقعا حتي يه روزم دلم براي ايران تنگ نشده ولي نميتونم منكر بشم كه زندگيم تو ايران راحتر بود ، اينجا خيلي برام سخته و يه وقتايي واقعا كم ميارم ، واقعا اينجا بيشتر عمر ادم صرف كار ميشه و اگه كار نكني نميتوني زندگي كني و هزينه ها واقعا كمر شكنه مخصوصا وقتي مشكل خاصي پيش بياد ، ولي با همه اينا اصلا به برگشتن به ايران فكر هم نميكنم چون بعد همه درگيريها كه خوب اصلشم موضوع پوله كه خوب اگه داشته باشين دنيا بهشته ، اينجا ارامشي داره كه من به شخصه با هيچ جايي عوض نميكنم
اما خوب صد بار هم گفتم نظر افراد متفاوته
متاسفانه هستن و بودن كسايي كه فقط و فقط از روي تعريف هاي من يا بقيه اومدن و خيلي ناراضي بودن پس لطفا با ديد باز محل زندگيتونو انتخاب كنين
ديگه چيزي به نظرم نميرسه بگم اميدوارم جواب همه رو داده باشم Smile
اهان راستي اقاي كاروتSmile من خودمم هم نميدونم سفرنامه ام كجاست Smile ولي فكركنم تو تاپيك خصوصي٢٠١٣ قسمت سفرنامه هاي امريكا ، سفرنامه من يا اولين صفحه باشه يا دومي ولي واقعا ياد نيست

مهتاب عزیز
این مطلب کاملترین مطلبی بود که از ابتدای این تاپیک تا اینجا خوندم.
بنظرم با دیدی واقع گرایانه و نه ایده آلیستی و با مقداری چاشنی عصبانیت نوشته بودید و البته بجا

باز هم ممنون از همه راهنمایی ها و نوشته‌هایتان

پاسخ
سلام دوستان. من هم مدت کوتاهی هست که ساکن لینوود شدم. تجربه ای که توی این مدت داشتم درباره ایالت واشنگتن رو میگم شاید برای شما هم مفید باشه.
سیاتل که شهر زیبایی هست و بر خلاف اکثر شهرهای بزرگ داون تاون تر و تمیزی داره. مردم آروم و شیک پوشی هم توی خیابون های سیاتل بخصوص از 4th Ave به بالا در رفت و آمد هستند.
کمی در مورد حمل و نقل عمومی بگم چون توی این مدت زیاد استفاده کردم. اینجا سیستم حمل و نقل خوبی داره و تقریباً تمام سیاتل و حومه رو تا آخر شب پوشش میده. سیستم حمل و نقل اینجا از کانتی به کانتی دیگه توسط اپراتورهای مجزا اداره میشه. مثلاً سیاتل و king county توسط اپراتور Metro اداره میشه که خودش شامل اتوبوس و مترو و قایق هست. کرایه اتوبوس هم برای هر تریپ در ساعاتی که off peak (بدون ترافیک) باشه برای هر نفر 2.25 دلار و در ساعات شلوغ 2.50 هست و معمولاً تا دو یا سه ساعت می تونید از بلیطی که گرفتید برای اتوبوس های دیگه هم استفاده کنید. کارت هایی هست بنام ORCA که میشه شارژش کرد هم برای مصرف روزانه و هم برای مصرف نامحدود ماهیانه.
خب حالا درباره اجاره کردن خانه که شاید بشه گفت مشکل ترین قسمت کار یک تازه وارد همینجاست.
من محل کارم توی سیاتل هست و سعی کردم یک آپارتمان توی سیاتل اجاره کنم. اما به چند دلیل منصرف شدم. آپارتمان های مرکز شهر سیاتل معمولاً خیلی گرون هستن و کوچک. مثلاً برای اجاره یک استودیو 450 sqft ماهیانه 1200 دلار باید اجاره داد. به همین نسبت آپارتمان های یکخوابه و دوخوابه از 1500 به بالا. این قیمت ها مثلا سمت خیابون Pike هست که جای پر رفت و آمد و نزدیک به همه جاهای دیدنی سیاتل هست.
توی منطقه university کنار Lake Washington یه کم اجاره ها پایین تره و اینطور که من دیدم بیشتر جای دانشجوهاست و آپارتمان های چند خوابه و sharing.
سمت جنوب سیاتل نزدیک فرودگاه باز هم اجاره ها پایین تر میاد مثلاً حدود 850 یکخوابه قدیمی پیدا میشه.
بطور کلی اجاره خونه توی سیاتل بنظر من دو حالت داره. یا خونه های قدیمی و محله های نه چندان خوب با کرایه کمتر و یا محله های خوب و اجاره سرسام آور. شاید حد وسطی هم باشه اما من ندیدم توی این مدت.
به همین دلیل اکثر مردم توی سیاتل کار می کنند و توی شهرهای اطراف خونه میگیرن.اگر خیلی هم دور از سیاتل باشید و کار شما توی سیاتل باشه روزانه زمان زیادی رو باید توی این مسافت هدر بدید.
از اینها گذشته برای اجاره خونه از شما یا credit history میخوان یا rental history. خب حالا اگر این دوتا رو نداشته باشید قضیه با نهایتاً گرفتن یه ماه اجاره بصورت deposit حل میشه اما اگر "شغل" نداشته باشید احتمال اجاره کردن یک خونه توی یه منطقه خوب خیلی ضعیف و بهتره بگم محال خواهد بود. دلیلش هم ساده ست چون یک متقاضی شاغل که وضعیت درآمدش مشخص هست برای یک صاحب خونه و یا شرکتی که به شما آپارتمان رو اجاره میده خیلی قابل اطمینان تر هست تا کسیکه هنوز مشخص نیست چه درآمدی در آینده خواهد داشت!
دقت کنید که پرداخت دیپازیت بیشتر هم غیر قانونی هست و اگر کسی از شما تقاضای پرداخت بیشتر از یکماه اجاره بعنوان دیپازیت کرد مشخصه که فرد قانون شکنی هست.
خب به همین دلیل اکثر دوستان تازه وارد یا باید یه نفر که کردیت اسکور بالایی داره رو بعنوان ضامن معرفی کنند یا به محله های نه خیلی جالب برای اجاره آپارتمان مراجعه کنند که به شغل و درآمد خیلی گیر ندن!
خب نگران نشید. هنوز هم راه حل هایی برای اجاره خونه خوب توی منطقه خوب هست. توی یه پست دیگه درباره آپارتمان های tax credit property براتون مطالبی میگم و اینکه اینجا بعنوان یه ساکن آمریکا در ایالت واشنگتن چه امکانات دولتی به شما تعلق میگیره....
پاسخ
(2014-09-04 ساعت 12:00)smhh7441 نوشته:  
ميخوام يه كم از سياتل بنويسم !!! ...

مهتاب عزیز
بنظرم با دیدی واقع گرایانه و نه ایده آلیستی و با مقداری چاشنی عصبانیت نوشته بودید و البته بجا

خيلي ممنونم ،ما اينقدر درگير كار و زندگي شديم واقعا ديگه چيزي به نظرمون تازه نمياد كه بياييم بنويسيم Sad ولي هر كس سوال داره بپرسه من به شخصه خوشحال ميشم بتونم كمك كنم Smile
عصبانيتتم برطرف شده با خيال راحت سوال تكراري بپرسين ?
راستش دلم ميگيره ميبينم اين تاپيك از اون شور و شوقش افتاده و تازه نفس ها نگاهي بهش نميدازن
والله واشنگتن خوب جايي ها ?از ما گفتن?
پاسخ
(2014-09-06 ساعت 09:30)مهتاب - 2251 نوشته:  

مهتاب عزیز

خيلي ممنونم ،ما اينقدر درگير كار و زندگي شديم واقعا ديگه چيزي به نظرمون تازه نمياد كه بياييم بنويسيم Sad ولي هر كس سوال داره بپرسه من به شخصه خوشحال ميشم بتونم كمك كنم Smile
راستش دلم ميگيره ميبينم اين تاپيك از اون شور و شوقش افتاده و تازه نفس ها نگاهي بهش نميدازن
دو بار به ایالت واشنگتن مسافرت کردم بصورت توریستی و بنظرم بهترین نقطه دنیا واسه زندگی هست . اگه خدا قسمت کنه بیام آمریکا حتما اونجا رو واسه زندگی انتخاب می کنم .
پاسخ
دوستان اگر اتاق با شرایط مناسب جهت اجاره سراغ دارید ، لطفا من رو مطلع کنید .
پاسخ
تشکر کنندگان: r.bazargan
یکی از دلایلی که باعث شد قید اجاره خونه توی سیاتل رو بزنم این بود که حیفم اومد طبیعت زیبا و جنگل های سرسبز اطراف سیاتل رو نادیده بگیرم و به زندگی پر اضطراب در شهر بزرگی که اکثر جاهای اون در حال ساخت و ساز هستند و جای جای اون خیابان های یکطرفه و تنگ وجود داره، تن بدهم. ناگفته نماند مناطقی مثل west seattle هم جاهای زیبا و دلبازی داره اما خب از پس اجاره اونها بر نمیام Tongue
بنابراین با در نظر گرفتن این مسایل تصمیم گرفتم به شهرهای اطراف و نه خیلی دور کوچ کنم. به سمت جنوب چند جایی رو مثل tukwilla و renton و پایین تر kent رو چک کردم. بین این شهرها به renton از همه بیشتر علاقه مند بودم. بخصوص که تا سیاتل مسافت کمی داره اما اینطور که متوجه شدم صبح ها هم به سمت سیاتل ترافیک سنگینی داره. فروشگاه معروف و محبوب IKEA هم توی اون منطقه هست و برای خرید وسایل خانه طرح های مدرن و شیکی داره. اما بدلیل نداشتن وقت زیاد برای جستجوی آپارتمان جای مناسبی نتونستم گیر بیارم.
شهر Kent قیمت اجاره به نسبت جاهای دیگه پایینه اما به سیاتل تقریباً دوره. یکی دوتا مجتمع رو اونجا چک کردم و از ساکنین که می پرسیدم مثل اینکه از نظر امنیتی خیلی جای جالبی نیست. بدلیل ارزان تر بودن اجاره ها جمعیت مهاجر عراقی و آفریقایی توی کنت زیاده.
خلاصه بشدت در حال جستجوی خانه از این شهر به اون شهر بدون ماشین بودم ازین اتوبوس به مترو از اون مترو به یک خط دیگه و یار و همراه من هم گوگل مپ بود. یکی از همکارانم پیشنهاد داد سمت shoreline رو هم چک کنم.
سراغ یکی از آپارتمان های اونجا که رفتم مدیر مجتمع درباره شغل و درآمد و نفرات خانواده پرسید و گفت خب احتمالن شما برای اجاره آپارتمان های ما واجد شرایط هستی. وقتی درباره این قضیه پرسیدم گفت که مجتمع اونها جزو tax credit property هست و باید افرادی که تقاضای اجاره واحدهای اون مجتمع رو دارند درآمدشون توی یک رنج مشخصی باشه نه بیشتر و نه کمتر.
در واقع صاحبان این نوع آپارتمان ها قراردادی با دولت می بندند که واحدها رو با اجاره مناسب به افراد low income اجاره بدهند و در عوض اون سر سال قسمتی از مالیاتی که به دولت می دهند رو پس میگیرن. میشه گفت این آپارتمان ها برای قشر کارمند جماعت ساخته شده. مثلاً اگر کسی درآمد سالیانه بالای 50000 دلار داشته باشه برای اجاره این خانه ها واجد شرایط نیست.
یکی از مزایای این آپارتمان ها که خیلی هم زیاد هستند اینه که بیشتر ساکنان شاغل هستند و اکثرن خانواده. معمولاً هم نوساز و تمیز یا چند سال ساخت. بیشتر این آپارتمان ها هم waiting list دارند و کم پیش میاد برای کمتر از چند ماه واحدی آماده اجاره داشته باشند.
البته فکر پیدا کردن آپارتمان با اجاره کمتر از 850 دلار رو باید از سر بیرون کرد که اگر هم پیدا بشه احتمالن یا محله مناسبی نیست یا مشکل قارچ و کپک و یا ده ها مشکل ناپیدای دیگه وجود داره که باید حتمن مراقب بود...
یک پیشنهاد هم بگم که خونه ای رو که پسندیدید توی ساعات مختلف از نظر رفت و آمد افراد توی محله چک کنید بخصوص ساعات 8 شب به بعد... بعضی جاها روزها خیلی آروم و بی صدا هستند و شب هنگام آدم های بقول خود آمریکاییها noisy سرو کله شون پیدا میشه و آسایش رو از مردم سلب می کنند.
جستجوی من هم از shoreline به lynnwood با پیدا کردن یک آپارتمان نوساز و شیک از نوع tax property خاتمه یافت. محلی آرام و پر از درخت های بلند و باشکوه. ناگفته نماند برای تایید کردن شاغل بودن پروسه پیچیده ای داشتن که اون هم ختم به خیر شد. توی لینوود مجتمع های نوساز زیادی وجود داره و همینطور هم به اونها اضافه میشه. فاصله هم تا داون تان سیاتل 25 دقیقه بیشتر نیست. هوا هم از سیاتل کمی خنک تره و احتمالن در زمستون سردتر.
در پست های بعد سعی می کنم درباره سیستم welfare ایالت واشنگتن توضیحاتی براتون بدم (بیمه، کمک نقدی و ...).
پاسخ
بعد چند ماه اومدم ببينم از سياتل شهر آينده من چه خبر؟
دوستان براي همتون آرزوي سلامتي و موفقيت دارم
من به آينده خودم تو ايالت واشنگتن بسيار اميدوارم و يه روزي پام ميرسه اونجا يا با لاتاري يا با سرمايه گذاري
به هرحال به شدت در حال كار و جمع آوري سرمايه مورد نياز هستم و زبان رو هم به شدت دنبال مي كنم هم خودم هم خانواده
مشتاق ديدار همگي
اي خداي مهربون ------------------ خالق هفت آسمون
تو منو رها نكن --------------------Green رو حواله كن
پاسخ
(2014-09-06 ساعت 09:30)مهتاب - 2251 نوشته:  

مهتاب خانم عزیز.
با سلام و ضمن تشکر از پستهای بسیار مفیدتون می خواستم اگه براتون ممکنه در مورد تحصیل بچه ها و شرایط مدارس اونجا و کارهایی که از الان تا بیام میتونیم انجام بدیم که اونجا برای بچه ها مفید باشه بیشتر بگبن.
من دو تا دختر دارم یکی کلاس شیشمه و اونیکی دوم ابتدایی.
بازم ممنون.
کیس: 6xxx/ ابوظبی/مصاحبه: 16 آگوست / AP / کلیر : Has not been selected : was better than this
پاسخ
تشکر کنندگان: قصه گو ، vahid.vp ، مهتاب - 2251 ، maria2000 ، r.bazargan ، Iaccept
سلام به همه دوستان.
از دوستان محترم که توی واشینگتون هستن کسی هست که در مورد
Bellingham, Wa
اطلاعاتی داشته باشه از قبیل محیطش ، اجاره ها و امنیت ، مدرسه هاش و ...
ممنون
کیس: 6xxx/ ابوظبی/مصاحبه: 16 آگوست / AP / کلیر : Has not been selected : was better than this
پاسخ
تشکر کنندگان: vahid.vp ، مهتاب - 2251 ، قصه گو ، maria2000 ، r.bazargan ، Iaccept
(2014-09-09 ساعت 13:13)areb1356 نوشته:  
(2014-09-06 ساعت 09:30)مهتاب - 2251 نوشته:  [quote='smhh7441' pid='545835' dateline='1409815815']
[quote='مهتاب - 2251' pid='474550' dateline='1396767677']

مهتاب خانم عزیز.
با سلام و ضمن تشکر از پستهای بسیار مفیدتون می خواستم اگه براتون ممکنه در مورد تحصیل بچه ها و شرایط مدارس اونجا و کارهایی که از الان تا بیام میتونیم انجام بدیم که اونجا برای بچه ها مفید باشه بیشتر بگبن.
من دو تا دختر دارم یکی کلاس شیشمه و اونیکی دوم ابتدایی.
بازم ممنون.
خواهش میکنم Smile
والله در مورد مدرسه فقط میتونم تجربه خودم و مددرسه ای که دخترم میره بگم نمیدونم همه جا همینه یا نه!
برای ثبت نام فقط ازمون برگه واکسنها رو خواستن البته دختر من کلاس اول میرفت طبیعتا برای کلاسهای بالاتر حتما تست هم میگیرن مخصوصا برای ریاضی اما خیلی اسونه و مطممین باشین دختراتون کمتر از اونی که تو ایران بودن نمیشن
تنها کاری که میتونین براشون بکنین قبل اومدن اموزش زبانه که میرن مدرسه یه چیزایی بلد باشن و مهمترش اینه کارتنهای زبان اصلی مثل باب اسفنجی سیندرلا و باربی و اینا بگیرین بذارین گوش بدن که گوشششون با صداهای اینجا اشنا شه
در مورد مدرسه هم شما هر جا خونه بگیری باید ببینی محدوده خونتون جزو کدوم مدرسه هست
ممکنه دور خونه شما 3 تا مدرسه باشه ولی فقط یکیشونه که به خونه شما میخوره که اینو راحت میتونین از تو
نت بفههمین و حتی قبل خونه گرفتن مطمین باشین خونه ای که میگیرین تو محدوده یه مدرسه با گرید خوب یعنی بین 8 تا10 باشه
خود مدرسه ها هم که گفتن نداره واقعاااااا عالییی و فول امکانات در حد غیر قابل تصور
سرویس مدرسه هم که رایگان هست و نهار و صبحانه هم میدن که اگه بگین توانایی پرداحت ندارین رایگانه وگررنه روزی 2 تا 3 دلار میشه
ساعت شروع مدرسه ها متفاوته که همزمان شلوغ نشه مثلا دختر من 8 و نیم شرووع میشه تا 2 و 45 ولی مددرسه کناری 9 و ربع تا 3 و نیم
وقتی ببینن بچه ها مشکل زبان دارن خودشون کلاس و معلم میذارن براشون و کلا مدرسه رفتن اینجا نوعی تفریح سالمه??
دختر من که اصلا زبان بلد نبود بعد 3 ماه خیلی راه افتاده بود و الان که رفته کلاس دوم دیروز معلم کلاس اولشو دیدم گفت دخترتون زبانش عالی شده . ولی خود مدرسه از اول میگه که 4 سال طول میکشه که اینا کاملا زبانشون اورجینالی شه و تو این 4 سال براشون برنامه میذارن که راه بیوفتن ?
پاسخ
(2014-09-09 ساعت 13:17)areb1356 نوشته:  سلام به همه دوستان.
از دوستان محترم که توی واشینگتون هستن کسی هست که در مورد
Bellingham, Wa
اطلاعاتی داشته باشه از قبیل محیطش ، اجاره ها و امنیت ، مدرسه هاش و ...
ممنون
بلینگهام یه شهری هست که خیلی به مرز. کانادا و شهر ونکوور نزدیکه و شنیدم ایرانی هم زیاد داره
شهر بزرگی نیست خیلی و طبیعتااجاره و اینا کمتره با 800 دلار دو خوابه خوب میتونین بگیرین ولی هر چی از سیاتل دورتر شین موقعیت کارم کمتره البته بستگی داه چه کاری بخواین
پاسخ
تشکر کنندگان: areb1356 ، قصه گو ، vahid.vp ، sadeghifa ، farshad varaste ، smhh7441 ، maria2000 ، r.bazargan ، Iaccept ، nora ، golia

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان