کانال تلگرام مهاجرسرا
https://t.me/mohajersara

##### هشدار #####
به تاریخ ارسال مطالب دقت فرمایید.
شرایط و وضعیت پروسه ویزا دائم در حال تغییر است و ممکن است مطالب قدیمی شامل تغییراتی باشد.
دیدگاه های آرش در مورد آمریکا
آرش جان يه سوال در مورد دعوتنامه فرستادن دارم
آيا ماها با گرين كارت ميتونيم دعوتنامه واسه خانواده مون بفرستيم بيان اينجا؟
آيا حتما بايد شاغل باشيم يا كرديت داشته باشيم كه دعوتنامه بتونيم بفرستيم؟ يا حساب بانكي به مقدار خاصي بايد داشته باشيم؟
يا كلا همينجوري ميتونيم بفرستيم؟؟
کیس نامبر: 2012as2xxxx
کنسولگری:انکارا
مصاحبه: فبريوري ٢٠١٢
کلیرنس: مارچ ٢٠١٢
دريافت ويزا: آپريل ٢٠١٢
تاریخ ورود به آمريكا: جون ٢٠١٢
تعداد افراد در این کیس نامبر: 3 نفر
پاسخ
تشکر کنندگان: schaghayegh ، vroom ، behzadb57 ، shkhmo ، sam11 ، Tomas ، rs232 ، siralex ، HAZARA ، roeentan ، armin021 ، erica ، mrlzdh ، American Darlin
سلام به آرش عزیز و سایر دوستان و اعضای محترم ،

راستش خیلی وقت بود که میخواستم در مورد کار و زندگی و آینده اون در آمریکا صحبت کنم ، اما مجالی نبود . علتش هم این بود که دوستان 2013 ام رو میخوام راهی مصاحبه کنم و اگه خدا بخواد در موفقیتشون یه سهمی داشته باشم .
اما موضوع اصلی ؛
واقعیت اینه که فقط بحث اشتغال و زندگی در آمریکا مطرح نیست !!! . اینکه چه کاری پیدا کنی و چقدر بتونی توش دوام داشته باشی یطرف ، بحث آینده زندگی در آمریکا یطرف دیگه !!! . متاسفانه سیستم خدماتی آمریکا طوریه که بیکاری ، از کار افتادگی و بازنشستگی رو پشتیبانی نمیکنه !!! . برای بنده هم این موضوع غیر قابل قبول بود تا اینکه بعداً با برخورد با 6 ، 7 نفر متوجه شدم که نه بابا حقیقت داره . و وضعیت بیکاری ، و از کار افتادگی و سرآخر بازنشستگی ، کلی مشکل بوجود آورده . دیشب توی یه مهمونی شبانه با یه آقایی آشنا شدم که ایشون در مرکز تحقیقاتی دانشگاه میشیگان سالها بعنوان استاد و محقق مشغول بکار بودن و اخیراً هم بازنشسته شدن . ایشون در مورد سیستم بازنشستگی گفتند که زمانی که شما مشغول بکار میشید ، بخشی از حقوق شما و بخش دیگری هم که کارفرما بر اساس سمت و درآمد شما در نظر میگیره از مزایای شما قبل کسر مالیات در صندوقی تحت عنوان بازنشستگی نگهداری میشه . این مبلغ بعداً بصورت مستمری بازنشستگی به شخص پرداخت میشه . این صندوق مشارکت زیادی با بورس داره . حالا قضیه اینه که اگه قیمت سهام سقوط کنه ، خب ، گلی به جمالشون !!! موجودی سپرده شده از بابت بازنشستگی هم کاهش پیدا میکنه و اگه رشد داشته باشه ، خب شما هم در افزایش اون سهیم هستید . متاسفانه اخیراً ، شرکتها دیگه این وجوه رو که سهم خودشون محسوب میشه رو دیگه واسه کارمندا کنار نمیگذارن و میگن که از حقوق خودتون مبلغی رو به عنوان بازنشستگی کنار بگذارید و اون دوران رو باهاش سر کنید . ضمن اینکه شما باید در دوران بازنشستگی هم مبلغی رو بابت سهم بیمه درمانی پرداخت کنید و اگر نکنید ، بیمه شما قطع خواهد شد . بدبختی اینجاست که بیشتر مردم آمریکا از طریق قرض زندگی میکنن !!! خونه ، ماشین و خیلی چیزها رو از طریق استقراض از بانک خریداری کرده و در نتیجه صاحب اونا همه بانکه !!! اگر شما منزل شخصیتون رو با وجه نقد خریداری کرده باشید ، خب مالیات انقدر زیاد میاد که بیش از مبلغ اقساط شما خواهد بود و در نتیجه اصلاً به صرفه شما نیست . چرا که مالیات شما در پایان هر سال از بابت استقراضتون اصلاح و بخش عمده ای از اون بهتون بر میگرده . متاسفانه اگر شما بخواید زودتر از موعد از اون صندوق برداشت کنید ( منظورم صندوق بازنشستگی ست ) جریمه خواهید شد و در ضمن مالیات هم ازش کسر میشه ، چرا که اون وجه قبل از کسر مالیات کنار گذاشته شده و درنتیجه تقریباً نزدیک به نصف اون سپرده میپره . حالا اگه به سن 65 سالگی رسیده باشید و بخواید یکجا برش دارید ، خب جریمه نداره اما مالیات ازش کسر خواهد شد . تنها راهش اینه که کم کم برداشت کنید . بگذریم ببینید چه دردسرهایی مردم دارن . اصلاً سیستم طوری طراحی شده که شما بدون استقراض نتونید حرکتی بکنید !!! . باورتون نمیشه مخم سوت کشید !!! به ایشون گفتم پس آخه مردم چطور زندگی میکنن ؟ ایشون گفتند که خب ، اگر شما درآمد نداشته باشید ، مالیات سالیانه منزل مسکونی رو دولت نمیگیره ، ولی آب و برق و اینجور چیزا و بدتر از اون بیمه و مخارج تحصیل فرزندان رو که باید پرداخت کنید !!! اگر هم بیمه رو حذف کنید که دیگه در ایام بیماری بیچاره خواهید شد . به هر صورت کلی اعصابم به هم ریخت . به خودم گفتم که بابا این مرد از سن 22 سالگی اینجا بوده و تحصیل کرده و کلی هم از اون زمان تا حالا توی دانشگاه کار کرده و سپرده داشته !!! به این روز افتاده ، وای به حال من که با 42 سالگی اومدم و هنوز هم بیمه و درآمد درست و حسابی ندارم . بچه ها بخدا فقط اومدن آمریکا مهم نیست !! این چیزاش آدم رو عذاب میده . در ضمن این وجوهی رو هم که گفتم ، خیلی از شرکتها برای شما کنار نمیگذارن و فقط شرکتهایی قدیمی مثل GM و GE این کارا رو میکردن و بعضی از دانشگاهها . که به لطف ایزد منان اونم دیگه ور افتاد !!!! . موندم که چطور یه بیزینس راه بندازم که محتاج این مزخرفات نباشم . راستش این حرفا نه بی اساسه و نه بی پایه !! هر کسی میتونه اینو از کسانی که خیلی ساله که آمریکا هستن و سیستم کارمندی و کارگری رو تجربه کردن سوال کنه . به نظر من اگه آدم بتونه بعد از چند سال یه کار کوچیک واسه خودش راه بندازه ، ارزشش از همه چیز بالاتره . شما به فرض هم که جوون باشید و بیاید و استخدام بشید و این پول رو براتون کنار بگذارن که نمیگذارن !!!! بالاخره که از آخرش از چشمه نیست که هی بجوشه !!! تموم میشه . ولی اگه یه بیزینس راه بندازید ، حداقل براتون تا آخر عمر یه آب باریکه رو داره . چی بگم اینم از وضعیت پس از کار و بازنشستگی !!!! خدا به فریادمون برسه . بیمه بیکاری که ندارن ، بی خیال !! لااقل میریم یه جایی یه کاری میکنیم . اما وقتی پیر شدیم چی ؟ اگه از کار افتاده شدیم چی ؟
موفق باشید .
پاسخ
دوست عزیز ؛ موردهای خوبی رو مطرح کردید ,ولی آخه یک بیزینس کوچیک هم بدون چنذ سال حضور در جامعه جدبد و آشنا شدن با فرهنگ و ریزه کاریهای اون بیزینس و صد البته (به قول اینوریها) خاکشو خوردن ! راه نمیافته که! در ثانی به قول خودتون افرادی که مثل بنده و شما بالای 40 هستن ؛ تقریبا 120 سال رو میخوان برای اینکار؛)
خلاصه به این نتیجه رسیدم که هیچ جا , از هیچ نظر کامل نیست متاسفانه!!
پاسخ
افشین جان, از آنجایی که ما هم سن هستیم مطمئن هستم که دغدغه و دلواپسی های مشترکی هم داریم. ولی از من به شما نصیحت که هرگز برای شناختن کامل سیستم زندگی در امریکا به سراغ کسانی نرو که سالیان درازی را در امریکا زندگی کرده اند. زیرا آنها از زندگی در ایران هیچ چیزی نمی دانند و نمی توانند ذهنیت درستی به شما بدهند. بله اگر دولت امریکا به همه آدم ها ماهی چند هزار دلار می داد و همه بازنشستگان هم بهترین زندگی را داشتند و مهاجران هم حقوق مکفی از دولت می گرفتند بسیار عالی بود و من هم مثل دیگران خوشحال تر و راضی تر بودم. ولی برای ما که از ایران به امریکا می آییم همه چیز حکم قیاس را پیدا می کند همان طوری که اگر یک نفر از سوئد به امریکا بیاید همه چیز را بین این دو کشور مقایسه می کند.بیشتر ما گزینه دیگری را از بین زندگی در ایران و یا امریکا نداریم و اگر مثلا گزینه سومی برای من باشد که شرایط بسیار بهتری از امریکا داشته باشد و در ضمن برای من دست یافتنی باشد من در مورد آن حرف خواهم زد و برای زندگی به آنجا خواهم رفت.
من حدود پانزده سال در ایران کار کردم و حدود پنج سال هم در امریکا کار کردم. اگر بخواهم در مقام مقایسه بر بیایم از بین یک تا صد اگر نمره ایران ده باشد نمره امریکا هفتاد است.
در ایران در شرکتی که کار می کردم حتی برای من بیمه بازنشستگی رد نمی شد چون تعداد پرسنل زیاد بود و تعداد زیادی هم بدون اطلاع بیمه کار می کردند. البته حقوق بازنشستگی هم چیزی نبود که اصلا بخواهم به آن فکر کنم. مثلا الآن با ماهی سیصد هزار تومان آیا می شود دو هفته زنده ماند؟
ولی در امریکا با هزار دلار سوشیال سکیوریتی می شود زنده ماند بعلاوه این که پس از سن 65 سال تمام خدمات درمانی مجانی است و امکانات زیادی هم در اختیار افراد کهنسال قرار می گیرد.
پلن بازنشستگی که شما در مورد آن صحبت کردید 401k است که شما می توانید به اختیار خودتان از سهام دولتی و یا ارزش افزوده ثابت یکی را انتخاب کنید. من دومی را انتخاب کرده ام و حدود 11 سال دیگر حدود ماهی هزار و پانصد دلار بازنشستگی می گیرم که با هزار دلار سوشیال سکیوریتی می شود حدود دو هزار و پانصد دلار. این مبلغ عالی نیست ولی در مقایسه با آینده من در ایران شاید نمره هفتاد هم برایش کم باشد.
در مورد حقوق بیکاری هم باید بگویم که من تا حالا بازخرید نشدم ولی افراد زیادی را در اطراف خودم می بینم که از کار خود بازخرید شدند و تا سقف دو هزار دلار و تا دو سال حقوق بیکاری دریافت می کنند. شرکت ما در چند سال گذشته حدود هشتاد نفر را لی آف کرده است و تا جایی که من می دانم همه آنها تا زمانی که شغل دیگری پیدا کنند حقوق بیکاری گرفتند.
بنابراین در مورد امنیت شغلی امریکا بسیار بهتر از ایران است چون اگر خود من در ایران اخراج می شدم می بایست پس از چند ماه وسایلم را به درون کوچه می ریختم.
در ضمن در مورد نحوه پرداخت حقوق و ثبات ارزش پول و قابلیت برنامه ریزی برای زندگی هم صحبت زیادی در مقایسه ایران با امریکا شده است و نیازی به یادآوری نیست مخصوصا در شرایط فعلی که ارزش برابری حقوق ها با کالاهای اساسی روز به روز در ایران آب می رود.
البته باز هم می گویم که من فقط وضعیت ایران و امریکا را آن هم فقط به نسبت شرایط خودم مقایسه می کنم اگرنه سیستم اقتصادی امریکا مشکلات فراوانی دارد که خودشان هم هر روز به خاطر آن با هم بحث و جدل می کنند.
با آرزوی موفقیت برای شما
پاسخ
بدون شرح....
اگر حتی +Network هم گذرونده باشید متوجه میشید.

[عکس: 25900407027401314105.jpg]
سفرنامه بعد از قبولی لاتاری

راهنمای اقدام برای سیتیزن شدن

تاریخ ورود و اخذ گرین کارت : June 2013
تاریخ اقدام برای سیتیزن شیپی: نوروز 97 (March 20)
تاریخ مصاحبه: 9 November
تاریخ سیتیزن شیپی:  November 15th Big Grin
پاسخ
سلام آرش جان
خیلی خوشحال شدم چون با این پستتون مشخص شد هنوز سر به مهاجر سرا می زنید. دقیقا مسئله ای که دوستمون مطرح کردند چند ماه پیش من را در فکر فرو برد و مانده بودم که این آمریکایی چه جوری زیر بار رفته اند که حقوق بازنشستگی نداشته باشند که شما رسیدید و پاسخ دادید. ولی متاسفانه من آشنایی چندانی با مسائلی که شما مطرح کردید ندارم، اگر مقدور هست در مورد 1000 دلار سوشال سکیوریتی و آن دو مورد دیگر یعنی سهام دولتی و ارزش افزوده ار توضیح دهید؟؟ مثلا چرا شما 11 سال دیگر ماهی 1500 دلار می گیرد؟؟ مزایا و معایت هر کدام از این دو روش چیست؟؟ و سوالهای دیگری که فکر میکنید ذهن خواننده را میتواند در گیر کند.

با آرزوی موفقیت.
اگر می خواهید اقیانوس های جدید را کشف کنید اول باید شهامت ترک ساحل را داشته باشید.

انجمن مهندسین برق مهاجرسرا
پاسخ
در مورد سوشیال سکوریتی منابع زیادی هست که می توانید از اینترنت پیدا کنید و مطالعه کنید. ولی 401k مدل های مختلفی دارد که من مدلی را انتخاب کردم که ثابت و تضمین شده است و به ارزش سهام ربطی ندارد. این بیمه من پانزده ساله است و چون من چهار سال آن را پرداخت کرده ام یازده سال دیگر می توانم ماهیانه بگیرم ولی اگر این کار را نکنم و تا 65 سالگی صبر کنم مقدار آن حدود دو هزار و هفتصد دلار می شود که با حقوق سوشیال سکوریتی در مجموع می شود سه هزار و سیصد دلار. بیمه و خدمات درمانی هم در آن زمان کاملا مجانی است. موضوع اینجا است که من پانزده سال از عمر کاری خودم را در ایران تلف کرده ام اگرنه اگر از اول در امریکا بودم می توانستم در سن بازنشستگی حدود پنج تا شش هزار دلار در ماه حقوق بگیرم. اگر فرض کنیم که در ایران از هر صد نفر سالمند حقوق بازنشستگی بگیر هفتاد نفر مشکل معیشتی جدی داشته باشند در امریکا این رقم شاید کمتر از پنج درصد باشد.
با آرزوی موفقیت برای شما
پاسخ
سلام آقا آرش

واقعا از پست ها و اطلاعاتی که در اختیار ماها میذارید ممنونم

من خیلی نگران کار هستم , چون راستش رو بخواید توی ایران هم من به تازگی لیسانس تمام کردم ( مهندسی نرم افزار) و تجربه کاری ندارم

و هیچ دیدی نسبت به ضمینه های کاری در آمریکا واسه رشته کامیپوتر ندارم
مثلا چه کار هایی هست و هر کدوم چه تخصص هایی نیاز داره

اما خودم دوست دارم ادامه تحصیل بدم , تا راحت تر بتونم وارد بازار کار شم اما شاید در سال اول واسم مقدور نشه حداقل تا این استیت شدن و بعد از یک سال هم باید یه کار پاره وقت داشته باشم تا کمک خرجی داشته باشم

ممنون میشم در مورد ضمینه های کاری و تخصص های مورد نیاز صحبت کنید

با سپاس فراوان از شما

راستی خواستم این متن رو واستون به صورت پیام بفرستم اما گویا ظرفیت پیام هاتون پر شده Shy
پاسخ
آرش جان یه سوال دیگه داشتم.
اینکه تو سایتهای کاریابی میگن فلان مهندس رو میخوایم با فلان مشخصات، و مثلا سالی 60000 دلار هم میدیم که میشه ماهی 5000 دلار. خب این تکس ازش کم شده (Tax paid) یا نه؟ یعنی کارفرما معمولا حقوق رو با کسر مالیات میگه یا اینکه این 5000 دلار ناخالص هست و باید مالیاتش پرداخت بشه و بقیشو به کارمند میدن؟
یکی بود یکی نبود، غیر از خدا همه بودن!
پاسخ
تشکر کنندگان: reza6966 ، Yashar1989 ، shkhmo ، mrr777 ، ParsTrader ، Tomas ، rs232 ، HAZARA ، armin021 ، American Darlin
(2012-10-21 ساعت 16:18)faridl14 نوشته:  آرش جان یه سوال دیگه داشتم.
اینکه تو سایتهای کاریابی میگن فلان مهندس رو میخوایم با فلان مشخصات، و مثلا سالی 60000 دلار هم میدیم که میشه ماهی 5000 دلار. خب این تکس ازش کم شده (Tax paid) یا نه؟ یعنی کارفرما معمولا حقوق رو با کسر مالیات میگه یا اینکه این 5000 دلار ناخالص هست و باید مالیاتش پرداخت بشه و بقیشو به کارمند میدن؟
سلام
چون آرش جان چند وقته اینجا نیست من جواب میدم . تمام حقوقهایی که می نویسند بدون در نظر گرفتن مالیات و بیمه و... هزینه هاست و ان مبالغ از حقوق کم میشود
با ارزوی موفقیت برای همه
آن مایه ز دنیا که خوری یا پوشی
معذوری اگر در طلبش میکوشی
باقی همه رایگان نیرزد هشدار
تا عمر گرانبها بدان نفروشی
پاسخ
سلام دوستان خوبم ،
پیرو مباحث فیمابین من و آرش جان ، بنده شروع کردم به تحقیق در مورد حقوق اجتماعی افراد در آمریکا ( بازنشستگی ، بیکاری ، ......... ) . لذا در این راستا و با هدف ارائه اطلاعات لازم از طریق منابعی موثق ، لینک سایت مربوط به سوشال سکیوریتی رو پیدا کردم ، که اطلاعات خوبی رو به شما در مورد این موضوعات میده . جالب اینه که فارسی هم داره !!! . امیدوارم که با مطالعه این سایت ، مثل خود بنده پاسخ بسیاری از سوالات خودتون رو بدست بیارید . موفق باشید .Cool

The United States Social Security
پاسخ
باتشکر لینک کار نمیکنه

درست شد باید با شفاف ساز وارد شد نا لینک کار کنه
پاسخ
تشکر کنندگان: Tomas ، rs232 ، armin021 ، santaclara ، American Darlin
(2012-10-22 ساعت 15:29)safajoo نوشته:  باتشکر لینک کار نمیکنه

درست شد باید با شفاف ساز وارد شد نا لینک کار کنه

سلام صفاجوی عزیز ،
حق با شماست . باید با شفاف ساز وارد شد !!! . فراموش کردم که اونجا همه چیز کدر و مات هستش !! . ممنون از اطلاع رسانی شما . موفق باشید .
پاسخ
تشکر کنندگان: safajoo ، saher ، Tomas ، rs232 ، HAZARA ، armin021 ، mrlzdh ، biparva ، American Darlin
(2012-10-23 ساعت 06:46)frozen mind نوشته:  
(2012-10-22 ساعت 07:09)afshin4749 نوشته:  
با توجه به این که همسن هستیم، منم دقیقا نگرانی های شما رو داشتم و دارم. ........................
سلام frozen mind عزیز ،

خوشحالم که تعداد هم سن و سالای من توی این سایت ، بخصوص در حد و اندازه معلومات و دانش فراوان ، زیادن . راستش من وقتی موضوعاتش رو مطالعه کردم دیدم که همه این مواردی رو که اشاره کرده مربوط به کسیه که براش بیمه رد میشه و یا درآمدش به حدی هست که رد کردن بیمه برای خودش و خانواده ش امکان پذیر باشه . هر چند که اگه خویش فرما باشی ، کلاً با هزینه بیمه آسفالت میشی !!!!! .Sad اگه آدمی باشی مثل من که کار کنه ولی بیمه نباشه ، تمام این موارد اشاره شده توی سایت در موردت صدق نمیکنه !!! . متاسفانه خیلی ها مثل من در این کشور کار میکنن و درآمدشون بصورت Cash هستش و فیشی و چکی نیست !! . در نتیجه هیچ سابقه ای هم از نظر کاری براشون باقی نمیمونه که بخوان روش حساب کنن !!! . frozen mind عزیز ، فقط در انتظار اینم موقعیتی پیش بیاد که برم و جایی کار کنم که حداقل اگه بیمه نداره ، پرداختی بصورت چک و یا فیش واریزی باشه که برام سابقه محسوب بشه . شما هم اگه این شرایط رو دارید که ............................. چی بگم والا . باید تحمل کرد و منتظر گذر زمان شد . صبر کلید حل مشکلاته عزیزم . موفق باشید .
پاسخ
افشین عزیز، تا جایی که من می دونم، حتی در فروشگاههای کوچک یا رستورانها هم میشه از کارفرما تقاضا کرد که پرداخت حقوق را به صورت in the book انجام بده تا سابقه سوشیال سکیوریتی شامل شما بشه. البته در این حالت پول کمتری گیر شما میاد اما به کردیتی که در سازمان سوشیال سکیوریتی بدست میارین، می ارزه.
مطلبی هم درباره off the books در وب دیدم که خوندنش مفیده.
[en] Working "Off the Books": What to Avoid [/en]
[en] PD: Jan. 6, 2001
Visa: July 2012
F4
[/en]
پاسخ
تشکر کنندگان: safajoo ، nahid.t ، امیر مهاجر ، el333 ، siralex ، vroom ، saher ، پدی ، Tomas ، Blaze ، Emad_L ، pr.kia ، rs232 ، ابی هانی ، HAZARA ، comrun ، Asy ، armin021 ، barfi1 ، alirezanz ، copol ، biparva ، omid66 ، American Darlin

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان